Češi jsou v porovnání s ostatními evropskými zeměmi jedni z největších milovníků domácích mazlíčků. Mazlíčky si často pořizují páry, nebo manželé. Problém však nastává v okamžiku skončení vztahu. Končí společná domácnost a partneři stojí před rozhodnutím, jakým způsobem se domluví na péči o domácího mazlíčka.
Situace však není jednoduchá, neboť české právo problematiku péče o domácí mazlíčky přímo neřeší. Občanský zákoník považuje živá zvířata za smyslem nadaného a živého tvora. Dle práva tak zvíře není věcí, ale ve zvláštních případech se aplikuje přiměřeně ustanovení o věcech, pokud to neodporuje povaze.
Jak je to s vlastnictvím mazlíčka?
Pokud byl mazlíček pořízen za trvání manželství z prostředků spadajících do společného jmění manželů (dále jen „SJM“), náleží oběma manželům. Po zániku manželství, je nutné rozhodnout o způsobu vypořádání SJM, do kterého patří i domácí mazlíček.
Pokud však mazlíčka nabyl do svého výlučného vlastnictví jen jeden z manželů, není citový vztah mezi mazlíčkem a druhým manželem relevantním důvodem pro řešení otázky péče. Takový mazlíček zůstává ve výlučném vlastnictví pouze jednoho manžela i po rozvodu.
Avšak pokud byl mazlíček během manželství součástí společného jmění manželů, je nutné vyřešit otázku vlastnictví a péče po dobu po rozvodu. V zásadě lze uvažovat o několik variantách, jak spor o vlastnictví a péči o mazlíčka vyřešit. Ideálním řešením je vypořádání spoluvlastnictví dohodou, kdy mazlíček připadne do vlastnictví výhradně jednoho manžela. Takové řešení však není s ohledem na citové vazby k mazlíčkovi příliš častá.
Další možností je podílové spoluvlastnictví mazlíčka, kdy vlastníky mazlíčka po rozvodu zůstanou oba manželé. V takovém případě je však nutné vyřešit otázku péče o domácího mazlíčka tak, aby v budoucnu nevznikaly spory o to, kdo jej bude mít v péči.
Společná péče o zvíře?
Pokud bude zvíře ve spoluvlastnictví, budou mít oba bývalí manželé stejná práva. To však může vést ke konfliktům a nedorozuměním, kterým je nejlepší předejít společnou dohodou o péči. Taková dohoda může mít podobnou formu jako má dohoda o úpravě poměrů k dětem.
Pokud bude zvolena střídavá péče, bude mazlíček po určitou dobu u jednoho bývalého manžela a následně stejnou dobu u druhého bývalého manžela. U výlučné péče, by byl mazlíček svěřen do péče pouze jednoho manžela s tím, že by měl druhý bývalý manžel právo na styk s mazlíčkem pouze ve stanovený den v týdnu.
Co když neuzavřete dohodu?
Pokud nedojde k uzavření dohody o společné péči, může se kterýkoli z manželů obrátit na příslušný soud. Soud pak na základě slušného uvážení s ohledem na veškeré skutkové rozhodne o osudu mazlíčka.
Je nutné zmínit, že nikdo nemůže být nucen setrvávat ve spoluvlastnictví a každý z manželů může navrhnout soudu vypořádání spoluvlastnictví. Soud pak může rozhodnout tak, že mazlíčka přikáže do vlastnictví jednomu z manželů za přiměřenou náhradu pro druhého. Hlediskem pro rozhodnutí soudu může být skutečnost, jak se který ze spoluvlastníků dokáže o mazlíčka postarat, nebo který z nich mu dokáže zajistit kvalitnější prostředí.
Náš tip
Spoluvlastnictví jakékoliv věci vždy přináší možné riziko. Čím více majitelů má věc, tím více názorů. I při koupi domácího mazlíčka se vyplatí promyslet, zda si přejete, aby byl mazlíček vaším společným majetkem, nebo zda upřednostníte pouze výlučné vlastnictví. Právní vztah k mazlíčkovi přeci jen nemá vliv na citový vztahu druhého manžela k mazlíčkovi.
Pokud však bude mazlíček ve společném vlastnictví, doporučujeme vám uzavřít dohodu, kterou upravíte poměry k domácímu mazlíčkovi po rozpadu vztahu. Díky dohodě si ušetříte jak dohady, konflikty, tak i finance, pokud by spor musel vyřešit soud. Pokud se spor o domácího mazlíčka nedaří vyřešit dohodou, doporučujeme se obrátit na advokáta.
Potřebujete pomoci s vaší právní záležitostí? Neváhejte se na nás obrátit.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek