fbpx

Co byste měli vědět, když kupujete nemovitost

Co byste měli vědět, když kupujete nemovitost

Pokud nejste investor v oblasti nemovitostí nebo třeba realitní makléř, nejspíš budete řešit koupi nemovitosti pouze párkrát za život. Pro mnoho lidí je investice do nemovitosti jedním z nejlepších druhů investic vůbec a také bezpečné uložení finančních prostředků. Vzhledem k současnému růstu realitního trhu a vysokým cenám nemovitostí je dobré si vždy k celé transakci zjistit co nejvíce informací, aby Vaše peníze neskončily někde úplně jinde a Vy nezůstaly bez vysněné nemovitosti. Před uzavřením kupní smlouvy na nemovitost je nutné si pořádně proklepnout protistranu i právní a stavební stav nemovitosti.

Prověření právního stavu nemovitosti

Aktuální právní stav nemovitosti je nutné si vždy důkladně ověřit, a to na příslušném listu vlastnictví, který vydává katastr nemovitostí. Výpis z listu vlastnictví můžete získat i online. Z listu vlastnictví totiž zjistíte informace o tom, jestli na nemovitosti váznou nějaká omezení, která by mohla celý prodej nemovitosti zkomplikovat, a pokud taková omezení existují, je nutné se s nimi správně vypořádat. Takovým omezením mohou být např. exekuce, zástavní práva, věcná břemena a předkupní práva.

Prověření stavebnětechnického stavu nemovitosti

V současné době existuje na trhu mnoho služeb tzv. realitního inspektora. Díky nim může i laik získat kompletní informace o tom, co kupuje a v jakém faktickém stavu se nemovitost nachází. Tato služba sice něco stojí, ale v porovnání s možnými neplánovanými investicemi za případné opravy a rekonstrukce je tato částka minimální a určitě se vyplatí.

Prověření prodávajícího

Kromě prověření samotné nemovitosti je také důležité si prověřit i prodávajícího. Díky internetu je dnes možné poměrně snadno dohledat, kdo prodávající je a zda nemá dluhy, které by Vám mohli prodej nemovitosti zkomplikovat a v neposlední řadě, zda se nejedná o podvodníka.

Prověření dluhů u SVJ

Pokud kupujete bytovou jednotku, je důležité mít na paměti, že spolu s převodem vlastnického práva k jednotce také přechází dluhy u společenství vlastníků jednotek. Ještě před samotnou koupí je tak dobré ověřit si, zda u SVJ dluhy nejsou. SVJ má povinnost vlastníkovi jednotky vystavit potvrzení o tom, jaké dluhy spojené se správou domu a pozemku na jednotce váznou, popřípadě že takové dluhy nejsou. Seriózní prodávající pro Vás jistě takové potvrzení zajistí.

Kvalitní příprava kupní smlouvy na nemovitost

Kvalitní kupní smlouva na nemovitost a další smluvní dokumentace je základ. Pokud se ve smlouvách vyskytnou chyby, může katastr nemovitostí změnu vlastnického práva zamítnout a způsobit Vám tím velké komplikace. Proto je důležité mít smlouvy připravené opravdu precizně a řádně v nich specifikovat předmět převodu a další nezbytné náležitosti kupní smlouvy na nemovitost.

Úschova kupní ceny

Nikdy byste se neměli nechat prodávajícím donutit k tomu, abyste větší sumu peněz zaplatili přímo prodávajícímu na jeho účet před přepisem vlastnického práva na nemovitosti. Co největší část kupní ceny by měla být hrazena až po přepisu vlastnického práva v katastru nemovitostí. Toto riziko Vám pomůže ošetřit advokátní úschova kupní ceny (nebo bankovní či notářská úschova), kdy k uvolnění kupní ceny prodávajícímu dojde právě až v momentě zapsání Vašeho vlastnického práva.

Předání nemovitosti

Když budete přebírat nemovitost, dbejte na to, abyste měli předávací protokol a zaznamenejte do něj veškeré nesrovnalosti a vady, které se na nemovitosti vyskytly. Stejně tak zaznamenejte aktuální stavy všech energií. Správně připravený předávací protokol Vám může ušetřit mnoho problému při převodu energií i v případném sporu s prodávajícím.

Daňová povinnost

Nezapomeňte, že jako nabyvatel vlastnického práva máte povinnost uhradit daň z nabytí nemovitosti ve výši 4 % z kupní ceny nebo ze znaleckého posudku podle toho, která z částek je vyšší. Kromě úhrady samotné daně máte do tří měsíců od přepisu vlastnického práva k nemovitosti také povinnost podat daňové přiznání. Dále pak nezapomeňte ani na přiznání k dani z nemovitosti, která se platí každý rok.

 

Toto je základní výčet věcí, na které byste si měli při koupi nemovitosti dát velký pozor. Díky své obezřetnosti si tak ochráníte finanční prostředky a minimalizujete případná rizika a problémy, které mohou nastat.

Potřebujete pomoc při koupi nemovitosti? V rámci celého procesu Vás můžeme zastoupit a připravit pro Vás veškeré dokumenty!

Můžete nás kontaktovat na infolince 601 303 666 nebo emailu info@azlegal.cz, nebo si můžete požádat o nezávaznou konzultaci vyplněním jednoduchého formuláře a my se Vám ozveme.


Co byste měli vědět, když kupujete nemovitost

Nenechte se překvapit! Přihlaste se k našim novinkám a získejte ZDARMA zajímavé ebooky!

pravni-rizika-pri-podnikani
12-rad-jak-nenaletet-podvodnikum

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

A také důležité informace, které by Vám něměly uniknout…

Třeba 12 rad, jak nenaletět podvodníkům!

Nebudeme Vám psát moc často a kdykoliv se můžete odhlásit. Samotný e-book pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!