Je možné započíst vazbu do výkonu trestu?

Co je to vazba?

Vazba je mimořádné opatření, které slouží k zajištění obviněné osoby v trestním řízení. Vzetí do vazby je možné na základě důkazů zjištěných v trestním řízení. Doba trvání vazby je omezena na dobu nezbytně nutnou pro účely daného řízení.

Institut vazby je chápán jako institut zajišťovací, nikoliv vykonávací, avšak tímto omezením osobní svobody dosud neusvědčené osoby jsou její základní lidská práva narušena a společenské postavení ztíženo. Obviněný je držen ve vazbě ve specializované vazební věznici nebo ve vazebním oddělení běžné věznice.

Účel vazby

Institut vazby má zabránit tomu, aby se obviněný vyhýbal trestnímu řízení nebo trestu. Také aby mařil nebo ztěžoval provádění důkazů. Vazba slouží i jako ochrana občanů vůči pachatelem, který by mohl v průběhu vazby páchat obdobnou trestnou činnost. Vazba může mít i výchovný vliv na pachatele (varování před výkonem trestu ve vězení), a proto může vést stejně jako dobré chování při výkonu trestu, po odpykání alespoň poloviny z celkové výše trestu, k podmínečnému propuštění.

Vazba jako součást trestu odnětí svobody

Zákon říká, že pokud se vedlo proti pachateli trestní řízení a pachatel byl dán do vazby, přičemž následně došlo k jeho odsouzení, tak je mu doba strávená ve vazbě započítána do uloženého trestu, popřípadě do trestu úhrnného nebo souhrnného, pokud je vzhledem k druhu uloženého trestu započítání možné.

Naše tipy z trestního práva a dalších oblastí si nenechá ujít již 4000+ spokojených uživatelů 

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Za situace, že byl pachatel soudem nebo jiným orgánem potrestán a došlo k jeho novému odsouzení za tentýž skutek, bude mu jiný vykonaný trest započítán do uloženého trestu, pokud je vzhledem k druhu uloženého trestu započítání možné. Pokud byl pachateli uložen trest úhrnný nebo souhrnný, bude soud postupovat obdobně.  Tento postup je vyvozen ze zásady, že nikdo nesmí být souzen dvakrát pro totéž jednání.

Spolupráce soudů při započítání vazby do výkonu trestu

V případě, že vazba má být započítána u jiného místně příslušného soudu, než kde byla vykonána, je nutná součinnost soudů, aby se navzájem o této skutečnosti informovali. V případě, že se tak nestane, je důležité, aby o této skutečnosti informoval obhájce obviněného.

Kdy vás policie může vzít do vazby

Potřebujete pomoci s obhajobou v rámci trestního řízení? Kontaktujte nás!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Je možné započíst vazbu do výkonu trestu?

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!