Dodali jste zboží zákazníkovi, ale on i po urgencích nezaplatil. Odvedli jste smluvenou práci, ale objednatel ji neuhradil, nebo máte v nájmu neplatícího nájemníka, ze kterého nemůžete dostat nájemné za několik předešlých měsíců. Je vám tato situace povědomá? Tak právě v tomto článku se dozvíte praktické rady, které vám pomohou z neplatiče vymoci peníze, které vám právem náleží!
První krok: Vždy upřednostněte domluvu
V případě, že zjistíte, že vám dotyčná osoba dluží částku za provedené dílo, předmět koupě nebo podobně, vždy danou osobu nejprve kontaktujte a připomeňte jí, že máte vůči ní splatnou pohledávku. Vždy se může stát, že se faktura k zaplacení ztratí, chybně se zadají platební údaje nebo se v přemíře práce zapomene na zaplacení. Proto je dobré upomenout dlužníka, že vůči němu máte splatnou pohledávku a žádáte ho o její zaplacení.
Domluvit se s dlužníkem je pro věřitele vždy nejjednodušší a často i nejpříjemnější způsob vyrovnání. V případě nezaplacení a neochoty na straně dlužníka, je věřitel nucen obrátit se na příslušné orgány, nejčastěji advokátní kanceláře a posléze soudy s žalobou o přiznání nároku na zaplacení pohledávky ze strany dlužníka.
Mějte však na paměti, že dlužník může být zadlužen více lidem. To je pak problém zejména v případě, kdy jeho majetek nestačí na zaplacení všech jeho dluhů a šance na vymožení dlužné částky se tak s časem může snižovat. Proto neváhejte a situaci s neplatičem začněte řešit co nejdříve!
Druhý krok: Předžalobní výzva
Pokud věřitel přemýšlí nad přípravou předžalobní výzvy, je jasné, se domluva s dlužníkem nebyla možná a dlužník odmítl zaplatit.
Před podáním žaloby k soudu, doporučujeme zaslat dlužníkovi poslední výzvu ve formě předžalobní výzvy. Předžalobní výzva má dvě základní funkce. Funguje jako poslední pomyslná výstraha před zahájením soudního řízení, která některé dlužníky vystraší natolik, že raději zaplatí, a zároveň je podmínkou pro přiznání nároku na náhradu nákladů řízení proti žalovanému v případě, že žalobce zašle žalovanému ve lhůtě 7 dnů před podáním žaloby k soudu výzvu k plnění (tedy předžalobní výzvu) a také že spor vyhraje.
Třetí krok: Podání žaloby k soudu
Pokud ani poslední pokus ve formu předžalobní výzvy nepřesvědčil dlužníka k zaplacení dluhu, je nutné obrátit se na soud a svoji pohledávku vymáhat soudní cestou.
Žaloba se podává k okresnímu, nebo obvodnímu soudu na základě místní příslušnosti. Žaloba musí splňovat zákonem předepsané náležitosti a její sepis tak není jednoduchou záležitostí. Proto je vhodné požádat o pomoc advokáta, který dokáže aplikovat své znalosti a pomoci vám uspět u soudu se žalobou. Je totiž možné, že pokud by byla žaloba podána v nesprávné formě a soudem by nebyla přijata, mohlo by v té době dojít k promlčení vašeho práva a nemuselo by se vám podařit pohledávku vymoci.
Při podání žaloby je nutné uhradit soudní poplatek, jehož výše se odvíjí od hodnoty vymáhané pohledávky. Pokud je vaše pohledávka v hodnotě menší 1 000 000 Kč, je možné podat elektronický platební rozkaz. Ten funguje jako zkrácené řízení. Stačí na stránkách Justice vyplnit předepsaný formulář, podepsat zaručeným elektronickým podpisem a odeslat soudu. Pro podání elektronického platebního rozkazu je nutné zajistit zaplacení soudního poplatku a bezchybné vyplnění. I tento úkon je bezpečnější přenechat na zkušenému advokátovi, neboť požadované informace k vyplnění nemusí být všem jasné a při vyplňování může dojít k chybě. To by však mělo za následek odmítnutí platebního rozkazu soudem.
Čtvrtý krok: Vymáhání pohledávky v exekuci
V případě, že vám soud v soudním řízení přizná nárok na zaplacení pohledávky, v rozsudku určí, do kdy je dlužník povinen uhradit svůj dluh. V případě, že se tak nestane a dlužník nebude ochoten platit ani po pravomocném rozsudku soudu, zbývá vám jen obrátit se na soudního exekutora.
Pro zahájení exekučního řízení je nutné si vybrat exekutora. Příslušnost soudních exekutorů není upravena (podobně jako příslušnost soudů), a proto je možné si jakéhokoli vybrat. Tomuto vybranému exekutorovi zašlete exekuční návrh, ve kterém je nutné označit exekuční titul, což bude zpravidla soudní rozsudek, jenž ve svém výroku ukládá povinnost žalovanému zaplatit určitou částku.
Po podání návrhu na zahájení exekučního řízení je vše na exekutorovi, který začne prověřovat majetkovou situaci dlužníka a postihovat jeho majetek. Exekutor provádí exekuci vydáním exekučních příkazů, jenž je formou rozhodnutí exekutora. Proti exekučnímu příkazu není zpravidla možné podat opravný prostředek, a tak nabývá právní moci doručením. Pokud bude situace dlužníka jednoduchá a exekutorovi se podaří na začátku exekuce obstarat jeho majetek, přijdou vám peníze na účet poměrně rychle.
Naše tipy:
- Vždy se snažte s dlužníkem domluvit. Ušetříte čas i peníze.
- Pokud budete podávat žalobu k soudu, dávejte pozor na veškeré náležitosti formy podání!
- Začněte pohledávku vymáhat co nejdříve! Zvětší se tak vaše šance na vymožení.
- V případě úmyslného poškození věřitele dlužníkem, je možné podat trestní oznámení.
Dluží vám někdo peníze a vy si nevíte rady? Nebojte se na nás obrátit.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek