Dokumenty, které potřebujete ke koupi nemovitosti

Jelikož převod nemovitosti je složitý a mnohdy i zdlouhavý proces, při kterém jsou převáděny věci o velmi vysoké hodnotě, je potřeba být zvláště obezřetný a jednotlivé kroky provádět po pečlivé kontrole. Z toho důvodu je s převodem nemovitosti zpravidla spojeno to, že pro jeho uskutečnění budete potřebovat celou řadu dokumentů.

Prověření nemovitosti

Nejprve v momentě, kdy si vyhlédnete určitou nemovitost ke koupi, si musíte ověřit, zdali nemá právní vady. Ty má nemovitost v případě, že k ní uplatňuje nějaká práva další osoba. Veškeré informace o právním stavu nemovitosti lze zjistit v katastru nemovitostí, který je veřejným seznamem. Do katastru se zapisují veškerá věcná práva týkající se dané nemovitosti, včetně například exekutorského zástavního práva nebo zástavním právem banky. Také se z něj spolehlivě dozvíte, jestli je jejím vlastníkem skutečně osoba, se kterou jednáte o koupi. Prvním dokumentem, bez kterého se tedy neobejdete, bude výpis z katastru nemovitostí (list vlastnictví).

Hypoteční úvěr, smlouva s bankou a zástava

Následuje samotný proces koupě, který zahrnuje uzavírání různých smluv. Jakmile dohodnete podmínky koupě, uzavřete se stranou prodávající smlouvu o smlouvě budoucí kupní, ve které se zavážete, že nemovitost skutečně koupíte. Dohodne se i cena. Se smlouvou o smlouvě budoucí půjdete zpravidla do banky, od které můžete získat hypoteční úvěr. V bance uzavřete smlouvu o hypotečním úvěru. Prodávající zároveň uzavře s bankou zástavní smlouvu. Touto zástavou se zajistí smlouva o hypotečním úvěru. Tuto smlouvu musí podepsat strana prodávající, jelikož nemovitost v tomto okamžiku stále vlastní. Po zbývající čas trvání jeho vlastnického práva k nemovitosti bude tedy zatížená zástavním právem úvěrující banky.

Uzavření kupní smlouvy

Poté, co kupující začne čerpat hypoteční úvěr, je načase uzavřít samotnou kupní smlouvu, na jejím základě bude vlastnické právo k nemovitosti převedeno. Stejně jako v případě smlouvy o smlouvě budoucí kupní je vhodné nechat si smluvní dokumentaci vypracovat advokátem. Předejdete tak chybám a nedostatkům, které by se mohly v neodborně zpracovaných dokumentech vyskytnout. Vhodnou smlouvou, kterou je dobré u advokáta rovněž uzavřít, je smlouva o advokátní úschově, díky které ochráníte své peníze. Při podpisu kupní smlouvy totiž k převodu vlastnického práva nedochází. Mohlo by se tak stát, že kupní cenu zaplatíte, ale vlastnické právo nebude převedeno. O tom, jak funguje advokátní úschova a proč je dobré ji využít, si můžete přečíst zde.

Naše nemovitostní a další tipy si nenechá ujít již 4000+ spokojených uživatelů 

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Návrh na vklad a převod vlastnického práva

Vlastnické právo k nemovitosti bude převedeno až zápisem do katastru nemovitostí. K tomu dojde na základě podání návrhu na vklad vlastnického práva. Tento dokument se vyhotovuje v online formuláři na internetových stránkách katastrálního úřadu. S podáním návrhu na vklad je spojen administrativní poplatek tisíc korun. Návrh na vklad je nutné připravit důkladně. Pokud by obsahoval chybné údaje, katastr by převod vlastnického práva nezapsal. Vy byste museli návrh na vklad podat znovu, stejně jako znovu zaplatit administrativní poplatek. Úspěšným vkladem vlastnického práva končí celý proces převodu vlastnického práva k nemovitosti.

Uchování projektové dokumentace a proč ji od prodávajícího chtít

Na závěr je vhodné ještě dodat, že podle stavebního zákona má vlastník stavby povinnost uchovávat po celou dobu existence stavby ověřenou projektovou dokumentaci. Při změně vlastnictví se dokumentace předá novému vlastníkovi. Pokud dokumentace neexistuje, je podle stavebního zákona vlastník povinen dokumentaci pořídit. Při koupi máte tedy právo na to, aby Vám byla tato dokumentace předána.

A víte, na co si dát pozor, pokud si kupujete nemovitost?

Kupujete nemovitost? Pomůžeme Vám s celým procesem a o vše potřebné se postaráme!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Dokumenty, které potřebujete ke koupi nemovitosti

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!