Máte pohledávku za dlužníkem a nevíte, jak se domoci jejího zaplacení? Možná by vám mohl pomoci advokát! Spousta lidí si stále myslí, že vymožení pohledávky je jednoduchou záležitostí a domoci se svého práva je záležitostí „jednoho dopisu“. Ne vždy je to však takto jednoduché a zde nastává problém!
Pohledávka může vzniknout poměrně jednoduše. Vystavili jste jako živnostník fakturu a ta nebyla zaplacena? Nevyplatil vám zaměstnavatel mzdu? Půjčili jste někomu peníze? To všechno jsou způsoby, kterými může pohledávka vzniknout.
„Advokát je drahý! Vyřeším si to sám!“ Opravdu?
Mnohokrát se v praxi setkáváme se situací, kdy se věřitelé bezúspěšně snaží domoci svých peněz sami, bez potřebného právního povědomí a vzdělání. Často však mohou udělat nenapravitelné chyby a své peníze tak už nikdy nedostanou zpět.
S advokátem lze takové riziko výrazně minimalizovat až téměř odstranit. Navíc, cena za advokáta je vždy předmětem domluvy mezi vámi jako věřitelem a advokátem. Lze se dohodnout na pevné částce, případně na procentuální částce z výše pohledávky! V každém případě, advokát něco stojí, ovšem pravděpodobně se díky němu ke svým penězům dostanete.
Jak celý proces vymožení pohledávky probíhá?
Prvně je třeba zkompletovat všechny dokumenty, které mohou existenci pohledávky prokázat. Jde především o smlouvy, případně komunikaci s dlužníkem. Po prostudování dokumentů přichází na řadu plná moc a ze strany advokáta začíná komunikace s dlužníkem.
I advokát se prvně snaží vymoci pohledávku mimosoudním způsobem, tedy zpravidla zašle dlužníkovi předžalobní výzvu, ve které shrne nastalou situaci, právně ji zanalyzuje a zároveň vyzve dlužníka k úhradě dlužné částky a upozorní jej na možnost následného soudního procesu, který pak náklady dlužníka může nemile zvýšit.
Navíc, ačkoliv i vy můžete zaslat dopis, advokát jej zpravidla zasílá na hlavičkovém papíře, který obsahuje označení advokáta či advokátní kanceláře. I taková maličkost však může dlužníka motivovat k rychlejší úhradě!
Předžalobní výzva… a co dál?
Pokud se po předžalobní výzvě podaří pohledávku vymoci, celý případ končí. To se však stává velice zřídkakdy. Často je tedy potřeba ve vymáhání dlužné částky pokračovat. Jak?
Pokud se jedná o pohledávku do jednoho milionu korun, lze následně (nejdříve však 7 dní od odeslání předžalobní výzvy) podat na příslušný soud návrh na vydání elektronického platebního rozkazu. Elektronický platební rozkaz pak dlužníkovi stanoví povinnost uhradit dlužnou částku a náklady řízení. V případě větších částek se typicky podává k soudu žaloba.
Proti elektronickému platebnímu rozkazu však může dlužník podat odpor, typicky se tak stane ve sporných případech, kdy dlužník s vaší pohledávkou nesouhlasí. Tím však pravděpodobně začíná dlouhý soudní spor, jehož výsledkem bude soudní rozhodnutí.
V takovém případě však pomoc advokáta oceníte více než kdy jindy. Advokát vás zastoupí nejen v komunikaci s dlužníkem, ale i se soudem a samozřejmě i při jednání.
Co se děje po rozhodnutí soudu?
Pokud elektronický platební rozkaz nebo soudní rozhodnutí nabyde právní moci a dlužník ve stanovené lhůtě částku nezaplatí, lze se obrátit na exekutora. I zde je třeba říci, že pomoc advokáta je více než žádoucí. Exekutor má pak v rámci exekučního řízení široké pravomoci, jak se k penězům, respektive k majetku dlužníka dostat.
Náš tip
Svých pohledávek se mnohem snadněji domůžete s advokátem! Proč? Advokát vás zastoupí v komunikaci s dlužníkem, případně před soudem, učiní veškeré potřebné úkony a zajistí, aby byla všechna vaše práva chráněna a váš nárok úspěšně uplatněn!
Dluží vám někdo peníze a vy si nevíte rady? Nebojte se na nás obrátit.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek