Co je to průmyslový vzor a jak jej můžete ochránit?

Pokud vyrábíte určitý výrobek, můžete ochránit jeho jedinečný vzhled, aby jej nikdo nemohl napodobovat pomocí průmyslového vzoru. Zejména můžete ochránit jeho linie, obrysy, barvy, tvar, strukturu, ale i materiál. Podmínkou je, že se musí jednat o takovou vlastnost výrobku, která je vnímatelná vizuálně. Technické a konstrukční vlastnosti se nechrání pomocí průmyslového vzoru, ale pomocí patentu, proto může být například jeden technicky stejný výrobek chráněn více průmyslovými vzory, pokud je vyroben ve více různě vypadajících provedení.

Co musí splňovat průmyslový vzor?

Průmyslový vzor lze možné ochránit, pokud je nový a pokud má individuální povahu. Nový je průmyslový vzor tehdy, jestliže veřejnosti nebyl zpřístupněn žádný shodný průmyslový vzor před tím. Jestli je průmyslový vzor individuální se posuzuje podle dojmu, který vyvolává v uživateli. Tento dojem se musí lišit od dojmu vyvolaného jiným průmyslovým vzorem. Při hodnocení znaků vzoru se nepřihlíží k těm znakům, které jsou dány technickou funkcí průmyslového vzoru. Stejně tak se nepřihlíží ke znakům, které musí být reprodukovány v přesném tvaru a rozměrech, ve kterých musí být vytvořen, aby mohl být mechanicky propojen s jiným výrobkem. Dejte si pozor, aby Váš průmyslový vzor nebyl v rozporu s dobrými mravy nebo dokonce s veřejným pořádkem. V takovém případě jej nelze zapsat.

Proč si registrovat průmyslový vzor?

A co registrace průmyslového vzoru přináší? Jako vlastník průmyslového vzoru získáte výhodu vůči konkurenci, jelikož získáte výlučné užívací právo ke svému vzoru. Můžete neomezeně vyrábět produkt, ve kterém je průmyslový vzor ztělesněn, a uvádět jej na trh. Registrací průmyslového vzoru zabráníte jeho využívání třetími osobami bez Vašeho souhlasu. Zároveň však budete mít možnost práva k průmyslovému vzoru převést nebo umožnit jeho užívání na základě licence. Díky tomu můžete své úsilí zhodnotit.

Přidejte se k 1 500+ podnikatelům

Dostávejte skvělé informace a tipy pro ochranu a rozvoj vašeho podnikání. Nebudete litovat.

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Přihláška k registraci průmyslového vzoru

Přihláška k registraci průmyslového vzoru se podává prostřednictvím úředního formuláře Úřadu průmyslového vlastnictví. Formulář musí obsahovat identifikační údaje přihlašovatele, jasný projev vůle žádat o zápis a vyobrazení průmyslového vzoru v dostatečně kvalitním provedení, které umožňuje jeho reprodukci. Přihlášku může podat původce průmyslového vzoru, tedy ten, kdo jej vymyslel, anebo jeho právní zástupce, kterým může být advokát. Původcem může být pouze fyzická osoba, která vymyslela průmyslový vzor vlastní činností, nikoli tedy společnost. Pokud průmyslový vzor vymyslí zaměstnanec při výkonu pracovní činnosti, je povinen o tom informovat svého zadavatele. Ten musí právo k průmyslovému vzoru uplatnit do tří měsíců, jinak přechází zpět na původce. Je ovšem možné, aby přihlášku podala i osoba odlišná od původce. V takovém případě musí doložit způsob nabytí práva k průmyslovému vzoru a zároveň v přihlášce uvést jméno původce

Pomůžeme Vám s registrací průmyslového vzoru a s přípravou dokumentace!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Co je to průmyslový vzor a jak jej můžete ochránit?

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!