Dohoda o vině a trestu je efektivním způsobem řešení trestních řízení, kdy se obviněný dohodne se státním zástupcem na přiznání viny výměnou za mírnější trest. Tento proces umožňuje rychlejší ukončení řízení a zamezuje dalšímu stresu obětí. V článku se dozvíte, kdy a za jakých podmínek lze tuto dohodu uzavřít.
Co to dohoda o vině a trestu vlastně je?
Dohoda o vině a trestu je alternativním způsobem řešení trestních věcí. Jedná se o dohodu mezi státním zástupcem, obviněným a v jistých případech i poškozeným, jejíž podstatou je prohlášení obviněného, že spáchal skutek, pro který je stíhán a současně se obviněný vzdává práva na projednání věci před soudem výměnou za mírnější trest.
Účel dohody je spatřován zejména ve zkrácení a zefektivnění trestního řízení ve věcech, ve kterých obviněný uznává svou vinu. Sjednání dohody je pak výhodné jak pro stát, který nenese náklady zdlouhavého trestního řízení, tak i pro obviněného, který nemusí podstupovat zdlouhavý proces trestního řízení a nemusí tak čelit dlouhodobé nejistotě, jak řízení dopadne.
Rychlost procesu pak navíc lépe naplňuje účel trestního řízení, kterým je mj. generální a individuální prevence, tedy preventivně působit na pachatele a potenciální pachatele, aby nekonali trestnou činnost. Sjednání dohody může navíc zamezit sekundární viktimizaci oběti, neboť v případě sjednání dohody o vině a trestu nebude vystavena stresu z veřejného projednání všech detailů trestného činu a povinnosti opakovaného podání svědecké výpovědi.
Kdy je možné sjednat dohodu o vině a trestu?
Dohodu o vině a trestu je možné sjednat v situaci, kdy výsledky vyšetřování dostatečně prokazují závěr, že se skutek stal, že je tento skutek trestným činem a že jej spáchal obviněný. Podmínkou sjednání dohody je prohlášení obviněného, že spáchal skutek, pro který je stíhán, pokud nejsou důvodné pochybnosti o pravosti jeho prohlášení.
Při sjednávání dohody státní zástupce šetří práv poškozeného, který může být projednání přítomen. Poškozený se může vyjádřit k rozsahu a způsobu náhrady škody, nemajetkové újmy nebo výši bezdůvodného obohacení.
Obviněný by měl být o možnosti sjednat dohodu o vině a trestu poučen již během přípravného řízení, ještě než bude podána obžaloba k soudu. Pokud by byla dohoda sjednána mezi obviněným a státním zástupcem již v přípravném řízení, musela by být současně schválena soudem. Statní zástupce tak nepodává k soudu obžalobu, ale podává návrh na schválení dohody o vině a trestu.
Dohodu nejčastěji iniciuje státní zástupce, ale může se o to pokusit i obviněný a jeho obhájce. Podmínkou sjednání dohody je přiznání viny za spáchaný trestný čin, pro který je obvinění stíhán.
Jaký je proces sjednání?
Na základě návrhu na sjednání dohody se sejde státní zástupce s obviněným. U jednání může být přítomný i poškozený. Státní zástupce se s obviněným společně dohodnout na znění dohody o vině a trestu, kterou následně státní zástupce předkládá soudu ke schválení.
Dohoda o vině a trestu musí obsahovat označení státního zástupce, obviněného a poškozeného, datum a místo sepsání dohody, popis skutku, pro který je obviněný stíhán s detailním popisem trestného činu a okolností, za kterých byl spáchán, právní kvalifikace skutku a dohodnutý trest a jeho výměra, prohlášení obviněného a podpisy.
Soud může o dohodě rozhodnout tak, že ji zamítne pro procesní vady, nebo rozhodne, že nařídí veřejné zasedání pro projednání dohody. Na veřejném zasedání musí být přítomný státní zástupce a obviněný. Dokazování se v případě nařízení veřejného zasedání neprovádí a soud vychází ze spisového materiálu a dohody. Na konci veřejného zasedání soud rozhodne, zda dohodu schválí, nebo neschválí. Soud může dohodu neschválit v případě, kdy je sjednaná dohoda nesprávná nebo nepřiměřená, případně pokud by bylo zjištěno porušení práv obviněného.
Náš tip
Potřebujete právní radu v oblasti trestního práva? Kontaktujte nás.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek