Ne každý podnikatelský projekt, ať už více či méně úspěšný, musí trvat věčně. Důvodů pro ukončení podnikání pak samozřejmě může být vícero, od rozhodnutí věnovat se více rodině až po výhru v loterii. Anebo třeba proto, že se vám začne kupit jeden dluh za druhým a vy už tušíte, že vaše firma se z toho sama zkrátka nedostane.
Ukončení podnikání – dobrovolně, či nedobrovolně?
Zánik podnikání může proběhnout v zásadě dvěma způsoby – dobrovolně, nebo z donucení. Mezi příčiny těch z donucení patří např. ztráta živnostenského oprávnění či dlouhodobá nečinnost společnosti, popř. to může být sankce za její trestnou činnost. V takových případech přichází na řadu výmaz z obchodního rejstříku, který provede příslušný soud, ať už chcete, či nechcete. Pokud si však přejete vaši podnikatelskou dráhu skončit dobrovolně, pak je tu několik možností, jak tak učinit. Které to například jsou?
Prodej společnosti
Prodej firmy není žádná legrace. Prvně je třeba připravit kvalitní nabídku a s tou oslovit pečlivě vybrané zájemce, nejčastěji konkurenci. S těmi, kteří to budou myslet vážně, co nejdříve uzavřete dohodu o mlčenlivosti, aby se žádné detaily z vašeho vyjednávání nedostaly k nepovolaným uším a očím. Ještě před jeho zahájením si pak nezapomeňte zkontrolovat, že máte v pořádku účetnictví, popř. nechte provést komplexní audit.
Myslete také na své zaměstnance a management. Dosavadní vedení firmy většinou ještě nějakou dobu po převodu vykonává svoje funkce, aby předání společnosti tomu novému co nejvíce usnadnilo a aby bylo co nejvíce plynulé. Zaměstnanci se však o změně majitele firmy dozvídají až jako jedni z posledních a nastalá reorganizace pracovních míst novým zaměstnavatelem může řadu z nich postavit do nelehké situace.
Fúze
Další možnost, jak své podnikání ukončit, a zároveň jeden z nejčastějších způsobů, jak svoji společnost vyvést z dluhů. Zadlužená společnost se špatně prodává – to jistě není žádná novinka. Dojde-li však k fúzi dvou či více společností, vaše firma už na hrazení jejích dluhů nebude sama. Často při tom sice dochází k naprosté restrukturalizaci té podnikatelsky „slabší“ fúzované společnosti, nicméně útěchou vám může být přinejmenším to, že váš podnikatelský nápad bude žít dál, i když možná v trochu pozměněné podobě.
Je ovšem potřeba počítat s tím, že celý proces je značně časové náročný. Fúzi totiž musí schválit nejvyšší orgány obou (všech) společností, musí se vypracovat konečná účetní závěrka a projekt přeměny. A pokud nemají společnosti stejnou právní formu, musí dojít také k přeměně alespoň jedné z nich.
Převod podílu
Převod obchodního podílu na nového či stávajícího společníka je velmi častý způsob, jak ukončit svoji podnikatelskou dráhu v dané společnosti. Může se tak stát jak bezplatně, tak za úplatu, každopádně je však třeba nechat si vypracovat a následně podepsat smlouvu o převodu obchodního podílu.
I zde je ale třeba dát si pozor na pár věcí. Pokud nebude smlouva sepsána advokátem, ale stažená například z internetu, reálně hrozí, že k převodu po právní stránce vůbec nedojde, veškeré změny, které zatím ve společnosti nový vlastník vašeho podílu učinil, budou neplatné a může se stát i to, že pokud se na danou společnost obrátí některý z jejích věřitelů, mohl by „zaťukat“ i na vaše dveře, i když vy už si dávno myslíte, že s ní nemáte již nic společného.
Možností, jak ukončit podnikání je víc
Výše popsané možnosti, jak ukončit vaši účast na podnikání, nejsou ty jediné. Ty další už však pak závisí na přesné povaze vašeho podnikání a konkrétních okolnostech. Jedno ale platí takřka vždy – využijte právní služby advokáta, jinak vás případné problémy mohou strašit hodně dlouho.
Tip: Nenechte si kupní cenu platit po částech!
Při dohadování o konkrétní podobě kupní smlouvy trvejte na tom, že chcete mít kupní cenu splacenou najednou – často se totiž stává, že je hrazena postupně po částech např. v závislosti na tom, jakých výsledků firma po převodu vlastnického práva dosahuje. Jenže to už firma nebude ve vašich rukách, a pokud byste s tímto souhlasili, ponesete riziko neúspěšného podnikání nových majitelů na svých bedrech. Což určitě není ten cíl, s jakým do prodeje firmy jdete.
Rozhodli jste se skončit s podnikáním a potřebujete právní pomoc? Kontaktujte nás!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek