SVJ je zkratka, která se vžila pro společenství vlastníků jednotek. Jedná se o právnickou osobu, která má za úkol spravovat dům a pozemek s tímto domem související. Stará se tedy o celou nemovitost, nesmí však podnikat. Mělo by být založeno tam, kde je alespoň pět jednotek, které jsou ve vlastnictví alespoň tří různých vlastníků (pro zjednodušení – dům s alespoň pěti byty, kde jsou tři různí majitelé)
Zpravidla bývá SVJ založeno schválením stanov, které určí název, sídlo, členská práva, orgány SVJ a mechanismy jejich fungování, pravidla pro správu domu a pozemku a další. Vzniká však až zápisem do veřejného rejstříku - rejstříku společenství vlastníků jednotek. Pro založení SVJ pak potřebujete notářský zápis z ustanovující schůze.
Je potřeba dodat příslušnému tzv. rejstříkovému soudu, což jsou vždy soudy krajské dle sídla SVJ, vyplněný formulář s příslušnými přílohami. Ty se budou řídit tím, co právě potřebuje SVJ zapsat. Dále je potřeba zaplatit soudní poplatek za změnu zápisu.
Členové SVJ jsou vlastníci jednotek. Ti tvoří tzv. Shromáždění – nejvyšší orgán SVJ, které rozhoduje o většině podstatných záležitostí týkajících chodu SVJ a domu – rozhoduje o změnách stanov, změnách účelu užívání domu nebo bytu a podílu na společných částech, uděluje souhlasy k nakládání s nemovitými věcmi apod.
Ke změně stanov SVJ je potřeba je přijmout shromážděním. Takže musí být řádně svoláno pozvánkou a proběhnout hlasování. Shromáždění je usnášeníschopné za přítomnosti vlastníků jednotek, kteří mají většinu hlasů. Potřebný počet hlasů – požadovanou velikost většiny se bude řídit původním zněním stanov. Dále je potřeba vyhotovit zápis z tohoto shromáždění a vše zapsat do rejstříku společenství vlastníků jednotek.
Budete potřebovat změnu prohlášení vlastníka – jedná se o dokument, který závazně určuje, k čemu má být který prostor využíván a jaké je jeho rozložení. Tento dokument musí být schválen shromážděním, udělen ke změnám souhlas a vše následně zapsáno do katastru nemovitostí. Nové prostory také musí splňovat veřejnoprávní požadavky - být v souladu zejména se stavebními předpisy.
Družstvo je právnickou osobou založenou za účelem zajišťování bytových potřeb svých členů, která je upravena zákonem o obchodních korporacích. Bytová družstva tak vlastní nemovitosti a spravují je, zatímco jednotliví členové vlastní podíl na této právnické osobě.
Družstevní podíl vyjadřuje účast člena družstva na družstvu – družstvo je potřeba si představit jako jakoukoliv jinou společnost. Podíl tedy přináší práva a povinnosti – např. účastnit se schůzí, hlasovat o opravách a investicích, mít v nájmu byt atd.