Výpočet dovolené podle odpracovaných hodin místo celých dní? Sdílené pracovní místo? Snížení administrativní náročnosti? To vše by měla přinést novela zákoníku práce, kterou schválila vláda a nyní míří k projednání v parlamentu.
Sdílené pracovní místo = jobsharing
Dlouho diskutované právní zakotvení sdíleného pracovního místa by se konečně mělo stát realitou! Co to vlastně znamená? Zaměstnavatel se může se zaměstnanci dohodnout, že o jednu pracovní pozici se budou dělit dva (nebo klidně i více) zaměstnanci. Ti se budou dělit nejen o již zmíněné pracovní místo, ale také o pracovní vybavení, náplň práce, případnou vzniklou škodu a podobně. Jak již lze vyčíst z předchozí věty – nepřináší tato novinka jen výhody ale i nevýhody. Pokud se zaměstnanci budou například dělit o pracovní místo ve výrobě nějakého produktu, za tzv. zmetky odpovídají oba. Pokud zaměstnanci budou spolu zastávat kancelářský post a svému zaměstnavateli způsobí škodu – platit budou oba. Na druhou stranu je tento institut skvělým řešením pro důchodce, studenty, rodiče s dětmi, co chtějí pracovat ale ne na full-time. Další, na koho zákon se zavedením sdíleného pracovního místa myslel jsou například manažeři a zaměstnanci na vysokých pozicích. Tímto krokem jim bude umožněno, aby se věnovali jen té části práce, kterou umí nejlépe a tak by se mohli věnovat jen tomu, v čem skutečně excelují. Zaměstnavatel tak může rapidně zvýšit svou atraktivitu pro kvalifikované a schopné zaměstnance. Opět ale záleží na tom, o jaké místo se mají zaměstnanci dělit a jestli to pro ně přináší více výhod nebo spíše nevýhody.
Nový výpočet dovolené a odškodné za smrt zaměstnance rodinám
Další připravovanou položkou, která se bude týkat téměř každého zaměstnance, je opatření, které má více zespravedlnit výpočet nároku na dovolenou – místo odpracovaných dní (směn) se nově nárok bude odvozovat z odpracovaných hodin.
Podle současné právní úpravy náleží pozůstalým po zesnulém zaměstnanci, který zemřel v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, jednorázové odškodnění ve výši 240.000 Kč a na pořízení pomníku 40 tisíc Kč. Nově by tyto částky měli být vázány na průměrnou mzdu a náhrada za úmrtí by měla činit dvacetinásobek průměrné mzdy a u pomníku 1,5 násobku průměrného výdělku.
Fikce doručení už i v zákoníku práce
Největším problémem a nedostatkem stávajícího zákoníku práce bylo komplikované doručování písemností, kdy neodpovídalo právní nastavení realitě a poměrům českých poštovních doručovatelů. Nově má komplikace s doručováním/ukládáním/znovudoručováním řešit fikce doručení.
Novela by rovněž měla přinést snížení administrativní náročnosti pro zaměstnavatele. Zrušeno by mělo být vydávání potvrzení o zaměstnaní ve chvíli, kdy dojde k ukončení dohody o provedení práce. Současně se mají zpřísnit podmínky, kdy zaměstnanec bude chtít podat výpověď kvůli přechodu na jinou práci. Tato novela má ale přinést mnoho dalších změn. Jak bude vše fungovat v praxi se ještě uvidí v následujících měsících, pokud návrh v legislativním procesu projde.
Řešíte záležitosti v oblasti pracovního práva? Obraťte se na advokátní kancelář, kde se o vás opravdu postarají!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek