Co byste měli vědět, když kupujete nemovitost

Pokud nejste investor v oblasti nemovitostí nebo třeba realitní makléř, nejspíš budete řešit koupi nemovitosti pouze párkrát za život. Pro mnoho lidí je investice do nemovitosti jedním z nejlepších druhů investic vůbec a také bezpečné uložení finančních prostředků. Vzhledem k současnému růstu realitního trhu a vysokým cenám nemovitostí je dobré si vždy k celé transakci zjistit co nejvíce informací, aby Vaše peníze neskončily někde úplně jinde a Vy nezůstaly bez vysněné nemovitosti. Před uzavřením kupní smlouvy na nemovitost je nutné si pořádně proklepnout protistranu i právní a stavební stav nemovitosti.

Prověření právního stavu nemovitosti

Aktuální právní stav nemovitosti je nutné si vždy důkladně ověřit, a to na příslušném listu vlastnictví, který vydává katastr nemovitostí. Výpis z listu vlastnictví můžete získat i online. Z listu vlastnictví totiž zjistíte informace o tom, jestli na nemovitosti váznou nějaká omezení, která by mohla celý prodej nemovitosti zkomplikovat, a pokud taková omezení existují, je nutné se s nimi správně vypořádat. Takovým omezením mohou být např. exekuce, zástavní práva, věcná břemena a předkupní práva.

Prověření stavebnětechnického stavu nemovitosti

V současné době existuje na trhu mnoho služeb tzv. realitního inspektora. Díky nim může i laik získat kompletní informace o tom, co kupuje a v jakém faktickém stavu se nemovitost nachází. Tato služba sice něco stojí, ale v porovnání s možnými neplánovanými investicemi za případné opravy a rekonstrukce je tato částka minimální a určitě se vyplatí.

Prověření prodávajícího

Kromě prověření samotné nemovitosti je také důležité si prověřit i prodávajícího. Díky internetu je dnes možné poměrně snadno dohledat, kdo prodávající je a zda nemá dluhy, které by Vám mohli prodej nemovitosti zkomplikovat a v neposlední řadě, zda se nejedná o podvodníka.

Naše nemovitostní a další tipy si nenechá ujít již 4000+ spokojených uživatelů 

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Prověření dluhů u SVJ

Pokud kupujete bytovou jednotku, je důležité mít na paměti, že spolu s převodem vlastnického práva k jednotce také přechází dluhy u společenství vlastníků jednotek. Ještě před samotnou koupí je tak dobré ověřit si, zda u SVJ dluhy nejsou. SVJ má povinnost vlastníkovi jednotky vystavit potvrzení o tom, jaké dluhy spojené se správou domu a pozemku na jednotce váznou, popřípadě že takové dluhy nejsou. Seriózní prodávající pro Vás jistě takové potvrzení zajistí.

Kvalitní příprava kupní smlouvy na nemovitost

Kvalitní kupní smlouva na nemovitost a další smluvní dokumentace je základ. Pokud se ve smlouvách vyskytnou chyby, může katastr nemovitostí změnu vlastnického práva zamítnout a způsobit Vám tím velké komplikace. Proto je důležité mít smlouvy připravené opravdu precizně a řádně v nich specifikovat předmět převodu a další nezbytné náležitosti kupní smlouvy na nemovitost.

Úschova kupní ceny

Nikdy byste se neměli nechat prodávajícím donutit k tomu, abyste větší sumu peněz zaplatili přímo prodávajícímu na jeho účet před přepisem vlastnického práva na nemovitosti. Co největší část kupní ceny by měla být hrazena až po přepisu vlastnického práva v katastru nemovitostí. Toto riziko Vám pomůže ošetřit advokátní úschova kupní ceny (nebo bankovní či notářská úschova), kdy k uvolnění kupní ceny prodávajícímu dojde právě až v momentě zapsání Vašeho vlastnického práva.

Předání nemovitosti

Když budete přebírat nemovitost, dbejte na to, abyste měli předávací protokol a zaznamenejte do něj veškeré nesrovnalosti a vady, které se na nemovitosti vyskytly. Stejně tak zaznamenejte aktuální stavy všech energií. Správně připravený předávací protokol Vám může ušetřit mnoho problému při převodu energií i v případném sporu s prodávajícím.

Daňová povinnost

Nezapomeňte, že jako nabyvatel vlastnického práva máte povinnost uhradit daň z nabytí nemovitosti ve výši 4 % z kupní ceny nebo ze znaleckého posudku podle toho, která z částek je vyšší. Kromě úhrady samotné daně máte do tří měsíců od přepisu vlastnického práva k nemovitosti také povinnost podat daňové přiznání. Dále pak nezapomeňte ani na přiznání k dani z nemovitosti, která se platí každý rok.

Toto je základní výčet věcí, na které byste si měli při koupi nemovitosti dát velký pozor. Díky své obezřetnosti si tak ochráníte finanční prostředky a minimalizujete případná rizika a problémy, které mohou nastat.

Potřebujete pomoc při koupi nemovitosti? V rámci celého procesu Vás můžeme zastoupit a připravit pro Vás veškeré dokumenty!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Co byste měli vědět, když kupujete nemovitost

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!