
Povinnost nosit roušku se nemusí zamlouvat všem – většina se jí ale snaží respektovat. Na druhou stranu se ale stále najde spousta odpůrců, kteří ústenku nenosí, při napomenutí se chovají neslušně a stále vymýšlí způsoby, jak nařízení obcházet. Co si však ale možná neuvědomují je, že jim hrozí pokuty ve výši tří milionů korun. V praxi to však bývá v řádu stovek až tisíců korun, pokud nedojde k domluvě.
„Všem osobám se s účinností ode dne 10. září 2020 do odvolání tohoto mimořádného opatření zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének.“ Tak zní jedno z mimořádných nařízení ministerstva zdravotnictví, které nakazuje nošení roušek v zastřešených veřejných prostorech.
K největší koncentraci nedodržování opatření docházelo v obchodech a obchodních centrech, zde však dodržování opatření „vymáhali“ právě ostrahy obchodů. Policisté v praxi přistupují k udělování pokut subjektivně a ke každému případu zvlášť. Oprávnění pokutovat mají nyní i policisté a strážníci, a to právě do výše deseti tisíc korun. Vyšší sankce jsou pak předmětem standardních správních řízení. Nařízení totiž vydává přímo ministerstvo zdravotnictví a vychází ze zákona o veřejném zdraví.
Argumenty odpůrců roušek, kteří organizují demonstrace, protestně roušky nenosí, převážně odkazují na chaotická nařízení vlády, změny, nepředvídatelnost a nedůvěru v naše vedení, nicméně to stále neznamená, že opatření není platné a vymahatelné. Ústavní soud doposud neshledal neústavnost těchto nařízení, a proto je potřeba se jimi řídit.
Účinnost roušek však byla již několikrát prokázána i zahraničními výzkumy. Dle některých zdrojů může nošení roušky snížit riziko přenosu koronaviru až o 75 %. Nošení ústenek doporučuje i Světová zdravotnická organizace.
Potřebujete právní radu? Obraťte se na nás, rádi vám se vším pomůžeme.
