Rodinné firmy jsou v České republice významnou součástí české ekonomiky. Specifické jsou automatickým a hladkým předáváním z generací na generace. V několika posledních letech jsme svědky předávání společností prvních z „polistopadových“ podniků budovaných tzv. na zelené louce. Jaký je ideální postup v předání rodinného podniku a jak nešlápnout vedle? Pár rad jsme pro vás připravili v dnešním článku.
Předání firmy versus prodej firmy
V České republice obecně postrádáme systém vzdělávání, který by mladším generacím dokázal správně vysvětlit klady a zápory rodinného podnikání. Jednoduše řečeno, nástupcům chybí vzdělání. V podnikání svých rodičů pokračovat chtějí, ale v porovnání se zahraniční konkurencí postrádají kvalitní obchodní a manažerské vzdělání. Předávající podnikatelé musí řešit, jak nastavit strukturu a mechanismus řízení jejich společnosti, rozdělování zisků, benefitů mezi členy rodiny, přičemž tyto věci jsou v zemích, kde nebylo násilně přerušeno soukromé podnikání, dávno ustáleně nastaveny.
Důležité je mít na paměti, že předávání rodinných firem se od prodeje firmy diametrálně liší. Z pohledu zaměstnanců a obchodních partnerů při rodinném předání nedojde takřka k žádné změně. U prodeje však může docházet k rychlým převratům, společnost se může stát součástí nadnárodního koncernu, jinak se rozčlení organizační struktura a podobně. Hlavním rozdílem je finanční motivace, jelikož u předání rodinného podniku k finančním přesunům zpravidla nedochází. Původní majitel ve společnosti často zůstává a stává se pro svého nástupce učitelem či rádcem.
Rozdílné názory a plány
Problém nastává ve chvíli, kdy se majitelé malých rodinných firem dopouští omylů. Například nová generace může mít zájem na chodu podniku zcela odlišném od názoru původního majitele. Původní majitel pak neví, zda se jeho životní úroveň dokonce nezhorší, jaký bude jejich příjem a co bude následovat po opuštění jím vybudované společnosti. Tzv. mezigenerační konflikt je těžké překonat při nejasném nastavení vztahů a poměrů nebo při nedostatečné míře komunikace v rodině. Mezi časté praktiky pak patří plán předání firmy a podobně.
Správné nastavení poměrů se stávajícími zákazníky a zaměstnanci
Úspěšné předání rodinné firmy však nespočívá pouze v komunikaci mezi původním a novým majitelem firmy, ale také v komunikaci a nastavení nových vztahů se stávajícími zákazníky a zaměstnanci. Tyto body je důležité mít promyšlené s předstihem, nejlépe prodiskutované s právníky, kteří vám mohou poradit vhodné nastavení pro optimální běh Vaší firmy.
Nastavte si působnost a odpovědnost
Na převod rodinné firmy je důležité nastupující generaci připravovat postupně a důkladně. Do podnikání by se měli zapojit co nejdříve, a ne až v době, kdy je to nutné. Je rovněž důležité vymezení mezi rodinnými příslušníky oblast působnosti a odpovědnosti. Předávající člen rodiny často „vyšle“ svého budoucího nástupce naučit se vše potřebné na neutrální půdu do jiného než rodinného podniku. Majitelé by také neměli opomenout zvážení spravedlnosti majetkového uspořádání v rodině a předejít případným konfliktům.
Chybné předání firmy může ničit vztahy!
Majitelé firem se obvykle raději obrací na právní odborníky. Ti za ně vyřeší teoretickou přípravu na předání, neopomenou žádné důležité povinnosti a tím se společnost může vyhnout mnohým potížím. Na úrovni operativního řízení mnohdy zvládnou předání sami, nicméně v rovině právních a daňových struktur je potřeba spolupracovat s profesionály.
Délka předání rodinné firmy je přitom v jednotlivých případech odlišná. Často jde o pozvolný proces na několik let, který vyvrcholí v určitý moment formální změnou ve statutárních orgánech. V ideálním případě je předávání proces od dětství nástupce, který je vychováván do pozice, jež má jednou zastávat. Obecná délka předání pak lze odhadovat na zhruba půl roku až jeden rok. Jedná se o velmi významný proces a v konečném důsledku krok, jenž může ovlivnit celou budoucnost firmy. Proto doporučujeme vše konzultovat s odborníky, kteří vám mohou ušetřit nejen spoustu peněz a času, ale hlavně starostí a nejistot, co bude s vaší firmou, jež jste budovali mnoho let, až ji jednou opustíte.
Chystáte se předat rodinnou firmu budoucí generaci a chcete se zbavit zdlouhavých právních procesů? Rádi vám pomůžeme.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek