Pojem promlčení už slyšel každý z nás. Ne každý však ví, jaké jsou následky promlčení a kdy takové promlčení nastává. Pojďme se v dnešním článku podívat na to, za jakých podmínek může být dluh promlčen a kdy se tak stane.
Co je to vlastně promlčení
Promlčení lze specifikovat tak, že na základě marného uplynutí lhůty, po kterou mohl věřitel po dlužníku uplatnit své právo, dojde k přeměně tohoto práva na tzv. naturální obligaci, která spočívá v tom, že již je čistě na dobrovolnosti dlužníka, zda pohledávku uhradí či nikoliv. Na druhou stranu je potřeba připomenout, že i promlčeného dluhu se lze domáhat soudně, avšak pokud dlužník vznese námitku promlčení, soud věřiteli nárok na zaplacení dlužné částky nepřizná.
Promlčecí lhůta
Primárně je třeba stanovit, jak dlouhá je promlčecí lhůta. Občanský zákoník stanoví, že obecná promlčecí lhůta trvá 3 roky a počíná běžet od chvíle, kdy mohlo být právo uplatněno poprvé (tj. například první den po splatnosti), respektive od chvíle, kdy se o něm oprávněná osoba dozvěděla, či dozvědět měla a mohla. Takové uplatnění však musí být u orgánu veřejné moci – v tomto případě u soudu. Nestačí dlužníka urgovat dopisy nebo e-maily, je třeba podat žalobu nebo návrh na vydání (elektronického) platebního rozkazu. U majetkového práva zákon stanoví delší promlčecí dobu, a to 10 let, ode dne, kdy „dospělo“, tedy rovněž ode dne, kdy bylo možné poprvé žádat plnění od účastníka daného vztahu.
Možnost úpravy promlčecí lhůty
Občanský zákoník však ve svých ustanoveních dává účastníkům smluvních vztahů možnost upravit si promlčecí lhůtu podle své vůle. Tato svévole však nemůže být zcela bezedná, a i proto zákon stanoví minimální trvání promlčecí lhůtu ve výši 1 roku a maximální promlčecí lhůtu ve výši 15 let. Ze zákona rovněž vyplývá, že se nepřihlíží k ujednání, kdy by kratší nebo delší lhůta byla ujednána v neprospěch slabší strany nebo by kratší promlčecí lhůta byla ujednána v rámci práva na plnění vyplývající z újmy na svobodě, životě nebo zdraví nebo o právo vzniklé z úmyslného porušení povinnosti. V rámci těchto zákonných mantinelů se však účastníci smluvního vztahu mohou pohybovat zcela svobodně.
Promlčení pohledávek
V praxi se s promlčením setkáte nejčastěji v oblasti pohledávek. U naprosté většiny pohledávek platí obecná tříletá promlčecí doba. Poměrně často se však můžeme setkat se situací, že věřitel na své právo „zapomene“ a u soudu jej uplatní až po uplynutí této doby. Soud žalobě, resp. návrhu na vydání (elektronického) platebního rozkazu vyhoví, avšak pokud dlužník vznese již zmiňovanou námitku promlčení, soud věřiteli vyhovět nemůže. Důležité však je, že dlužník musí sám namítnout promlčení daného dluhu.
Úhrada pohledávky po uplynutí promlčecí lhůty
Nelze opomenout ani situaci, kdy dlužník, ať už zcela dobrovolně nebo již v době běžícího soudního řízení, svůj dluh vůči věřiteli uhradí, a to po uplynutí promlčecí lhůty. V takovém případě zákon nepřipouští možnost, aby dlužník, který uhradil promlčený dluh, žádal své peníze zpět jako bezdůvodné obohacení, a tedy nevzniká mu nárok na vrácení uhrazených peněz.
Výjimky v promlčení
Některá specifická práva, která občanský zákoník výslovně vyjmenovává, promlčení nikdy nepodléhají a nemohou být promlčeny. Jde například o vlastnické právo nebo právo na výživné (práva na jednotlivá plnění se však promlčují dle obecných pravidel).
Jak stanoví jedna ze základních zásad právního řádu – vigilantibus iura neboli právo patří bdělým. V rámci vymáhání pohledávek je potřeba být aktivní, hlídat si promlčecí lhůtu a své právo uplatnit u soudu včas. V opačném případě totiž může dojít k tomu, že své peníze již nikdy neuvidíte.
Náš tip: Pokud věřitel neuplatní své právo v promlčecí lhůtě, není dlužník povinen plnit!
Obecná promlčecí doba je stanovena občanským zákoníkem na 3 roky, v rámci majetkového práva dokonce 10 let, přičemž počíná běžet okamžikem, kdy se oprávněná osoba o svém nároku dozvěděla nebo dozvědět měla a mohla, resp. okamžikem, kdy mohlo být toto právo uplatněno u orgánu veřejné moci poprvé. I promlčenou pohledávku však lze „žalovat“ u soudu. V případě, že dlužník namítne promlčení vaší pohledávky, soud vašemu žalobního návrhu nevyhoví.
Potřebujete pomoci s vymáháním svých pohledávek? Napište nám ! Jsme tu pro vás.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek