Nákup nebo prodej nemovitosti, na první pohled by člověk řekl, že je to práce pro realitní kancelář. Realitní kanceláře v tom určitě „umí chodit“, ale je pro ně vždy klient na prvním místě nebo raději upřednostní svůj zisk? Dobrá realitní kancelář by tu určitě měla být především pro své klienty, ale jak najít tu správnou? A co když je lepší řešení advokátní kancelář? Dáme vám hned 10 důvodů, proč to tak je.
1. Prověření právního stavu nemovitosti
Koupě nemovitosti je zpravidla největší investicí v našem životě. Při jejím výběru bychom proto neměli dát jen na svůj dobrý dojem, ale důkladně se seznámit nejen s technickým, ale i právním stavem.
Zásadní jsou především právní vady, které váznou na kupované nemovitosti. Jedná se zejména o zástavní práva, věcná břemena či exekuční příkazy. Vady týkající se omezení vlastnického práva s ohledem na práva třetích osob jsou přitom zákeřné v tom, že váznou na nemovitosti, tedy nejsou nijak spojeny s osobou vlastníka – koupíte-li tedy takovou nemovitost, omezení plynule přechází na vás jako na nového majitele.
Na nemovitosti však mohou váznout i takové závady, které nelze zjistit z veřejných seznamů. Jejich existenci je třeba ověřit u prodávajícího a především náležitě ošetřit v kupní smlouvě.
Právní prověrka nezahrnuje pouze prověření aktuálního stavu nemovitosti, ale například i nabývacího titulu, na základě kterého prodávající nemovitost nabyl (jsou aktuálně převáděné nemovitosti shodné s těmi uvedenými v nabývacím titulu?).
Jedině s relevantními informacemi o právních závadách kupované nemovitosti se ujistíte, že za ni zaplatíte odpovídající cenu a vyvarujete se pozdějších právních sporů. Jestliže se vám do toho samotným raději nechce, obraťte se na nás a využije některý z balíčků našich služeb.
2. Prověrka prodávajícího
Při koupi nemovitosti nestačí prověřit pouze samotnou nemovitost. I prodávající je potenciálním ohrožením celé transakce. Zejména zamlčí-li skutečnosti, které mohou koupi vaší vysněné nemovitosti zmařit.
Dokážeme odhalit, zda nejsou na prodávajícího vedeny exekuce (případně jaké a na kolik peněž) či jiná řízení, zda se nenachází v insolvenci, či nebyl omezen v právu s nemovitostí nakládat.
Mimo to ve smlouvách vždy uvádíme prohlášení prodávajícího, že převodu nemovitosti nic nebrání a že splnil veškeré povinnosti, které vůči kupujícímu ze zákona má (například předal PENB či potvrzení osoby odpovědné za správu domu o tom, že vůči prodávajícímu neeviduje žádné nedoplatky).
3. Sepis či revize smluvní dokumentace
Bez kupní smlouvy a další smluvní dokumentace by to nešlo. Není však smlouva jako smlouva. Pouze správně nastavená kupní smlouva (případně další smlouvy s koupí spojené) ochrání vás i vaši investici.
S formálními vadami se v kupních smlouvách setkáváme často. Je velmi důležité, aby byl předmět převodu ve smlouvě správně vymezen (největší problémy jsou zpravidla se specifikací bytových jednotek, společných částí či garáží).
Zřetel je však nutno brát i na ostatní ustanovení kupní smlouvy, jako například na mechanismus výplaty kupní ceny, financování koupě hypotékou, odpovědnost za podání návrhu na vklad či předání nemovitosti.
Pokud chcete mít jistotu, že vše proběhne bez chyb a v pořádku, vybere si některý z našich balíčků služeb – zde.
4. Už žádné dohadování ohledně konečného znění smlouvy
Advokát slouží nejen k tomu, aby nemovitost prověřil a sepsal k jejímu převodu potřebnou dokumentaci, rovněž vás může zastoupit při jednání s protistranou. Vyměňování různých verzí smluvní dokumentace s připomínkami druhé strany je přitom velmi náročnou disciplínou, obzvláště stojí-li na druhé straně rovněž advokát.
5. Ověření podpisů? Bez starostí!
Kupní smlouva musí být podepsána úředně ověřeně. Při dobré přípravě to nezabere více jak hodinu. S kupní smlouvu se pak zpravidla podepisuje i smlouva o úschově a návrh na vklad vlastnického práva.
V rámci našich služeb pro vás úřední ověření podpisů zajistíme v poklidu u nás v kanceláři třeba při kávě a navíc zcela zdarma.
6. Kupující si bere hypotéku nebo na nemovitosti už jedna vázne? Žádný problém!
Od prvopočátku je třeba počítat s tím, že koupě nemovitosti bude financována hypotékou. Smluvní dokumentace musí tuto skutečnost odrážet. Prodávající by měl být obeznámen s tím, že bude muset souhlasit s podpisem zástavní smlouvy ve prospěch banky, kterou se zřídí zástavní právo k jeho nemovitosti. A to i přes to, že jde o dluh kupujícího a nemovitost je v době podpisu zástavní smlouvy ještě ve vlastnictví prodávajícího.
Praktické je znát a ošetřit lhůty, které banka bude potřebovat pro zaslání peněž kupujícímu. Rovněž je třeba pamatovat na všechny dokumenty, které bude banka po kupujícím vyžadovat pro vyřízení hypotéky, resp. čerpání peněz.
Pokud na nemovitosti již hypotéka vázne, představuje to pro kupujícího určité riziko, byť koupě zadlužené nemovitosti je dnes již poměrně běžnou praxí. Pokud je ve smlouvě vše správně ošetřeno, není třeba se jej obávat. Nejčastěji je tato situace řešena předčasným splacením úvěru z kupní ceny, nebo převzetím hypotéky kupujícím.
7. Úschova finančních prostředků bez starostí – zařídíme ji přímo u nás
Nejhorší možný scénář pro kupujícího je ten, že se v jednom okamžiku ocitne jak bez peněz, tak bez své vysněné nemovitosti. Zjištění bezpečného způsobu úhrady kupní ceny je u převodu nemovitosti naprosto klíčové.
Doporučujeme využít advokátní úschovu kupní ceny a listin. Úschova peněžních prostředků je pro kupujícího zárukou, že prodávající dostane peníze až poté, co je kupující řádně zapsán v katastru nemovitostí. Rovněž podmínkou pro nabytí vlastnického práva je zaslání kupní ceny do úschovy. Chráněn jsou tedy obě smluvní strany (více o tom, proč využít advokátní úschovu, si můžete přečíst např. zde).
Při koupi či prodeji nemovitosti za miliony korun nepodceňujte způsob úhrady a vypořádání kupní ceny – částka v řádu několika tisíc korun vám ochrání statisícové i milionové investice. Naše advokátní kancelář je přitom za účelem poskytování úschovy pojištěna tak, aby pojištění pokrývalo celou finanční částku, kterou nám klienti svěřují.
V rámci našeho balíčku „Komplet“ je úschova kupní ceny součástí našich služeb zcela zdarma.
8. Objevil se nečekaný problém? Pomůžeme vám!
Nikdy nedokážeme zcela předvídat, jaké okolnosti mohou v průběhu koupě nemovitosti nastat. S advokátem za zády jste přitom schopni pružně reagovat na jakékoliv komplikace, které by mohli převod vlastnického práva ohrozit.
9. Správné vyplnění a podání návrhu na vklad můžete nechat na nás
Kupující se stane vlastníkem nemovitosti až poté, co jej jako kupujícího zapíše příslušný katastrální úřad. Zápis se provádí na základě návrhu na vklad vlastnického práva. I drobná chybička či překlep v tomto návrhu však může způsobit na katastru velké problémy. Ty často vedou k zamítnutí návrhu na vklad a propadnutí správního poplatku.
Zajistíme nejen vyhotovení návrhu na vklad ale rovněž jej za vás podáme na příslušném katastrálním úřadě. Pokud chcete mít garanci, že vše proběhne bez chyb a v pořádku, vybere si některý z našich balíčků služeb – zde.
10. Vaše zájmy na první místě
Nejste v tom sami. Vaše zájmy jsou pro nás na prvním místě a dle toho k práci také přistupujeme. Můžete si být jistí, že smluvní dokumentace bude ušitá vám a vašim zájmům na míru. Po celou dobu transakce stojíme na vaší straně a můžete si být jistí, že spolu celý proces dovedeme do zdárného konce.
Kupujete nebo prodáváte nemovitost a potřebujete právní pomoc? Kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek