Je celkem známým faktem, že v České republice je zavedena nulová tolerance řízení pod vlivem alkoholu, na rozdíl od jiných zemí, které mají stanovený určitý limit alkoholického ovlivnění, do kterého není řízení pod vlivem alkoholu zakázané. Podle českého zákona o silničním provozu nesmí řidič během jízdy požít alkoholický nápoj a stejně tak nesmí řídit vozidlo bezprostředně po požití alkoholického nápoje (nebo jiné návykové látky) nebo v době, kdy by mohl být ještě pod vlivem alkoholu (nebo jiné návykové látky).
Alkohol za volantem, přestupek či trestný čin?
Porušení výše uvedeného příkazu může být dle intenzity přestupkem či dokonce trestným činem. (Eventuálně i správními disciplinárními delikty během výkonu některých profesí.) Nelze jednoznačně určit hranici, do kolika promile alkoholu v krvi se jedná o přestupek či trestný čin. Praxe sice k takovému zjednodušení směřuje, ale vždy by mělo proběhnout posuzování s ohledem na konkrétní okolnosti případu a osobu řidiče.
Druhy přestupků
Dle druhů osoby existují obecně tři kategorie přestupků, jednak (1) přestupky fyzických osob, (2) přestupky právnických osob a (3) přestupky podnikajících fyzických osob. V každé z těchto kategorií přestupků jsou přitom často rozdílné skutkové podstaty specifikující přestupková jednání. Pokud se zaměříme pouze na přestupky fyzických osob, tak se tato osoba (za splnění dalších podmínek) může řízením pod vlivem alkoholu dopustit přestupku, za který lze uložit pokutu v rozmezí od 2500 do 20000 korun. Pokud hladina alkoholu v krvi zároveň překoná 0,3 promile je řidiči uděleno sedm bodů. V obou případech lze rovněž uložit trest zákazu činnosti (spočívající v zákazu řídit motorová vozidla) v rozmezí od šesti měsíců do jednoho roku. Pro posouzení toho, zda došlo k přestupku, je přitom nutné znát vždy další okolnosti případu jako je např. existence společenské škodlivosti, absence okolností vylučujících protiprávnost nebo způsobilost nést přestupkovou odpovědnost.
Trestný čin
Mezi typické trestné činy spojené s řízením pod vlivem alkoholu patří ohrožení pod vlivem návykové látky, kterého se může dopustit ten, kdo vykonává ve stavu vylučujícím způsobilost (pod vlivem návykové látky) zaměstnání nebo jinou činnost, při kterých by mohl ohrozit život nebo zdraví lidí nebo také způsobit škodu na majetku. V trestním řízení se tedy bude mj. zkoumat, zda obžalovaný skutečně byl ve stavu vylučujícím způsobilost. To se bude v řízení prokazovat zejména znaleckým zkoumáním. Jak je sice výše řečeno, neexistuje jednoznačná hranice, kdy by již samotné požití alkoholu přivádělo pachatele do stavu vylučujícího způsobilost, ale většinou se za něj považuje více jak 1 promile alkoholu v krvi.
Trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky je trestným činem ohrožujícím, byť některé z okolností podmiňující použití vyšší trestní sazby, mají již povahu trestného činu poruchového (tj. již v nich dochází např. k dopravní nehodě či ublížení na zdraví). Během řízení pod vlivem alkoholu může dojít ke spáchání i jiných trestných činů, např. zvláštního trestného činu opilství. (Ten je velmi specifický, v podstatě se používá na posouzení činů jinak trestných, které nastanou v důsledku alespoň nedbalostního uvedení do stavu nepříčetnosti.) Řízením pod vlivem alkoholu může dojít i ke spáchání dalších trestných činů (např. těžké ublížení na zdraví, usmrcení z nedbalosti a další), kdy je ale nutný zvláštní vztah pachatele k uvedení se do stavu nepříčetnosti požitím alkoholu. Mimo to v některých případech přichází v úvahu i souběh více trestných činů.
Závěrem lze tedy shrnout, že řízení pod vlivem alkoholu je v České republice zcela zakázané. Ale zároveň nejde říci, že každý, kdo řídí pod vlivem alkoholu, se vždy dopustí přestupku nebo trestného činu, jelikož přestupková či trestněprávní odpovědnost je závislá na vícero okolnostech. V každém případě je ale řízení pod vlivem alkoholu (případně jiné návykové látky) nežádoucí a je radno se ho vyvarovat.
Dostali jste se do složité situace a nevíte si rady? Kontaktujte nás a my vám poradíme!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek