Pokud máte se zaměstnavatelem uzavřenou smlouvu – máte právo na své peníze. Jestliže vám nedošla výplata přesně v termínu, nemusí to hned znamenat, že vám ji zaměstnavatel neposlal nebo neposlal úmyslně. V každém případě je vhodné počkat do doby, kdy skončí doba splatnosti.
Je nutné rozlišovat dva základní pojmy:
- Termín výplaty mzdy – datum v měsíci, ke kterému vám zaměstnavatel bude zasílat výplatu. Termín je pak stanoven v pracovní smlouvě a může to být např. 15. den, 20. den…
- Doba splatnosti mzdy –období, které začíná termínem výplaty mzdy a končí posledním dnem v měsíci, a během kterého má zaměstnavatel povinnost vyplatit mzdu.
Kdy začít řešit neplnění
Nevyplacení mzdy je hrubé porušení pracovní smlouvy a není zde žádná výpovědní lhůta. Pokud jste své vydělané peníze neobdrželi, máte dvě možnosti, jak situaci řešit:
- Vyzvat zaměstnavatele k vyplacení mzdy písemnou formou
- Dát okamžitou výpověď – tímto způsobem asi budete postupovat ve chvíli, kdy obecně nejste spokojeni a chcete odejít. S výpovědí však budeme muset čekat, a to dalších 15 dnů od uplynutí splatnosti
Zaměstnavatel odmítá uhradit dluh
Pokud jste zkusili domluvu, písemnou výzvu, a zaměstnavatel stále neplní, nezbyde vám jiná možnost než se obrátit na právníka. Nejprve se zasílá předžalobní příkaz k úhradě. V praxi je takové varování poměrně efektivním krokem. Většina dlužníků se soudu zalekne a až v 80 % případech je taková výzva úspěšná. Pokud však dlužník ani do 10 dnů od odeslání předžalobní výzvy nereaguje, bude nutné podat žalobu, kterou bude rozšiřovat návrh na vydání platebního rozkazu, na základě čehož pak soud dlužníkovi přikáže plnit. Pokud bude tuto výzvu soudu ignorovat, případ se předává exekutorovi.
Je možné, že váš zaměstnavatel k nevyplacení mzdy má řádný důvod – například insolvence a s ní spojená platební neschopnost.
Jak již ale bylo zmíněno výše, nejvhodnější je co nejdříve předat celou věc právníkovi, který si s celým procesem ví rady a ve většině případů vám získá vaši pohledávku zpět.