fbpx

Jak na založení bytového družstva 2017

jak na založení družstva

Chcete si založit družstvo a nevíte, jak na to? Přečtěte si náš článek o založení družstva a dozvíte se vše potřebné. K tomu jsme pro Vás vypracovali podrobnou infografiku, která Vám přehledně prozradí, jak na to.

Ať už chcete založit bytové družstvo, výrobní družstvo, spořitelní nebo úvěrové družstvo či sociální družstvo, základní požadavky na založení a zápis družstva do obchodního rejstříku budou vždy stejné.

1. Určení názvu, sídla a předmětu podnikání

V první řadě je zapotřebí zvolit si nezaměnitelný název družstva. Dále je poté třeba zvolit si místo sídla a určit předmět podnikání, pro případ, že by se družstvo mělo zabývat výdělečnou činností. V případě bytového družstva bude předmětem činnosti uspokojování bytových potřeb svých členů.

TIP 1

Název družstva může být víceméně libovolný, ale nesmí být zaměnitelný s již existujícím subjektem zapsaným v obchodním rejstříku. V případě bytových družstev se často používá název ulice a číslo popisné, tedy např.: Bytové družstvo Novákova 817. Pokud chcete pro Vaše družstvo založit také webové stránky na internetu (např. budete chtít publikovat důležité provozní informace členům družstva), zaregistrujte si také dobře zapamatovatelnou internetovou stránky – tzv. doménu. Volná doménová jména s koncovkou .cz si můžete ověřit na www.nic.cz.

TIP 2

V případě, že bude Vaše družstvo vykonávat výdělečnou činnost, budete potřebovat podnikatelské oprávnění. Neváhejte se u nás informovat, jaké dokumenty budete potřebovat.

2. Ustavující schůze

K založení družstva budete potřebovat minimálně tři fyzické nebo právnické osoby. Pokud jste se s dalšími budoucími členy družstva na založení dohodli, je nutné si zajistit služby notáře a uspořádat zakladatelskou schůzi. Na zakladatelské schůzi notář osvědčí svým zápisem, že schůze proběhla na základě zákona a dojde k založení a vzniku družstva.

TIP 3

Potřebujete pomoci s uspořádáním zakladatelské schůze nebo se zajištěním služeb notáře? Neváhejte nás kontaktovat a my Vám poradíme s konkrétními postupy. Také Vás můžeme nakontaktovat na některý z notářských úřadů nebo Vám případně pomůžeme se založením družstva na klíč.

3. Přijetí stanov

Stanovy družstva jsou nejdůležitějším organizačně-technickým dokumentem, podle kterého bude družstvo po svém založení fungovat. Dokument by měl přesně popisovat mechanismus přijímání nových členů, práva spojená s členstvím v družstvu (u bytového družstva typicky právo k nájmu bytu), hospodaření družstva a řadu dalších náležitostí. Stanovy musí být připraveny tak, aby jednak odpovídali platné právní úpravě a rovněž, aby respektovaly specifické požadavky týkající se budoucí činnosti družstva. K přijetí stanov potom nejčastěji dojde již na ustavující schůzi členů družstva.

4. Volba členů družstva

Po svém založení by si členové družstva měly zvolit zástupce, který bude družstvo zastupovat navenek vůči třetím osobám. Takovým zástupcem může být předseda družstva, případně vícečlenné předsednictvo. V úvahu pak rovněž připadá volba kontrolního orgánu, který bude dohlížet na hospodaření s finančními prostředky družstva a členům podávat pravidelné zprávy na členských schůzích.

TIP 4

Volba kontrolního orgánu u menších bytových družstev většinou není potřeba, ale jedná se o další vrstvu ochrany členů družstva nad dodržováním činností a povinností předsednictva. V rámci výkonu funkce v družstvu je možné dohodnout úplatu.

Nenechte si uniknout skvělé tipy jako 4000+ našich spokojených uživatelů 

Zajímavé informace, díky kterým se naučíte sami chránit svá práva. Nebudete litovat.

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

5. Zápis družstva do obchodního rejstříku

Aby družstvo mohlo vzniknout coby samostatná právnická osoba, je třeba provést zápis družstva do obchodního rejstříku. K tomuto je zapotřebí shromáždit všechny požadované přílohy a sepsat návrh na zápis. K zápisu družstva do obchodního rejstříku poté zpravidla dojde během několika dní a družstvo tak může v krátké době zahájit svoji činnost.

Chcete pomoc se založením družstva a se všemi souvisejícími právními záležitostmi?

Jestliže hledáte partnera, který Vás procesem založení družstva provede od začátku až do konce a pomůže Vám i v rámci dalšího fungování družstva, rádi Vám pomůžeme!

Můžete nás kontaktovat na infolince 601 303 666 nebo emailu info@azlegal.cz, nebo si můžete požádat o nezávaznou konzultaci vyplněním jednoduchého formuláře a my se Vám ozveme.

Kompletní nabídku služeb naší advokátní kanceláře, které poskytujeme pro bytová družstva a SVJ, naleznete zde.

Stáhněte si infografiku Jak na založení družstva, kterou jsme pro Vás připravili

jak založit bytové družstvo - infografika

Jak na založení bytového družstva 2017

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!