Kdy můžete odstoupit od kupní smlouvy na nemovitost a z jakého důvodu?

Koupě nemovitosti je velkou životní investicí a při koupi nemovitosti bychom měli postupovat rozvážně. Obezřetní bychom měli být hlavně před podpisem smlouvy, kdy dochází k vyjednávání o jejích podmínkách, ale a při samotném podpisu smlouvy, kdy je nutné opravdu dbát na to, aby celé znění smlouvy bylo tak, jak jsme se s protistranou dohodli. Někteří lidé ovšem uzavřou kupní smlouvu na nemovitost, aniž by si vše pořádně pročetli a promysleli i bez využití právníka, který by jim v dané věci poradil. Také se může stát, že se některé věci, která tvrdila protistrana, ukáží být nepravdivé. Občas tedy může nastat situace, že po uzavření smlouvy chce jedna ze stran od této smlouvy odstoupit.

Jaká jsou možnosti pro odstoupení od kupní smlouvy na nemovitost?

Pokud už jsme tedy ve fázi, kdy byla kupní smlouva již platně uzavřena, jaké jsou vlastně možnosti pro odstoupení? Z občanského zákoníku vyplývá, že od smlouvy lze ustoupit, ujednají-li si to strany, nebo stanoví-li tak zákon. V případě porušení smlouvy podstatným způsobem může dokonce druhá strana odstoupit od smlouvy bez zbytečného odkladu. Toto právo je zakotveno v § 2002 občanského zákoníku. Odstoupení bývá spojeno s porušením povinnosti a je potřeba, aby se jednalo o porušení podstatné. Musí se jednat o takové porušení povinnosti, o kterém strana porušující smlouvu již při uzavření smlouvy věděla, nebo musela vědět, že by druhá strana smlouvu neuzavřela právě pro podstatné porušení povinnosti.

Vada nemovitosti jako důvod pro odstoupení od smlouvy

Odstoupení od kupní smlouvy na nemovitost se smlouva ruší tzv. ex tunc, od samého počátku, a smluvní strany mají povinnost na vrácení vzájemného plnění. Mezi nejčastější důvody patří skrytá vada nemovité věci. Pod pojmem skrytá vada se rozumí vada, která nebyla kupujícímu známa ani přes vynaložení náležité pečlivosti a tato vada vyjde najevo, až po převzetí nemovité věci. Důležité zde je, že vada již existovala při převzetí nemovitosti, avšak se projevila až později. Příkladem může být neodborné zateplení nemovitosti, které se až s odstupem času projevilo. V tomto případě má kupující právo na odstranění skryté vady, v našem případě jde o nové zateplení, či se může domáhat snížení kupní ceny nemovitosti. Je-li vada neodstranitelná a nemovitost nelze užívat řádným způsobem, například by v důsledku neodborného zateplování nebyla stavba v zimě obyvatelná, má kupující dokonce nárok na odstoupení od kupní smlouvy.

Naše nemovitostní a další tipy si nenechá ujít již 4000+ spokojených uživatelů 

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Vyvarujte se případným problémům při koupi nemovitosti

Řadě nepříjemností ohledně stavu nemovité věci se lze vyvarovat uzavřením kvalitní kupní smlouvy, kde budou porušení smluvní povinnosti vymezeny. K převzetí nemovité věci lze přibrat i odborníka z oboru stavebnictví, který stav objektu posoudí a na případné vady včas upozorní.

Chcete pomoci s odstoupením od kupní smlouvy na nemovitost? Kontaktujte nás!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Kdy můžete odstoupit od kupní smlouvy na nemovitost a z jakého důvodu?

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!