Fanoušek Bohemians Praha v roce 2003 odstartoval cestu k právní změně fotbalové legislativy svou agresí, kdy svůj nesouhlas s posuzováním ofsajdů v zápase se Spartou vyjádřil tak, že několikrát udeřil rozhodčího Ladislava Talpu. Jeho počínání pak bylo popsáno jako trestný čin. Mimo zákaz činnosti a pobytu pak soud v České republice může uložit také zákaz vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce. Jak to s ním ale v praxi vypadá? A kolik může Váš oblíbený fotbalový klub stát Váš rasistický pokřik? To vše se dočtete v tomto článku!
Trestný čin nebo přestupek?
Je na rozhodnutí policie, jestli čin vyhodnotí jako trestný čin nebo jako přestupek. Jako trestný čin bude určitě označeno vážnější ublížení na zdraví při rvačce, vhození pyrotechniky mezi fanoušky druhého týmu nebo napadení rozhodčího. Naopak pokusy o pronesení pyrotechniky nebo vstup na stadion v podnapilém stavu už jen jako přestupek, který je kompenzován finančními postihy, ale dalšímu pobytu na stadionu nezabrání.
Dle návštěvního řádu pak takovým osobám může být vstup na stadion zakázán, nicméně existují cesty, jak tento zákaz obejít. Když neprojdou jedním vchodem, projdou druhým. Mnohdy se ještě pořadatelům následně vysmějí a pořídí si na tribuně selfie.
Španělský ohňostroj
Kluby by rády, aby fanoušci měli větší obavy z trestu a protiprávního jednání se zdržovali. Například ve Španělsku funguje sytém, kdy i pokus o pronesení pyrotechniky je trestný čin za pokutu 3 000 EUR. To už by stačilo na hezký večerní ohňostroj namísto jedné rachejtle pronesené na stadion. Sparta letos připravila osvětový klip, ve kterém vyzývá fanoušky ke slušnému chování bez rasismu a násilí, naopak Slavia výrazně zpřísnila návštěvní řád.
Vstup přes návštěvnickou kartu nebo krevní řečiště?
V roce 2013 navrhoval bezpečnostní manažer FAČR Martin Synecký nizozemský model registrace fanoušků, kdy je vstup na stadion umožňován na základě návštěvnické karty. Ta slouží i marketingovým účelům – může být využívána jako platební karta u stánků s občerstvením nebo jako slevová karta u sponzorů klubu. V případě, že fanoušek jedná v rozporu s návštěvním řádem, karta se zablokuje a na své doklady jinou kartu nezíská. Tento návrh však neprošel.
Dalším na pozici bezpečnostního manažera byl Miroslav Platil, který v roce 2015 navrhoval řešení z Maďarska – identifikační karta fanouška vydaná na základě dokladů. Ta je pak s uživatelem spárována za pomoci obrazu jeho unikátního krevního řečiště. Ani na tento návrh však kluby nepřistoupily, zejména kvůli vysokým nákladům do technického vybavení.
Slavia nebo Sparta? Kdo platí vyšší pokuty?
Pokladny českých ligových klubů jsou čistě za minulou sezonu kvůli špatnému chování fanoušků lehčí o více než 6 000 000 Kč, z čehož jenom Sparta zaplatila 1 767 000 Kč a Slavia 1 337 000 Kč. Přičemž červenobílým byla hned po prvním domácím zápase nové sezony vyčíslena další pokuta na čtvrt milionu. To se ale nevyrovná pokutám přicházejícím z UEFA. Spartu stálo odehrání dvou zápasů se srbskou Suboticou v přepočtu 2,5 milionu korun a uzavření tribun na zápas s tureckým Trabzonsporem – první zápas s rasistickými projevy a druhý s vběhnutím osob na trávník. Slavii se zase sečetla rvačka v Kodani, házení předmětů na hřiště v zápase s Genkem a pokřik „UEFA, Mafia“ ve výsledné zavření sektorů na tribuně Sever při zápasu s Chelsea a pokutu za cca 3 miliony korun.
Zákaz vstupu na stadion až na 10 let
Svoboda pohybu je zaručována Listinou základních práv a svobod, konkrétně článkem 14 a také mezinárodními úmluvami o lidských právech a základních svobodách. Trest zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiní společenské akce je nepochybně omezením svobody pohybu. Lze ho uložit jen za předpokladu, že je to nevyhnutelné pro bezpečnost státu, veřejný pořádek, ochranu zdraví nebo ochranu práv a svobod druhých či pro účely ochrany přírody. Je řazen mezi tzv. alternativní tresty.
Současně je ukládán jen za trestný čin spáchaný úmyslně a musí být v souvislosti s takovou akcí. Za nedbalostní trestní čin tento druh trestu uložit nelze. Vyměřen může být až na 10 let a minimální hranice stanovena není. Je-li trest zákazu vstupu na kulturní a jiné společenské akce uložen vedle trestu odnětí svobody, doba výkonu trestu odnětí svobody se do něj nezapočítává.
Po dobu zápasu na policii
Důvodem přijetí opatření byla četnost případů fotbalového chuligánství na stadionech například po cestě na něj nebo z něj. Chuligánství lze stíhat podle více ustanovení v trestním zákoníku. Nejčastěji se pak jedná o trestný čin výtržnictví, poškození cizí věci, ublížení na zdraví či rvačky.
Samotné odsouzení pachateli ale příliš nezabrání v dalším páchání trestné činnosti. Uložení přiměřených omezení nebo povinností se v současné době také jeví jako nedostatečné a funkce trestu má být hlavně zábranná a preventivní. Při výkonu trestu se musí potrestaný řídit pokyny probačního úředníka, který může uložit výkon stanovených programů sociálního výcviku převýchovy, psychologického poradenství nebo se v době konání zakázané akce dostavit k určenému útvaru Policie České republiky. Motivací k dodržování probačního plánu je možnost odsouzeného žádat po výkonu poloviny tresty o podmíněné upuštění od výkonu zbytku trestu. Naopak při nedodržování uloženého trestu zákazu vstupu může být klasifikováno jako trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.
Kapacitu probačních úředníků chce posílit předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Zvýšila by se tak celková efektivita.
Náramky pro lepší kontrolu?
V budoucnu by mohl pomoci elektronický monitorovací systém. Pro účel kontroly trestu domácího vězení už jsou v provozu náramky, které by mohly plnit funkci dohledu i u zákazů vstupů na sportovní akce. Taktéž Nejvyšší soud se chce touto problematikou v dalších letech zaobírat více.
Dostali jste se problému s policií a potřebujete pomoci s obhajobou? Naši specialisté na trestní právo Vám rádi pomohou!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek