Financujeme akciové společnosti – vlastní vs. cizí zdroje

Stabilní finanční zázemí je pro rozvoj obchodní společnosti a její činnosti nezbytné. Finanční prostředky pro budování podnikání je možné získat v zásadě dvěma metodami – tzv. vlastním a cizím financováním. Při financování vlastními zdroji se platí akcionářům dividenda, při použití cizích zdrojů zase úrok. O výhodnosti však nerozhoduje pouze porovnání požadovaného výnosu. Každé má své další výhody i nevýhody. Při zvažování se musíte vždy rozhodnout, která varianta je pro Váš konkrétní případ vhodnější.

Financujeme společnost z cizích zdrojů

Cizí financování znamená získání peněžních prostředků od cizích subjektů na základě smlouvy o úvěru, nebo na základě zápůjčky podle občanského zákoníku. Podstatou těchto závazků je vrácení poskytnutých finančních prostředků a zaplacení úroku, který je odměnou pro poskytovatele. Takové financování může být pro akciovou společnost výhodnější, jelikož úrok, který je povinna platit, lze odečíst od základu daně § 24 odst. 2 písm. zi) zákona 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Tomuto postupu se říká „daňový štít“. Celkově tak na dani ušetří a zdroje, které může použít v budoucnu, budou větší. Riziko v této oblasti vyplývá z časté změny právního řádu. Možnost této výhody může být novelizací kdykoliv změněna, jak k tomu již ostatně došlo v roce 2008. Zpravidla jsou také úroky placené věřitelům nižší než dividendy. To souvisí s mírou rizika, kterou každý subjekt podstupuje. Míra rizika investora – akcionáře je vyšší než bankovního věřitele. Ten se může svých peněz domoci zpět soudní cestou. Akciová společnost se v souvislosti s tím rovněž vystavuje riziku, že na ni věřitel podá insolvenční návrh.

Vlastní financování společnosti

Princip vlastního financování je takový, že akciová společnost emituje akcie. Investoři, kteří si akcie koupí se stávají akcionáři a nabývají svá akcionářská práva. Peněžní prostředky emisí získaní se stávají součástí vlastních zdrojů akciové společnosti. Výnosem akcionářů z akcií je dividenda. Ta se ovšem vyplácí až z peněžního zůstatku po zdanění příjmů společnosti. Dividendy tedy nelze dát do nákladů. Výhodou je ovšem to, že společnost nemusí dividendu vyplácet, pokud právě prochází horším obdobím a negeneruje zisk, nebo pokud třeba shromažďuje finanční prostředky k významné investici. O rozdělení zisku totiž rozhodují sami akcionáři na valné hromadě. Výplata je tedy nejistá. Oproti tomu úrok a splátky úvěru nebo zápůjčky je nutné hradit pravidelně bez ohledu na současnou finanční situaci společnosti.

Přidejte se k 1 500+ podnikatelům

Dostávejte skvělé informace a tipy pro ochranu a rozvoj vašeho podnikání. Nebudete litovat.

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Emitujeme akcie společnosti

Možností, jak provést emisi akcií, je hned několik. Pokud má akciová společnost vysokou ambici a silný finanční základ, může emitovat na veřejném trhu. Pokud tak činí poprvé, jedná se o tzv. IPO (initial public offering) neboli primární emisi. Pokud akcie dané akciové společnosti již obchodovány na veřejném trhu jsou a akciová společnost se rozhodne pro emisi dalších akcií, označuje se taková emise jako sekundární. Nicméně akcie nemusí být obchodovány pouze na veřejném trhu. Nabídku lze učinit i úzkému okruhu investorů nebo stávajícím akcionářům.

Chce pomoci s emisí akcií Vaší společnosti nebo jejím převodem? Obraťte se na naši kancelář!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Financujeme akciové společnosti – vlastní vs. cizí zdroje

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!