5 věcí, na které byste rozhodně neměli zapomenout, pokud zakládáte společnost s ručením omezeným

Rozhodli jste se, že si založíte firmu a nejste si úplně jistí, jak na to? V tomto článku se dozvíte, na co určitě nezapomenout a co je potřeba si promyslet, abyste všechno měli v pořádku.

Společnost s ručením omezeným je nejjednodušší formou kapitálové právnické osoby pro provoz podnikání. I když se dá velké množství věcí změnit během existence právnické osoby, některé změny jsou zbytečně opakovaným nákladem představovaný návštěvou notáře, živnostenského nebo jiného úřadu či nezbytná administrativa s tím spojená. Co je lepší si předem promyslet, abyste se mohli naplno věnovat svému podnikání si řekneme v tomto článku.

1. Promyslete si obchodní jméno společnosti.

Obchodní jméno společnosti je velmi podstatnou částí společnosti. Můžete na něm dále stavět svoji značku, kromě jiného ho můžete opatřit ochrannou známkou a chránit tak pověst a dobré jméno společnosti, které je důležité pro vaší zákaznickou základnu, i pro vztahy s vašimi dodavateli či obchodními partnery.

Obchodní jméno musí být dostatečně originální, aby bylo možné společnost odlišit od jiných společností. Není-li dostatečně odlišitelné od jiných subjektů, notář, resp. rejstříkový soud vám nezapíše takové jméno do obchodního rejstříku, čímž vaše společnost nikdy nevznikne. V mnoha případech může být vhodné v obchodním jménu společnosti nastínit i předmět jejího podnikání, abyste byli na první pohled identifikovatelnými potencionálními zákazníky.

2. Rozhodněte se správně co se týče sídla společnosti.

Kromě obchodního jména je nezbytnou součástí zakladatelské listiny společnosti i její sídlo. Nejvhodnější volbou je vymezení co do obce; pokud budete mít v zakladatelské listině přesně vymezené sídlo i co do ulice a čísla popisného, změně notářského zápisu se zcela jistě v budoucnu nevyhnete. Ideální je sídlo umístit tam, kde se skutečně vaše podnikání bude provozovat – necháte-li se ukonejšit výhodnou cenou virtuálního sídla v Praze, přičemž fakticky bude společnost provozovat výrobní linky na Moravě, můžete se v budoucnu octnout v situaci, kdy pro vás bude nezbytné mít sídlo ve skutečném místě podnikání.

3. Zvažte možné budoucí směřování podnikání či jeho diverzifikaci

Další náležitostí zakladatelské listiny je předmět a činnost podnikání. Uvažujte v širších mantinelech a splňujete-li podmínky, požádejte o živnostenské oprávnění příbuzných či souvisejících oborů podnikání. Například na provozování restaurace se bez dalšího váže hostinská činnost a prodej alkoholu, souvisejícími obory však může být i pekařství, cukrářství, výroba potravinářských a škrobárenských výrobků či marketingová činnost. Rovněž můžete požádat o živnostenské oprávnění zcela nesouvisejícího, třeba provozování autoškoly. Fantazii se meze nekladou, důkladně proto zvažte, čemu se chcete věnovat, případná změna nemusí znamenat jen návštěvu živnostenského úřadu, ale i notáře.

4. Určitě nebudete podnikat s jinými osobami?

Zamyslete se nad počtem, druhy a velikostí podílů ve společnosti. To, že na to zrovna teď nikoho nepotřebujete a všechno zvládáte sami ještě neznamená, že se vám v budoucnu nebudou hodit partneři pro vaše podnikání. Těm můžete za jejich investice do společnosti nabídnout právě obchodní podíl!

5. Na tom, kdo společnost řídí, opravdu záleží!

Důkladně zvažte způsob jednání za společnost. Pokud je ve společnosti jednatel jen jeden, žádné potíže v tomto směru nehrozí; pokud jich ale bude víc, je vhodné jejich jednání nastavit tak, aby si byli všichni jednatelé vědomí záměrů jednoho z nich, resp. aby nebyl každý jednatel oprávněn jednat za společnost samostatně a neomezeně. Spolehlivým a zaužívaným modelem je omezit samostatné jednání jednatele co do plnění do určité částky, přičemž nad tuto částku musí za společnost jednat všichni jednatelé společně.

Náš tip

I když ze začátku může všechno vypadat až moc jednoduše, je tomu jen proto, že jste dostatečně nezvážili všechny možnosti, které se vám nabízely. Poraďte se proto s advokátem; ten je schopen doporučit vám takové řešení, které vás bude v budoucnu stát nejméně peněz.

Zakládáte firmu a potřebujete právní zázemí? Kontaktujte nás, jsme tu pro vás.

Potřebujete poradit?

Foto - Radka

Jsme vám k dispozici.

601 303 666

Po - Pá (9 - 18)

Vyřešíme rizika vaší firmy

Analyzujeme veškerá rizika vaší firmy a odstraníme je.

Podělte se o tento příspěvek

Přidejte se k 1.500+ majitelům firem, kteří odebírají náš magazín

Získáte přístup ke skvělému obsahu, článkům, videím a tipům. Kliknutím na tlačítko souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Prozkoumejte i další příspěvky

Obchod

Jak efektivně oslovovat nové zákazníky?

Jak efektivně oslovovat nové klienty? Jak je to z hlediska práva, na co si dát pozor a na kolik vás může přijít porušení povinností v souvislosti s oslovováním potenciálních zákazníků? Dozvíte se v tomto článku.

ČÍST VÍCE
Scroll to Top
Scroll to Top

Se správným fungováním našich stránek a poskytovaných služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu vyjadřujete souhlas se zásadami cookies.

Přihlaste se