Institut dohody o vině a trestu, známý spíš z angloamerického právního systému, je v českém právním řádů relativně novou záležitostí. Co to přesně je a kdo takovou dohodu může využít se dočtete v tomto článku.
Co to je Dohoda o vině a trestu?
Je to jeden z tzv. odklonů v trestním řízení, známý v českém právním řádu od roku 2012. Jde zjednodušeně o dohodu mezi státním zástupcem na jedné straně a obviněným na druhé, kdy obviněný prohlásí, že skutek spáchal a státní zástupce mu „výměnou“ za doznání může snížit trest i pod zákonnou sazbu.
Tento institut, známý dříve spíše z angloamerického právního systému, začal být hojněji využíván až od konce roku 2020. Novela trestních předpisů, která byla provedena zákonem č. 330/2020 Sb., s účinností od 1. 10. 2020 totiž právě mimo jiné i dohodu o vině a trestu podstatným způsobem změnila.
Hlavní příčinou jejího hojnějšího využívání je totiž rozšíření trestných činů, u kterých je dohodu o vině a trestu přípustné sjednat. Do nabytí účinnosti zmíněné novely z roku 2020 bylo možné tohoto institutu využít pouze u přečinů – tedy všech nedbalostních trestných činů a těch úmyslných trestných činů s horní hranicí trestu odnětí svobody do 5 let. Právě novela trestního řádu z roku 2020 ji rozšířila, nyní je sjednání dohody o vině a trestu přípustné u všech trestných činů, i u zvlášť závažných zločinů.
Jedná se o prolomení jedné ze zásad trestního řízení. Na rozdíl od standardního trestního procesu, kdy je právě ve světle zásady materiální pravdy nutno zjistit skutkový stav věci bez důvodných pochybností, u dohody o vině a trestu není třeba provádět dokazování. Podmínkou je, že obviněný prohlásí, že spáchal skutek, pro který je stíhán a všechny další okolnosti o tom svědčí, přičemž nesmí být pochybnosti o pravdivosti jeho prohlášení.
Sjednání dohody o vině a trestu
Dohodu o vině a trestu sjednává státní zástupce s obviněným. Přítomnost obhájce je nutná jen v případech tzv. nutné obhajoby podle § 36 trestního řádu; např. koná-li se řízení o trestném činu, na který zákon stanoví trest odnětí svobody, jehož horní hranice převyšuje pět let. Postavení obhájce bylo také dotčeno novelou z roku 2020 – do té doby bylo zastoupení advokátem u sjednávání dohody o vině a trestu nutné vždy, nyní tedy jen v případech nutné obhajoby.
Návrh na schválení dohody o vině a trestu
Pokud ke sjednání dohody o vině a trestu došlo, podá státní zástupce soudu návrh na schválení dohody o vině a trestu; ten přezkoumá předseda senátu. Soud má dále tři možnosti, jakým způsobem s návrhem dále naloží:
1)Pokud má za to, že věc patří do příslušnosti jiného soudu či má být postoupena, nařídí předběžné projednání takového návrhu.
2)Pro závažné procesní vady návrh na schválení dohody o vině a trestu odmítne,
3)Nařídí veřejné zasedání k rozhodnutí o návrhu na schválení dohody o vině a trestu.
Toto zasedání se koná za stálé přítomnosti obviněného a státního zástupce a obhájce, pokud je důvod nutné obhajoby. Na základě výsledků veřejného zasedání soud buď schválí dohodu o vině a trestu odsuzujícím rozsudkem, neschválí ji, pokud je nesprávná či nepřiměřená a věc je následně vrácena do přípravného řízení, nebo o návrhu rozhodne jiným způsobem (např. zastavením trestního stíhání).
Odlišení tohoto alternativního způsobu řízení od standardního se projevuje i v otázce odvolání. To u dohody o vině a trestu může státní zástupce i obvinění podat pouze pokud rozsudek vynesený soudem není s danou dohodou v souladu.
Výhody a nevýhody
Dohoda o vině a trestu se zdá na první pohled ve všem lepší – zajišťuje efektivnější a zejména rychlejší řešení, nižší náklady pro stát, dokazování se v řízení před soudem vůbec neprovádí, soud má zúžený pohled a vidí jen to, co je v obžalobě. Nejsou znalecké posudky, nevypovídají (mimo přípravné řízení) svědci, poškozený… Právě pro poškozené je pak pohled na dohodu o vině a trestu kontroverznější. Na jednu stranu pro ně dohoda o vině a trestu přináší výhodu, protože nemusí absencí hlavního líčení docházet k jejich retraumatizaci. Nevýhoda je ale taková, že tato dohoda umožňuje nižší tresty a tím pádem i nižší odškodné poškozeným.
Pro pachatele trestného činu, resp. osobu, proti které se trestní řízení vede, je dohoda o vině a trestu výhoda zejména v tom, že zákonodárce umožňuje snížit trestní sazbu i pod dolní hranici zákona. Obviněný se v tomto případě vyhne i často zdlouhavému řízení před soudem; soud zde pouze o návrhu dohody rozhoduje, resp. ji stvrzuje.
Náš tip
Jestliže se stanete vy nebo někdo z vašich blízkých pachatelem trestného činu, vždy se poraďte se svým právním zástupcem o tom, zda by ve vašem případě byla dohoda o vině a trestu vhodným řešením.
Potřebujete právní radu v oblasti trestního práva? Kontaktujte nás.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek