Každý, kdo se stane obětí trestného činu může být významně ovlivněn. Je dobré ale vědět, jaké má oběť následně možnosti co se finanční kompenzace týče. Může totiž žádat hned o dva typy finanční kompenzace – peněžitou pomoc od státu a odškodnění pachatelem. S uplatněním nároků vám může pomoci právník, který dokáže vyhodnotit, o jakou pomoc máte právo žádat, ví kam směřovat žádosti a celý proces tak proběhne mnohem rychleji.
Peněžitá pomoc od státu
Taková kompenzace si klade za cíl překonat dobu zhoršené sociální situace po trestném činu. Náleží i pozůstalým po osobách zemřelých následkem trestného činu, avšak za podmínky, že žili ve společné domácnosti se zemřelým, nebo jim zemřelý poskytoval (měl poskytovat) výživu. Tato pomoc je poskytována, pokud nemajetková škoda není plně nahrazena pachatelem nebo například pojišťovnou.
Kdo může stát o pomoc žádat:
- oběti, kterým bylo ublíženo na zdraví
- oběti, kterým byla způsobena těžká újma na zdraví
- osoba pozůstalá po oběti
- oběť trestného činu proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti a dítě, které je obětí trestného činu týrání svěřené osoby.
Pro přiznání finanční náhrady musí být pachatel trestného činu uznán vinným nebo zproštěn obžaloby pro nepříčetnost. Pokud nejsou na základě výsledku trestního řízení důvodné pochybnosti o tom, že se stal trestný čin, peněžitá pomoc se poskytne i tehdy, když se pachatele nepodaří zjistit.
Výše peněžité pomoci pro oběti trestného činu
Tehdy, kdy je zdravotní újma vyhodnocena jako těžká je poskytována paušální výše 10 000 Kč nebo až 50 000 Kč. Lze žádat i o vyšší částky do 200 000,- Kč, avšak pak je nutné prokázat, že vznikla rovněž újma na majetku v důsledku nutných nákladů na léčení nebo ztráta na výdělku.
Co se pozůstalých osob týče, peněžitá pomoc je opět poskytována v paušální výši až 200 000,- Kč (respektive 175 000,- Kč u sourozenců zemřelého), u většího počtu pozůstalých nemůže celková částka peněžité pomoci přesáhnout 600 000,- Kč.
Oběti některého z trestných činů proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti nebo děti, oběti trestného činu týrání svěřené osoby mohou žádat o peněžitou pomoc až do výše 50 000,- Kč jako náhradu prokázaných nákladů odborné péče (například psychoterapie a fyzioterapie).
Lhůta žádosti o finanční pomoc pro oběti trestného činu
Požádat o finanční náhradu je nutné do 2 let ode dne, kdy se oběť dozvěděla o škodě a nejpozději do 5 let od spáchání trestného činu, který předmětnou škodu zapříčinil. Žádost se všemi náležitostmi se adresuje Ministerstvu spravedlnosti Odboru odškodňování. Zde mají 3 měsíční lhůtu k rozhodnutí či zaslání výzvy k doplnění žádosti.
Odškodnění, které lze nárokovat po pachateli
Pokud vám pachatel trestného činu ublížil na zdraví, způsobil majetkovou škodu nebo nemajetkovou újmu, můžete se domáhat peněžité náhrady přímo po něm. O náhradě bude rozhodovat soud v trestním řízení proti pachateli, a to na váš návrh.
Takový návrh se uplatňuje nejpozději u hlavního líčení, ještě před zahájením dokazování v zahájeném trestním stíhání. V návrhu je potřeba uvést patrný důvod a výši nebo rozsah nároku. Vše je potřeba řádně doložit – zde hovoříme například o lékařských zprávách, kopiích faktur a účtenek za poškozené věci a podobně. Soud v rámci řízení o vašem nároku rozhodne tak, že uloží pachateli povinnost nahradit ekvivalent škody/nemajetkové újmy nebo případně nárok odkáže na občanskoprávní řízení.
Stali jste se obětí trestného činu a chcete získat kompenzaci? Obraťte se na nás a my vám pomůžeme.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek