Od začátku roku je možné prokazovat se před vybranými státními úřady elektronickým občanským průkazem, tzv. eDokladem. Pokud o takové možnosti slyšíte poprvé, v tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět.
Jak získat elektronickou občanku
Pro používání elektronického dokladu byla zřízena mobilní aplikace eDoklady, která je dostupná jak pro operační systém Android tak i iOS. Potřebovat tedy bude smartphone s přístupem na internet a s nastaveným zamykacím kódem, nejlépe pomocí biometrie (scan obličeje, otisk prstu) Dále budete potřebovat přihlašovací prostředek Identity občana např. Mobilní klíč eGovernmentu, NIA ID, bankovní identitu, mojeID či jiné identifikační prostředky. Bez tohoto přihlašovacího prostředku nebudete moci eDoklad používat.
Od 20. 1. 2024 je elektronický občanský průkaz přijímán ústředními správními úřady, kterými jsou všechna ministerstva a některé další úřady, jako například Český statistický úřad, Český báňský úřad a další. Od 1. 7. 2024 je možné používat elektronický občanský průkaz před soudy, policí, finančními úřady, úřady práce a dalšími. A od 1. 1. 2025 se bude možné prokazovat elektronickým dokladem před ostatními orgány veřejné správy a i před soukromými osobami, které mají právo takové údaje vyžadovat (např. advokát či notář).
Jaké výhody přináší elektronické doklady?
Aplikace umožňuje občanům mít kontrolu nad údaji, které předávají. V praxi to vypadá tak, že v aplikaci obdrží žádost od ověřovatele, ve které uvidí, co ověřovatel potřebuje. A na základě takové žádosti mohou rozhodnout, jaké údaje zobrazí ověřovateli. Například v případě nákupu alkoholu, můžete ověřovateli zobrazit pouze věk, nikoliv adresu bydliště nebo jméno a příjmení.
Další nespornou výhodou je, že elektronický doklad je těžké zfalšovat a dle promotérů elektronického dokladu nehrozí, že by se za občana držícího digitální doklad mohl kdokoli vydávat. Toto však potvrdí nebo vyvátí zejména čas a schopnost lidí, kteří by chtěli zneužít elektronické doklady.
Podmínky vydání dokladu
Elektronický doklad nemůže existovat bez fyzického průkazu, takže nemůže být vydán, aniž by osoba nebyla držitelem příslušného fyzického dokladu. Je tedy možné, aby elektronický doklad měla osoba mladší 15 let. ale pouze v případě, že jí bude vydán platný fyzický doklad.
Elektronický doklad navíc nenahrazuje fyzický průkaz, ale je jeho alternativou. Držitel si tak může vybrat, zda se prokáže fyzickým dokladem, nebo tím elektronickým.
POZOR:
- Funkce eDokladu je spjatá s fyzickým dokladem. To znamená, že pokud vám vyprší platnost fyzického dokladu, přestává být platný i ten elektronický. Platnost obou dokladů je závislá na platnosti toho fyzického.
- Aplikace eDoklad je zatím použitelná jen v České republice. Proto při vycestování za hranice státu, mějte u sebe veškeré potřebné fyzické doklady.
Potřebujete pomoci s vašimi právními záležitostmi? Neváhejte se na nás obrátit.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek