fbpx

Daňové úlevy z důvodu koronavirové pandemie – rekapitulace

V souvislosti se zmírněním dopadů pandemie koronaviru vám přinášíme rekapitulaci jednotlivých opatření, které přijalo Ministerstvo financí, a která by měla lidem a zejména podnikatelům usnadnit nelehkou situaci způsobenou aktuálním stavem. Určitě nezapomeňte na uvedené termíny, ať se následně nedostanete do zbytečných konfliktů s Finanční správou nebo jiným úřady.

Pozdního podání daňového přiznání se bát nemusíte

Možnost prodloužení lhůty k podání přiznání k dani z příjmů nabízí již současný daňový řád, pokud do 31. 3. daného roku zašlete finančnímu úřadu plnou moc vašeho daňového poradce, který za vás daňové přiznání podává, posouvá se lhůta k podání přiznání o 3 měsíce.

Stát však nad rámec této možnosti schválil automatické prominutí pokuty za pozdní podání daňového přiznání z příjmu fyzických a právnických osob, a to do 1. 7. 2020, tj. dochází k faktickému posunutí podání přiznání k dani z příjmu fyzických osob a právnických osob o tři měsíce. Nemusíte se tedy bát, pokud jste daňové přiznání nestihli podat do konce března. Podobný postup zvolily zdravotní pojišťovny a správa sociálního zabezpečení, které termín podání přehledů posunuly na 3.8.2020.

Opožděné kontrolní hlášení či jiné tvrzení daně?

Správce daně automaticky promine pokuty za opožděné podání kontrolního hlášení ve výši 1.000 Kč, které vznikly mezi 1. 3. 2020 a 31. 7. 2020.

Ostatní pokuty za pozdní podání kontrolního hlášení či daňového přiznání budou promíjeny na individuální žádost poplatníka z důvodů souvisejících s koronavirem.

Dostanete-li se přeci jen do prodlení, nově se u žádostí o odpuštění sankcí v takovém případě odpouští správní poplatky pro všechny žádosti podané do 31. 7. 2020.

Poslední vlna EET

Stát nastavil tříměsíční pásmo od 1. 5. 2020 do 1. 8. 2020 ve kterém bude shovívavý a tolerantní ke všem zjištěným prohřeškům v rámci zavedení 3. a 4. vlny EET a fakticky tak účinnost závěrečné fáze EET o dobu nouzového stavu a 3 měsíce posouvá.

Přidejte se k 1 500+ podnikatelům

Dostávejte skvělé informace a tipy pro ochranu a rozvoj vašeho podnikání. Nebudete litovat.

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Žádost o posečkání daně

Žádat finanční úřad o posečkání daně, tj. o odklad splatnosti či nastavení splátkového kalendáře, můžete i za obvyklé situace. V souvislosti s koronavirem jsou však v případě žádosti o posečkání úhrady daně odpuštěny správní poplatky pro všechny žádosti podané do 31. 7. 2020.

Všichni daňoví poplatníci mohou dle Ministerstva financí očekávat vstřícný přístup Finanční a Celní správy, které by měly uplatňovat maximální vstřícnost a toleranci v situaci, kdy rozhodnutí závisí na správním uvážení.

Zálohy na silniční daň

V souvislosti s nastalým stavem umožňuje finanční správa placení zálohy na silniční daň posunout z 15. 3. a 15. 7. 2020 bez penále až na 15. 10. 2020.

Další změny zákonů kvůli nouzovému stavu

Nedávno jsme pro vás také připravili článek o změnách zákonů, které byly v souvislostí s nouzovým stavem zavedeny. Tento článek pravidelně aktualizujeme a najdete ho zde.

Chcete poradit nebo pomoci s řešením daňových či právních záležitostí v souvislosti s koronavirovou pandemií a opatřeními vlády? Kontaktujte nás!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Daňové úlevy z důvodu koronavirové pandemie - rekapitulace

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!