Dluží vám za odvedenou práci, dodané zboží či za cokoliv jiného? Máte řadu nezaplacených faktur po splatnosti a vaši klienti či obchodní partneři na ně nereagují? V praxi bohužel nikoliv ojedinělá situace, přitom např. související druhotná platební neschopnost představuje pro řadu jinak úspěšných podnikatelů reálné riziko.
Obstarejte si důkazy a připravte se na případný spor
Prvním krokem, který ale výslovně v žádném právním předpise nenaleznete, je již v průběhu uzavírání smluv a jejich plnění. Je jím obstarávání potenciálních důkazů. Pokud totiž druhá strana nesplní svůj dluh, kterým se zavázala ve smlouvě, , bude právě na vás doložit před soudem důkazy (důkazní břemeno). Schovávejte si veškeré listiny, které se týkají jednání s protistranou. Pokud uzavíráte smlouvy jinak než v podobě listiny (např. písemně e-mailem, přes datovou schránku, telefonicky, objednávkami přes elektronické systémy, na webu atd.), zajistěte si důkaz, že byly opravdu uzavřeny. Při odeslání zboží, předání k přepravě či přímém předání zákazníkovi, si tyto skutečnosti nechte písemně potvrdit. Pořizujte si fotodokumentaci provedených prací a schovávejte si doklady za materiál, náklady za dopravu a podobné provozní náklady.
Faktura jako důkaz nemusí stačit
Častou chybou, která souvisí se spory ohledně důkazů,,je, že podnikatelé často mylně považují jednostranně zaslanou fakturu za dostatečný důkaz existence dluhu protistrany. Faktura, kterou vystavíte pouze vy, přitom ale osvědčuje velmi málo. Je vlastně jen jednostranným právním jednáním a není z ní poznat, zda s ní protistrana souhlasila či zda s vámi (třeba i jen ústně) smlouvu uzavřela.
Bez předžalobní výzvy určitě ne
Pokud definitivně dojde k tomu, že protistrana neplatí, je prvním krokem většinou odeslání předžalobní výzvy. V ideálním případě ji pro vás připraví právník, který ji rovněž náležitě odůvodní a dodá tak v očích dlužníka vašim slovům dostatečnou váhu, kterou rovněž ukážete, že to s vymáháním myslíte vážně. Mimo to je zaslání předžalobní výzvy rovněž podmínkou toho, aby vám v soudním řízení byla (v případě úspěchu) přiznána náhrada nákladů řízení.
Když dělá dlužník i nadále mrtvého brouka, je nutné jej zažalovat. Možné je podat buď žalobu na plnění, která odstartuje nalézací soudní řízení, v rámci něhož proběhne dokazování. Jeho výsledkem je rozsudek, který v případě úspěchu přiznává nárok žalobci. Alternativou jsou zrychlená rozkazní řízení představována platebními rozkazy (zejm. elektronickým platebním rozkazem). Ta mají výhody nižšího soudního poplatku a bývají rychlejší. Jejich podmínkou ale je, že elektronický platební rozkaz musí být vždy doručeny žalovanému do vlastních rukou, jinak se příkaz automaticky ruší a nastane běžné nalézací řízení jako při podání klasické žaloby. Stejně tak je snadné je zrušit ze strany žalovaného tzv. podáním odporu.
Podání návrhu na zahájení exekuce
Jakmile se vám podaří získat pravomocný rozsudek, je možné podat návrh na zahájení exekuce. Ten přezkoumá soud a v případě, že jsou splněny všechny náležitosti, je vybraný soudní exekutor pověřen vedením exekuce. Ani tehdy však nemusí být vyhráno, protože se musí podařit peníze fakticky vymoci, ať již přikázáním pohledávky z bankovního účtu, srážkami ze mzdy, prodejem nemovitosti či movitých věcí. Uvedené způsoby výkonu jsou ale v současnosti svázány velmi přísnými pravidly.
Náš tip
Schovávejte si důkazy pro případný spor, vystavená faktura většinou není dostatečným důkazem. Nejrychlejší možností pro vymáhání peněžitého dluhu bývá elektronický platební rozkaz použitelný až do částky jednoho milionu korun.
Chcete pomoci získat své peníze zpět? Připravíme vám předžalobní výzvu, žalobu či návrh na zahájení exekuce, abychom maximalizovali vaši šanci dostat své peníze zpět.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek