Stali jste se věřitelem a váš dlužník svou povinnost dobrovolně neplní? Vhodným řešením takové situace je absolvovat soukromoprávní nalézací sporné řízení, v němž orgán veřejné moci, jímž je ve většině případů soud, přesvědčíte o tom, že máte na nárok na to, aby vám dlužník plnil na co máte nárok.
Pokud je dlužníkova povinnost založena v plnění, tj. v povinnosti vám něco poskytnout, můžete jej žalovat u příslušného soudu žalobou na plnění. Pro urychlení celého procesu se však vytvořil i další, řízení zkracující, právní institut v podobě platebního rozkazu. V případě, že dlužníkův dluh spočívá v poskytnutí peněžitého plnění, můžete vedle žaloby na plnění, podat rovněž návrh na vydání platebního rozkazu. Výhodou je procesní zjednodušení a nižší soudní poplatek.
Platebních rozkazů existuje vícero druhů. Nejpoužívanějším je elektronický platební rozkaz využitelný u pohledávek do jednoho milionu korun českých.
Jak vypadá typický proces vymáhání pohledávky elektronickým platebním rozkazem?
- Zaslání předžalobní výzvy na dlužníkovu adresu. Přestože věřitel obecně nemá povinnost předžalobní výzvu zaslat, je její zaslání alespoň sedm dní před podáním žaloby nebo návrhu na platební rozkaz podmínkou pro to, aby mohla být žalobci přiznána náhrada nákladů řízení.
- Po uplynutí náhradní lhůty plnění v předžalobní výzvy přichází samotné podání žaloby či návrh na vydání platebního rozkazu. Návrh na vydání elektronického platebního rozkazu lze přitom podat pouze elektronicky přes elektronický formulář. V návrhu je nutné sepsat všechny rozhodné skutečnosti. Zároveň je vhodné přiložit všechny důkazní prostředky v podobě listin, které má navrhovatel k dispozici.
- Soud vydá platební rozkaz. (Pokud navrhovatel neprokázal všechna svá tvrzení, soud platební rozkaz vydat nemusí.) Tento platební rozkaz musí být žalovanému doručen do vlastních rukou, kdy náhradní doručení fikcí je vyloučeno.
- Pokud se žalovanému nepodaří platební rozkaz doručit, je soudem povinně zrušen a je zahájeno klasické nalézací sporné řízení jako v případě, že by byla podána žaloba na plnění.
- V případě, že je platební rozkaz úspěšně doručen, má žalovaný lhůtu 15 dní na to, aby buď žalobci plnil, nebo podal odpor.
- Odpor jako takový nemusí být nijak odůvodněn. Postačí, že je podán ve lhůtě a splní ty nejzákladnější náležitosti. Podáním odporu se platební rozkaz zruší a soud pokračuje jako by byla podána žaloba na plnění. S platebním rozkazem může být spojena kvalifikovaná výzva k vyjádření pro žalovaného. Pokud tomu tak je, tak má žalovaný povinnost se soudu kvalifikovaně vyjádřit k návrhu žalobce a přiložit relevantní listiny jako důkazy. V praxi je tato kvalifikovaná výzva prakticky v každém platebním rozkazu.
- Pokud uplynula marně lhůta k podání odporu doručeného platebního rozkazu, nabývá tento platební rozkaz účinků pravomocného platebního rozkazu a je zároveň vykonatelný.
Jakmile přitom získá žalobce pravomocný a vykonatelný platební rozkaz a na tento není dobrovolně žalovaným plněno, může se žalobce pokusit vymáhat rozhodnutí soudním výkonem rozhodnutí či exekucí prostřednictvím soudního exekutora.
Ve zkratce lze tedy shrnout, že elektronický platební rozkaz je zjednodušenou alternativou k žalobě na plnění v případě, že má žalobce pohledávku na peněžité plnění do jednoho milionu korun českých. Pokud se jedná o peněžité plnění vyšší, je třeba využít „běžný“ platební rozkaz nebo žalobu na plnění. U jiného než peněžitého plnění, nelze platební rozkazy použít. Podmínkou toho, aby mohl elektronický platební rozkaz žalovaného zavázat, je doručení platebního rozkazu žalovanému bez možnosti náhradního doručení. Návrh na vydání platebního rozkazu je pro žalobce jednodušší než žaloba na plnění a je s ním spojen i nižší soudní poplatek. Jako kompenzaci pro druhou stranu je ale platební rozkaz možné ze strany žalovaného zrušit prostým podáním odporu. Odpor přitom nemusí být odůvodněn. Soudy s platebními rozkazy často spojují i kvalifikovanou výzvu s vyjádřením pro žalovaného. Pokud se žalovaný nevyjádří, vystavuje se tak riziku vydání rozsudku pro uznání.
Potřebujete podat elektronický platební rozkaz nebo pomoci s vymožením pohledávky? Kontaktujte nás!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek