Dozvěděli jste se o tom, že chce někdo ve vašem okolí spáchat trestný čin a nevíte, zda to máte nahlásit nebo co vůbec můžete dělat? V trestním zákoníku je přímo stanovena povinnost oznámit nebo překazit některé trestné činy. Které trestné činy to jsou? A ve kterých případech máte povinnost trestný čin oznámit nebo dokonce překazit?
Které trestné činy se musí oznámit nebo překazit?
V trestním zákoníku jsou úplným výčtem taxativně vyjmenované trestné činy, jichž se povinnost oznámení a překažení trestného činu dotýká. Tyto výčty jsou poměrně obsáhlé, ale nezahrnují zdaleka všechny trestné činy. Pro posouzení, zda se na ten či onen trestný čin oznamovací povinnosti vztahují, je tedy třeba vždy nahlédnout do seznamu těchto trestných činů, jelikož ostatních trestných činů v seznamu neuvedených se taková povinnost netýká.
V každém případě je třeba, aby se oznamující osoba dozvěděla o trestné činnosti hodnověrným způsobem. Neoznámení se pak vztahuje na trestné činy již spáchané a naopak nepřekažení se vztahuje na trestnou činnost právě probíhající nebo již připravovanou.
Nepřekažení trestného činu
Nepřekažení trestného činu není trestné, pokud trestný čin nešlo překazit bez značných nesnází nebo aniž by byla překážející osoba nebo jí osoba blízká uvedena v nebezpečí smrti, ublížení na zdraví, jiné závažné újmy nebo trestního stíhání. Nebezpečí trestního stíhání ale nevyviňuje v případě některých velmi závažných trestných činů. Překazit trestný čin lze i jeho včasným oznámením státnímu zástupci nebo policejnímu orgánu, v případě vojáka postačí oznámení nadřízenému.
Neoznámení trestného činu
Neoznámení trestného činu rovněž není trestné, přivedlo-li by oznámení oznamující osobu nebo jí osobu blízkou v nebezpečí smrti, ublížení na zdraví, jiné závažné újmy nebo trestního stíhání. V tomto případě již trestní zákoník výjimky, v nichž by bylo nutné oznámení i přes toto nebezpečí podávat neobsahuje.
Advokát a jeho zaměstnanci
Oznámit trestné činy nemá povinnost advokát nebo jeho zaměstnanec, který se dozví o spáchání trestného činu v souvislosti s výkonem advokacie nebo právní praxe. Naopak advokátu a jeho zaměstnanci zůstává povinnost překazit trestné činy. Dozví-li se tedy advokát o trestných činech již spáchaných, nemá povinnost je komukoliv oznamovat. Ostatně ze zákona o advokacii vyplývá i jeho povinnost mlčenlivosti o takových trestných činech. Z úpravy nepřekažení trestného činu ale naopak vyplývá, že (u v zákoně vyjmenovaných trestných činů), které probíhají nebo jsou připravovány, povinnost je překazit (či oznámit státnímu zástupci či policejnímu orgánu) má i advokát a jeho zaměstnanci.
Církev a oznamovací povinnost
Pro zajímavost lze uvést, že podobně jako u advokátů je upravena i oznamovací povinnost duchovních, registrovaných církví a náboženských společností s oprávněním k výkonu zvláštních práv. (Tito duchovní tedy rovněž nemusí oznamovat již spáchané trestné činy, ale – na rozdíl od advokátů – nemají ohledně již spáchaných trestných činů povinnost mlčenlivosti uloženou zákonem. Z pohledu českého práva tedy již proběhlou trestnou činnost oznamovat nemusí, ale mohou. Naopak povinnost překazit probíhající nebo připravované trestné činy mají i oni v nezmenšené míře.) Částečně je pak omezena i oznamovací povinnost osob poskytujících pomoc obětem trestných činů ohledně (již proběhlých) trestních činů obchodování s lidmi a zbavení osobní svobody.
Závěrem lze shrnout, že se oznamují trestné činy proběhlé a překazují se trestné činy probíhající nebo připravované. Povinnost oznámit trestné činy a povinnost překazit trestné činy se týká pouze v zákoně vyjmenovaných trestných činů. Překazit trestný čin lze rovněž jeho oznámením státnímu zástupci či policejnímu orgánu. Lze říci, že advokátovi můžete říct, jaké dokonané trestné činy jste v minulosti spáchali, jelikož advokát (a jeho zaměstnanci) nesmí takové trestné činy oznamovat. Naopak právě probíhající či připravované trestné činy, pokud jsou v zákonném výčtu, musí překazit i advokát a jeho zaměstnanci.
Potřebujete právní radu ohledně trestného činu? Kontaktujte nás.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek