Nařízení GPSR přináší významné změny v oblasti bezpečnosti výrobků. Ať už jste výrobce, dovozce, distributor nebo provozovatel e-shopu, nové povinnosti vás neminou. V tomto článku se dozvíte, na co se připravit a jaké kroky podniknout, abyste vyhověli legislativě a ochránili své zákazníky.
Cíl nařízení GPSR
GPSR je nařízením z pera Evropské unie, které se týká bezpečnosti výrobků na evropském trhu. Nařízení by mělo vstoupit v platnost 13. prosince 2024 a nahradit současně platnou směrnici o obecné bezpečnosti výrobků a směrnici o imitacích potravin.
Nařízení se týká všech výrobců, distributorů, dovozců a také online prodejců (e-shopy a velká internetová tržiště, např. E-bay, či Amazon).
Nařízení si klade za cíl zajistit bezpečnost výrobků určených pro spotřebitele v čase rostoucí digitalizace, technologického vývoje a globalizace světového obchodu. Nařízení by mělo zajistit nabídku bezpečných výrobků bez ohledu na místo původu, bez ohledu na skutečnost, zda je výrobek prodávám na internetu nebo v kamenných obchodech.
Působnost nařízení
GPSR se vztahuje na nové, použité, opravené nebo repasované výrobky, které jsou uváděny na evropský trh. Vztahuje se na výrobky nabízené spotřebitelům v rámci EU prostřednictvím všech prodejních míst.
GPSR se naopak nevtahuje na:
- humánní nebo veterinární léčivé přípravky,
- potraviny a krmiva,
- živé rostliny a zvířata, geneticky modifikované organismy,
- produkty živočišného původu a vedlejší produkty,
- přípravky na ochranu rostlin,
- starožitnosti,
- letadla
- nebo například výrobky, které jsou jasně označeny, že mají být před použitím opraveny nebo repasovány.
Tyto výše zmíněné výjimky totiž spadají pod zvláštní právní úpravu.
Jaké jsou hlavní povinnosti výrobců?
Výrobci mají povinnost zajistit, aby výrobky byly bezpečné již od samotného návrhu. Výrobci jsou dále povinni během procesu výroby provádět a zajišťovat interní analýzy rizik a vypracovat příslušnou technickou dokumentaci.
Pokud by výrobce zjistil, že výrobek, který uvedl na evropský trh je škodlivý nebo nebezpečný, je povinen okamžitě jednat a informovat spotřebitele a vnitrostátní organizace prostřednictvím speciálního portálu „Safety Business Gateway“.
Obecně lze říci, že výrobce je povinen zajistit, aby na evropský trh nevypustil výrobek, který by byl nějakým způsobem nebezpečný a pokud by takový výrobek přeci jen na evropský trh vypustil, je povinen okamžitě jednat, aby byl výrobek co nejdříve stažen z trhu a způsobil co nejmenší škody.
Koho dál se GPSR týká?
Dovozci jsou například povinni zajistit, aby na trh byly uváděny pouze výrobky, které budou bezpečné a jsou povinni odmítnout veškeré výrobky, které nebudou splňovat podmínky bezpečnosti. Dále musí uvést své kontaktní údaje a zkontrolovat, zda jsou k výrobku přiloženy veškeré bezpečností informace a pokyny k použití. Pokud by měli dojem, že výrobek je nebezpečný, jsou povinni informovat výrobce a vnitrostátní orgány dozoru prostřednictvím portálu „Safety Business Gateway“. Podobné povinnosti mají i distributoři výrobků.
Jak se týká GPSR e-shopů?
Provozovatelé e-shopů musí u výrobků uvést navíc značku výrobce, jeho e-mailovou a doručovací adresu, fotografii výrobku, typ a jeho identifikační údaje. I e-shopy by měly monitorovat a hlásit podezření na případné nebezpečné produkty, které také musí odstranit ze svého prodeje. Dále musí online prodejci na svých stránkách uvést varovné a bezpečností údaje, které by měly být uvedeny jak na stránkách e-shopu, tak i přiloženy k samotnému výrobku.
Jaké hrozí sankce za porušení povinnosti?
Sankce zatím žádné nejsou. Ačkoliv nařízení vstoupí v platnost v půlce prosince, samotné nařízení žádné sankce nestanovuje. EU nechala na jednotlivých státech, jaké sankce pro porušení nastaví. Nicméně většina evropských států je v prodlení a státy zatím nepřijaly příslušnou legislativu.
Náš tip:
Ačkoliv jsou jednotlivé státy v prodlení s přijetím příslušné prováděcí legislativy, osobám povinným z nařízení stát málokdy něco promine. Proto je nutné se na změny v legislativě připravit a k okamžiku platnosti nařízení přijmout veškerá opatření.
Legislativa ohledně evropského trhu s výrobky je poměrně složitá a nařízení přineslo výrazné změny. Pokud si nevíte rady a obáváte se, že nestihnete přijmout potřebná opatření, obraťte se na naše zkušené advokáty, kteří vám pomohou přizpůsobit se legislativním změnám s co nejnižšími náklady.
POTŘEBUJETE POMOCI S GPSR? NEVÁHEJTE NÁS KONTAKTOVAT!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek