Trestné činy související s drogami jsou problémem ve společnosti po celém světě. Statistiky dokládají, že s problémy s trestnou činností v souvislosti s drogami se potýkají častěji muži než ženy. Za jeden rok v Praze je průměrně registrováno okolo 2-3 tisíc trestných činů souvisejících s návykovými látkami. Dle statistik se jedná nejčastěji o ohrožení pod vlivem návykové látky a trestný čin opilství, kdy osoba neodpovídá za uvedení se do podnapilého stavu, ale v důsledku nepříčetnosti za spáchané trestné činy.
Co je návyková látka?
Pojem návykové látky, se kterým trestní zákon pracuje, představuje alkohol, omamné látky, psychotropní látky, ostatní látky způsobilé nepříznivě ovlivnit psychiku člověka nebo jeho ovládací či rozpoznávací schopnosti. Za tvorbu protidrogové politiky nese odpovědnost vláda ČR, konkrétně Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky. Kriminalitou se zabývá Národní protidrogová centrála Služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR.
Primární a sekundární drogová kriminalita
Drogová kriminalita se v trestním právu dělí na primární a sekundární. Mezi tu primární spadá výroba, distribuce, přechovávání látek pro vlastní potřebu, pěstování rostlin, hub, držení předmětů určených k výrobě drog nebo podněcování či svádění jiného člověka k užívání návykové látky vyjma alkoholu. Vláda nařízením stanoví množství, které je již trestné jak u přechovávání, tak v krevním nálezu atd. Zdrojová data o tomto typu kriminality poskytují evidenční systémy Policie ČR, statistiky Národní protidrogové centrály, data Ministerstva spravedlnosti ČR, vězeňské služby a probační a mediační služby.
Sekundární drogová kriminalita zahrnuje drogami ovlivněnou, ekonomicky motivovanou trestnou činnost – jedná se například o trestné činy vraždy, korupce, praní špinavých peněz nebo o zločiny proti lidské důstojnosti páchané v rámci drogové trestné činnosti. Můžeme shrnout, že se jedná o jakoukoli činnost, která je páchána za účelem získání návykové látky nebo prostředků pro zabezpečení potřeb drogově závislého. Trestný čin je pak spáchán pod vlivem návykové látky nebo v průběhu abstinenčních příznaků.
Sekundární drogová kriminalita představuje významný problém a vzniká až v důsledku té primární. Proto hlavním cílem orgánů činných v trestním řízení a ostatních orgánů je primárně eliminovat výrobu a distribuci drog a jejich užívání, než se snažit potlačovat trestné činy již závislých. Právě z toho důvodu se policie snaží šířit osvětu již v rámci základních škol, spousta organizací se snaží pomáhat drogově závislým přestat drogy užívat a následně je začlenit zpět do společnosti, avšak tento proces je zdlouhavý a náročný, a to i po finanční stránce.
Tip: Víte co je trestný čin opilství?
Jak by se z názvu tohoto trestného činu mohlo jevit, nejedná se o trestnost uvedení se do podnapilého stavu vlivem alkoholu. Tento trestný čin spáchá až ten, kdo se vlivem návykové látky (tedy i jiných látek než alkoholu) přivede do stavu nepříčetnosti, a v tomto stavu spáchá čin, který by za jiných okolností byl trestný. Takto spáchanému trestnému činu se dle trestněprávní terminologie říká kvazidelikt. České právo za trestný čin opilství stanoví trest odnětí svobody v délce 3 – 10 let a pokud by trestní sazba za výše popsaný kvazidelikt byla nižší, bude pachatel posuzován v rámci této trestní sazby. Nepříčetnost je však nutné prokázat. V pochybnostech se sice bude nepříčetnost předpokládat, aby byl zachován princip „v pochybnostech ve prospěch pachatele“, nicméně ne automaticky.
Byli jste obviněni ze spáchání trestného činu opilství? Obraťte se na nás, rádi vám pomůžeme.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek