fbpx

Jak se můžete bránit při zahájení trestního stíhání?

Trestní stíhání je velmi nepříjemná záležitost a těžká životní zkušenost. A co teprve, když vyšetřovací orgány porušují Vaše práva a samy porušují zákony? V praxi se to bohužel často děje. I obviněný má ale celou řadu práv a je nutné jich plně využít!

Co je to trestní stíhání?

Trestní stíhání je jedna z částí trestního řízení. Jedná se o tu část, kdy je trestní řízení zahájeno usnesením, až do právní moci rozsudku. Úkolem trestního stíhání je zjistit okolnosti týkající se spáchaného trestného činu, a proto je zahájeno až poté, co je dostatečně podloženo, kdo trestný čin spáchal.

Jak je možné zakročit v případě, že jsem obviněn z trestného činu?

O zahájení trestního stíhání by měl být vydán výrok usnesení o zahájení trestního stíhání. Tento výrok musí obsahovat popis vyšetřovaného skutku, zákonné označení trestného činu a identifikaci obviněného. V případě, že je osoba v usnesení o zahájení trestního stíhání označena jako obviněná, je možné se proti tomu bránit stížností.

Stížnost doporučujeme nechat sepsat advokáta na trestní právo, který se danou oblastí zabývá. Posléze doporučujeme se od něj nechat zastoupit po celou dobu trestního řízení.

Obviněný by v trestním řízení neměl být jen pouhou figurkou. Sám by se měl snažit o sehnání důkazů o své nevině, jako jsou různé listiny (hlavně v případě obchodních sporů či sporů o majetek), svědci nebo jiné důkazy, které můžete předložit soudu.

Obviněný má právo nevypovídat!

V případě, že se dostanete k výslechu, tak si uvědomte, že v některých případech je mlčeti zlato. V praxi se třeba vyšetřující policisté snaží obviněného přesvědčit, aby spolupracoval, že mu to pomůže, ale opak je mnohdy pravdou. Pečlivě zvažte, zda je výpověď tou správnou volbou! Obviněnému patří mimo jiné právo nevypovídat! Dobrý advokát Vám i takovémto případě poradí, jak se zachovat.

Naše tipy z trestního práva a dalších oblastí si nenechá ujít již 4000+ spokojených uživatelů 

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Právo nahlížet do spisu

Nezapomínejte na své právo nahlížet do spisu, který je veden u příslušného soudu. Ze spisu se můžete informovat o důkazech, které proti Vám má protistrana a připravit se na jejich obhajobu.

I pokud se obviněný doznal, ještě není vše ztraceno

Je velmi důležité, aby bylo rozeznáváno období předtím, než byl vydán výrok o zahájení trestního stíhání a období po něm. V případě, že se obviněný v době před zahájením trestního stíhání k činu doznal, musí se po jeho započetí doznat znovu. Jinak nemá toto přiznání před soudem žádnou hodnotu. Proto, pokud jste se z jakéhokoliv důvodu k činu doznali již před zahájením trestního stíhání (např. kvůli nátlaku ze strany Policie), a nejste viníky, přiznání neopakujte!

Nárok na odškodnění v případě neoprávněného trestního stíhání

V případě, že jste stíhán jako obviněný v trestním řízení a posléze se prokáže, že jste nevinný, máte právo na odškodnění. Je to z důvodu, že trestním stíháním mohlo dojít k společenské újmě, újmě na zdraví či v zaměstnání. Toto odškodnění je nutné žádat přímo u Ministerstva spravedlnosti, které má pro tuto agendu zřízen speciální odbor, který má na starosti vyřizování těchto žádostí. V případě kladného vyřízení žádosti, dokonce i vyplacení odškodného.

Potřebujete pomoc s obranou proti trestnímu stíhání? Naši právníci na trestní právo jsou tu pro Vás!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Jak se můžete bránit při zahájení trestního stíhání?

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!