Ačkoliv má každý úřad povinnost jednat ve lhůtách, které stanoví zákon, ne vždy jsou tyto lhůty dodrženy. Obecně platí, že každý úřad musí v řešení své agendy postupovat bez zbytečných průtahů, případně v konkrétní lhůtě, kterou zákon stanoví. V tomto článku se dozvíte, jaké právní kroky můžete učinit v případě nečinnosti úřadu.
Co dělat, pokud úřad neplní své povinnosti?
Postup v případě nečinnosti upravuje správní řád. Nečinnost úřadu můžeme definovat jako situaci, kdy konkrétní úřad ve lhůtě neučiní právní jednání, které dle zákona učinit má, tedy například nezahájí řízení, nevydá rozhodnutí a podobně. V případě, že úřad nejedná tak, jak vyžaduje zákon, je možné učinit konkrétní kroky, aby úřad jednat začal v souladu s právními předpisy.
Byť se to tak nemusí na první pohled zdát, již v Listině základních práv a svobod je závazek správních orgánů činit své úkony co nejrychleji. Listina základních práv a svobod totiž stanoví, že každý má právo, aby jeho věc byla projednána mimo jiné bez zbytečných průtahů. Toto ustanovení rovněž míří i na úřady, které jsou povinny vydávat příslušná rozhodnutí, případně zahajovat příslušná řízení bez zbytečných průtahů.
Nadřízený správní orgán může pomoci
Prostředky ochrany proti nečinnosti správních orgánů poskytuje i správní řád, který vyjmenovává jednotlivé možnosti nápravy. Jakmile se nadřízený orgán dozví o skutečnosti, že správní orgán nevydal rozhodnutí v zákonné lhůtě nebo nezahájil řízení nebo pokud je zjevné, že správní orgán nedodrží lhůtu, učiní příslušná opatření proti nečinnosti. Nadřízený orgán může kontaktovat kdokoliv (např. formou podnětu či stížnosti proti nečinnosti správního orgánu) a z tohoto podnětu pak nadřízený orgán učiní, respektive měl by učinit, jedno z opatření níže.
V rámci těchto opatřeních může nadřízený správní orgán přikázat nečinnému správnímu orgánu, aby učinil opatření ke zjednání nápravy nebo vydal rozhodnutí, převzít věc a rozhodnout místo nečinného správního orgánu, pověřit jiný správní orgán ve svém správním oboru vedením řízení nebo prodloužit zákonnou lhůtu pro vydání rozhodnutí, pokud lze důvodně předpokládat, že správní orgán v prodloužené lhůtě vydá rozhodnutí.
Podejte žalobu k soudu
Pokud je podnět nadřízenému orgánu zamítnut, dalším krokem je žaloba proti nečinnosti správního orgánu. Pokud totiž tato žaloba bude úspěšná, soud rozhodnutím přikáže správnímu orgánu, aby rozhodnutí vydal. Jako komplikací se však může jevit skutečnost, že většinou v mezidobí mezi podáním žaloby a vydáním rozhodnutí správní orgán rozhodnutí vydá, resp. dané řízení zahájí a žaloba tak bude bezpředmětná.
Ombudsman jako obhájce vašich práv
Dalším způsobem ochrany před nečinností, je podání podnětu k veřejnému ochránci práv, tzv. ombudsmanovi. Vzor daného podání je přístupný na jeho webových stránkách – www.ochrance.cz. Veřejný ochránce práv je osoba, která chrání osoby před jednáním nejen úřadů, ale také dalších institucí, a to v případě, že jednají v rozporu s právními předpisy nebo například vůbec nekonají. Ačkoliv veřejný ochránce práv nemá žádnou pravomoc rušit nebo měnit rozhodnutí jednotlivých úřadů, může dávat doporučení, případně veřejně vyzvat daný úřad k činnosti a také může navrhnout zahájení soudního jednání.
Máte nárok na zaplacení vzniklé škody
Pokud vám nečinností správního orgánu vznikne škoda, můžete ji vymáhat podle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem. Nečinnost úřadu je totiž nesprávným úřednímu postupem. Podmínkou však zůstává, že musíte být účastníkem řízení a logicky tak nemůžete náhradu škody po správním orgánu vymáhat v případě, že nečinnost spočívá v nezahájení řízení z moci úřední, jelikož řízení dosud neprobíhá a postavení účastníka daná osoba nemá.
Řešíte problém s úřadem a už si nevíte rady? Kontaktujte nás.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek