Jak na licencování obsahu na vašem webu nebo eshopu?

Postupujte správně při využití obsahu a autorského díla třetí osoby na svém webu nebo eshopu. Vyhněte se placení náhrady škody za porušení licence nebo dokonce trestnému činu!

Co je to licence?

Licence je zvláštní smlouva, která dává povolení nebo oprávnění k určité činnosti (řidičské oprávnění, stavební povolení nebo koncesovaná živnost). Úkolem licenční smlouvy je ochrana při použití patentu či při nakládání s autorským dílem. Licencování je tedy oprávnění dílo užít, nikoliv jeho převod do vlastnictví jiné osoby.

Licence musí být vždy nějak vymezena. Vymezení může být například v podobě časového rozsahu, omezení způsobu užití, možnosti úpravy díla, územního omezení či v udělení podlicence.  Toto vymezení je pro licenci zcela zásadní, bez něj by nebylo jasné, na co je možné licenci použít a na co nikoliv.

Licence je vždy provozována za úplatu. A to i v případě, že si smluvní strany úplatu nesjednají. V tomto případě by se úplata řídila odměnou obvyklou.

Licencování a obrázky

Nejvyužívanějším typem licence při provozování internetového obchodu je licence obrázků.  Obrázky jsou v internetových obchodech využívány jako ukázka produktů, které jsou zákazníkovi nabízeny. V případě, že autor použije obrázek stažený z internetu, ke kterému nemá autorská práva nebo od autora zakoupenou příslušnou licenci, dopouští se tím trestného činu.

Licence Creative Commons

Creative Commons je licence, která umožňuje poskytnutí díla zdarma. Lze je použít i ke komerčním účelům jako je například podnikání. U tohoto typu licence ovšem pozor. Některé firmy využívající nekalých praktik publikovali ke stažení obrázky zdarma k použití. Po čase ovšem tyto obrázky byly odstraněny a uživatelé byli kontaktováni vymáhací firmou, která od nich požadovala obrovské částky za neoprávněné užívání obrázků. Před každým použitím staženého obrázku z internetu si tedy důkladně zjistěte, zda se jedná o důvěryhodný zdroj, který Vám později nezpůsobí komplikace.

Přidejte se k 1 500+ podnikatelům

Dostávejte skvělé informace a tipy pro ochranu a rozvoj vašeho podnikání. Nebudete litovat.

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Určení zdroje obrázku

Tato možnost použití obrázku staženého z internetu nám umožňuje použít licencovaný obrázek z jiného internetového zdroje pomocí odkazu na tento zdroj. Je zde ale riziko, že autor obrázek ze své internetové stránky odstraní. V tomto případě obrázek nezmizí jen ze samotného internetového zdroje, ale též z Vaší stránky, kam byl pouze pomocí internetového zdroje vložen.

Vkládání videí

Stejně jako je možné vložení obrázku pomocí určení zdroje, je možné i vložení videa, a to obdobným způsobem. Tento způsob využití je možný díky rozhodnutí Soudního dvora EU, jehož výklad udal stejné podmínky při vkládání videí všem členským státům.

Chcete pomoci s řešením licencování obsahu? Kontaktujte naši advokátní kancelář!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Jak na licencování obsahu na vašem webu nebo eshopu?

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!