Při zákrocích bývá zasahováno do osobnostních práv a integrity člověka, proto zavádí právní úprava nástroje, kterými má být vyrovnáváno postavení mezi pacienty a lékaři. Mezi tyto nástroje patří například informovaný souhlas pacienta.
Proč je informovaný souhlas pacienta nutný a lze ho odvolat?
Vztah mezi pacientem a lékařem (případně poskytovatelem lékařských služeb) lze vnímat jako nerovný, a to z důvodu informačního deficitu na obou stranách. Lékař nemá všechny informace o pacientovi, avšak je schopen na základě svých znalostí a zkušeností klást vhodné dotazy a tyto informace si obstarat. Naopak pacient však kvůli chybějícím odborným znalostem není schopen detailně chápat každý krok lékaře, činit všechny podstatné dotazy. O pacientovi tedy lze mluvit jako o slabší smluvní straně.
Úprava informovaného souhlasu je zakotvena i na mezinárodní úrovni v tzv. Úmluvě o lidských právech a biomedicíně. Tato úmluva stanoví, že jakýkoli zákrok v oblasti péče o zdraví lze provést za podmínky, že k němu poskytne pacient svobodný a informovaný souhlas. Tato osoba musí být informována nejen o účelu a povaze zákroku, ale i o důsledcích a možných rizicích. Tento souhlas je možné kdykoli odvolat!
Práva a povinnosti lékaře vůči pacientovi
Na národní úrovni se ochraně lidské integrity a osobnostních práv věnuje občanský zákoník, který říká, že nikdo nesmí mimo případy stanovené zákonem zasáhnout do integrity jiného člověka bez jeho informovaného souhlasu. Rovněž je nutné, aby ten, kdo má zákrok provést, musí srozumitelně vysvětlit povahu tohoto zákroku. Občanský zákoník také zakládá povinnosti poskytovatele péče. Konkretizaci úpravy je pak možné najít v zákoně o zdravotních službách, dle kterého je pro informovaný souhlas požadována písemná forma, pokud tak stanovuje předpis nebo si to poskytovatel zdravotních služeb určí. Lze tedy dovozovat, že souhlas může být udělen konkludentně nebo ústně, pokud není písemná forma výslovně požadována. Pro zjednodušení udělování informovaných souhlasů, u nichž není vyžadována písemná forma, platí dle občanského zákoníku vyvratitelná domněnka, že byl souhlas udělen.
Co vlastně znamená „informovaný“ souhlas?
Abychom mohli souhlas označit za informovaný, je nutné, aby pacient měl veškeré potřebné informace – o příčině nemoci, jejímu původu, předpokládaném vývoji, účelu, povaze, důsledcích, rizicích, omezeních, jiných možnostech, jejich vhodnosti, přínosech a rizicích, a podobně.
Existují výjimky?
Výše zmiňované zákony pamatují i na situace, kdy je potřeba poskytnout neodkladné zdravotní služby ve chvíli, kdy osoba není schopna souhlas udělit. Takovému pacientovi lze poskytnout jen neodkladnou péči, a to pokud to je ve prospěch zdraví dotčené osoby nezbytné. Občanský zákoník takový stav označuje jako stav nouze. Postup ošetřujícího lékaře má být v takovém případě obzvláště zdrženlivý a respektovat zásadu svobodného rozhodování a vůli pacienta. V případě, že je lékařská péče poskytnuta bez právního důvodu i souhlasu, jedná se o jednání protiprávní.
Zajímají vás další témata z oblasti práva? Případně byste si rádi domluvili konzultaci? Ozvěte se nám!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek