Jak se bránit při neoprávněné výpovědi z práce

Výpověď daná zaměstnavatelem bývá pro zaměstnance nepříjemnou a nečekanou událostí. Často se stává, že zaměstnanec s důvodem výpovědi nesouhlasí, a je přesvědčen o tom, že uvedený důvod není pravdivý. Lživé nebo zkreslené důvody bývají ve výpovědích uváděny proto, aby zaměstnavatel nemusel zaměstnanci vyplácet odstupné.

Jak se proti výpovědi bránit?

V případě, že dostanete výpověď, která je z vašeho pohledu neoprávněná, je dobré napsat své negativní stanovisko s odůvodněním, proč se vám jako neoprávněná jeví a současně vyjádřit zájem o další zadávání práce. V dalším kroku radíme nezaváhat a zkontaktovat odbornou právní pomocŽaloba, kterou máte právo vůči vaší výpovědi vznést, musí být podána do dvou měsíců od uplynutí výpovědní doby! Důkazní povinnost, že výpověď daná zaměstnavatelem byla oprávněná, je v tomto případě na zaměstnavateli a v návaznosti na vaše vyjádření, že chcete, aby vám práce byla dál přidělována, vám práci musí nadále zadávat. Neoprávněná výpověď je používána v situacích, kdy se zaměstnavatel chce vyhnout vyplacení odstupného zaměstnanci.

Kdy je výpověď oprávněná a kdy nikoliv?

Výpověď je neoprávněná v případě, kdy se jedná např. o výpověď danou těhotné zaměstnankyni nebo zaměstnankyni čerpající mateřskou dovolenou. Výpověď je neoprávněná i v případech, kdy bude uveden takový důvod výpovědi, který nebude možné zaměstnavatelem prokázat.

Naše pracovní a další tipy si nenechá ujít již 4000+ spokojených uživatelů 

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Oprávněná okamžitá výpověď může naopak nastat z důvodů, které je zaměstnavatel schopen prokázat.  Může se jednat například o porušení povinnosti zaměstnance zvlášť hrubým způsobem, a to do jednoho měsíce od doby, kdy se zaměstnavatel o tomto porušení dozvěděl, nejpozději však jeden rok poté, kdy se zaměstnavatel o tomto důvodu dozvěděl. Mezi tyto důvody patří například požití alkoholu na pracovišti, ublížení na zdraví nadřízenému, zvlášť hrubé porušení věci vaší vinou, hrubost a podobně.

V případě prokázání neplatné výpovědi z práce, je zaměstnavatel povinen vám vyplatit nejen odstupné, ale i náklady řízení, kterými jste byli nuceni domoci se svých práv vůči zaměstnavateli a nebo dokonce i ušlou mzdu, na kterou byste měli nárok, kdyby pracovní poměr po dobu trvání sporu stále pokračoval. Pokud se do podobné situace dostanete, jak již jsme zmiňovali, radíme co nejrychlejší kontaktování kvalifikovaného právního poradce.

Využijte služeb naší advokátní kanceláře a naši odborníci na pracovní právo se vám začnou ihned věnovat a pomůžou vám domoci se vašich práv!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Jak se bránit při neoprávněné výpovědi z práce

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!