Každý z nás už určitě slyšel o insolvenci, ale víte, jakým způsobem probíhá, kdy na ni máte nárok a jaké jsou možnosti oddlužení? Pojďme se na to podrobněji podívat v tomto článku.
Co je to insolvence?
Insolvence je druh soudního řízení, během něhož se projednává úpadek, nebo hrozící úpadek dlužníka. Jeho cílem je zvolit způsob vypořádání dluhů tak, aby došlo k co největšímu a poměrnému uspokojení všech dlužníkových věřitelů. Insolvence je pomocí jak pro dlužníky, kterým nabízí možnost v rámci oddlužení snížit a vypořádat své dluhy, tak zároveň pro věřitele, kterým bude uhrazena alespoň určitá část jejich pohledávek.
Insolvence probíhá ve třech krocích. Za prvé (1) jde o přípravu návrhu na krajský soud, dále (2) následuje samotné insolvenční řízení a nakonec (3) insolvence končí výmazem zápisu z insolvenčního rejstříku.
Soud při zkoumání musí zjistit, zda je dlužník v úpadku, nebo zda mu úpadek hrozí. Pokud ano, stanoví soud dlužníkovi insolvenčního správce, stanoví datum a místo přezkumného jednání a konání schůze věřitelů. Dále soud vyzve věřitele k přihlášení pohledávek. Soudem ustanovený insolvenční správce sestaví seznam přihlášených pohledávek, přezkoumá je s dlužníkem a o přezkoumání sepíše zprávu. Soud následně schválí způsob oddlužení.
Úpadek
V úpadku je dlužník, který má více věřitelů, peněžité závazky po dobu delší 30 dnů po splatnosti a tyto závazky není schopen platit. Úpadek může mít dvě formy – platební neschopnost, která se vztahuje na fyzické osoby, které mají více věřitelů, závazky po dobu delší než 30 dní po splatnost a tyto závazky nejsou schopny plnit a předlužení, které se týká právnických osob a podnikajících osob fyzických. Předlužený je dlužník tehdy, má-li více věřitelů a souhrn jeho závazků převyšuje hodnotu jeho majetku.
Řešení úpadku
Insolvenční zákon uvádí, že existují 4 různé možnosti, jak řešit úpadek dlužníka. Jedná se o konkurs, reorganizaci, oddlužení a zvláštní způsoby řešení úpadku.
Konkurs je likvidační způsob řešení insolvence, který spočívá v úplném zpeněžení majetku dlužníka, čímž následně dojde k poměrnému uspokojení zjištěných pohledávek věřitelů. Po skončení konkurzu neuspokojené pohledávky nezanikají, ale věřitelé, se jich mohou domáhat
Pokud soud povolí reorganizaci, tak provoz dlužníkova podniku je zachován, ale je nutné přijít na ozdravná opatření pro dlužníka a jeho podnik, aby byly pohledávky věřitelů průběžně uspokojovány.
Oddlužení je možné realizovat plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty. Poté, co oddlužení skončí, dlužník může být osvobozený od placení pohledávek věřitelů, které nebyly dosud uspokojeny.
Insolvence fyzických osob podnikajících
Insolvence fyzických osob podnikajících může probíhat dvěma způsoby.
Prvním způsobem je oddlužení. Tímto způsobem dojde k úhradě alespoň minimální výše dluhů za dobu maximálně 5 let. Po těchto 5 letech jsou zbylé dluhy dlužníkovi odpuštěny. Návrh na oddlužení může podat pouze dlužník. Vhodnými způsoby, jak splatit dluhy, je prodej majetku, nebo nastavení udržitelného splátkového kalendáře.
Druhým způsobem je již výše zmíněný konkurs.
Insolvence právnických osob
Insolvence právnických osob je řešena konkursem nebo reorganizací. Při konkurzu dojde k prodeji majetku dlužníka. Zatímco během reorganizace nedochází k zániku právnické osoby, jde spíše o ozdravení podniku. Právnická osoba provozuje dále podnikatelskou činnost a dle reorganizačního plánu se vypořádává se svými dluhy.
Průběh insolvenčního řízení
Insolvenční řízení začíná podáním insolvenčního návrhu ke krajskému soudu a následnému rozhodnutím soudu o úpadku dlužníka. Po zahájení insolvenčního řízení a po schválení oddlužení nemohou být na majetek dlužníka prováděné exekuce. Krátce po tomto rozhodnutí je případu přidělen správce, který má za úkol uspokojit věřitele z dlužníkových prostředků. Dlužník nemůže činit nic, čím by nezanedbatelně změnil svůj majetek, nebo čím by zapříčinil jakékoliv podstatné změny v jeho skladbě bez souhlasu insolvenčního správce.
Celé řízení lze rozdělit do tří fází: (1) řízení o úpadku, kdy soud musí zhodnotit důkazy a rozhodnout, zda je dlužník skutečně v úpadku, v druhé fázi se rozhoduje o způsobu řešení úpadku a ve třetí fázi dojde k ukončení insolvenčního řízení.
Řízení je u konce, v případě konkurzu schválenou konečnou zprávou a usnesením, u oddlužení rozhodnutím soudu o splnění oddlužení dojde i k osvobození od placení dalších pohledávek.
A na závěr pár tipů, čeho se vyvarovat!
- Nezatajujte mimořádné příjmy (dědictví, důchod, další příjem). V praxi to znamená, že při dědění se dlužník snaží vzdát dědictví ve prospěch jiného. Jednalo by se o neúčinný právní úkon, neboť takovéto rozhodnutí smí činit pouze se svolením insolvenčního správce.
- Nesnažte se odklonit majetek. Věřitel má v takovém případě právo domoci se relativní neúčinnosti vašeho jednání.
- Pozor na trestný čin poškození věřitele. Ten, kdo zmaří uspokojení věřitele může být odsouzen až k 8 letům odnětí svobody.
Tipy pro obchodní manažery obchodní korporace
- Insolvenční zákon ukládat vedení společnosti nepřímo povinnost zjišťovat a řešit úpadek.
- Společnost musí podat insolvenční návrh bez zbytečného odkladu poté, co se dozvěděla nebo při náležité pečlivosti měla dozvědět o svém úpadku.
- Podat insolvenční návrh má za úkol statutární orgán společnosti.
Dluží vám někdo peníze a vy si nevíte rady? Nebojte se na nás obrátit.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek