Co přinese novela zákoníku práce?

novela zákoníku práce

Výpočet dovolené podle odpracovaných hodin místo celých dní? Sdílené pracovní místo? Snížení administrativní náročnosti? To vše by měla přinést novela zákoníku práce, kterou schválila vláda a nyní míří k projednání v parlamentu.

Sdílené pracovní místo = jobsharing

Dlouho diskutované právní zakotvení sdíleného pracovního místa by se konečně mělo stát realitou! Co to vlastně znamená? Zaměstnavatel se může se zaměstnanci dohodnout, že o jednu pracovní pozici se budou dělit dva (nebo klidně i více) zaměstnanci. Ti se budou dělit nejen o již zmíněné pracovní místo, ale také o pracovní vybavení, náplň práce, případnou vzniklou škodu a podobně. Jak již lze vyčíst z předchozí věty – nepřináší tato novinka jen výhody ale i nevýhody. Pokud se zaměstnanci budou například dělit o pracovní místo ve výrobě nějakého produktu, za tzv. zmetky odpovídají oba. Pokud zaměstnanci budou spolu zastávat kancelářský post a svému zaměstnavateli způsobí škodu – platit budou oba. Na druhou stranu je tento institut skvělým řešením pro důchodce, studenty, rodiče s dětmi, co chtějí pracovat ale ne na full-time. Další, na koho zákon se zavedením sdíleného pracovního místa myslel jsou například manažeři a zaměstnanci na vysokých pozicích. Tímto krokem jim bude umožněno, aby se věnovali jen té části práce, kterou umí nejlépe a tak by se mohli věnovat jen tomu, v čem skutečně excelují. Zaměstnavatel tak může rapidně zvýšit svou atraktivitu pro kvalifikované a schopné zaměstnance. Opět ale záleží na tom, o jaké místo se mají zaměstnanci dělit a jestli to pro ně přináší více výhod nebo spíše nevýhody.

Nový výpočet dovolené a odškodné za smrt zaměstnance rodinám

Další připravovanou položkou, která se bude týkat téměř každého zaměstnance, je opatření, které má více zespravedlnit výpočet nároku na dovolenou – místo odpracovaných dní (směn) se nově nárok bude odvozovat z odpracovaných hodin.

Naše pracovní a další tipy si nenechá ujít již 4000+ spokojených uživatelů 

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Podle současné právní úpravy náleží pozůstalým po zesnulém zaměstnanci, který zemřel v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, jednorázové odškodnění ve výši 240.000 Kč a na pořízení pomníku 40 tisíc Kč. Nově by tyto částky měli být vázány na průměrnou mzdu a náhrada za úmrtí by měla činit dvacetinásobek průměrné mzdy a u pomníku 1,5 násobku průměrného výdělku.

Fikce doručení už i v zákoníku práce

Největším problémem a nedostatkem stávajícího zákoníku práce bylo komplikované doručování písemností, kdy neodpovídalo právní nastavení realitě a poměrům českých poštovních doručovatelů. Nově má komplikace s doručováním/ukládáním/znovudoručováním řešit fikce doručení.

Novela by rovněž měla přinést snížení administrativní náročnosti pro zaměstnavatele. Zrušeno by mělo být vydávání potvrzení o zaměstnaní ve chvíli, kdy dojde k ukončení dohody o provedení práce. Současně se mají zpřísnit podmínky, kdy zaměstnanec bude chtít podat výpověď kvůli přechodu na jinou práci. Tato novela má ale přinést mnoho dalších změn. Jak bude vše fungovat v praxi se ještě uvidí v následujících měsících, pokud návrh v legislativním procesu projde.

Řešíte záležitosti v oblasti pracovního práva? Obraťte se na advokátní kancelář, kde se o vás opravdu postarají!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Co přinese novela zákoníku práce?

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!