Realitní makléři nesou odpovědnost za škody způsobené při své činnosti, a proto musí být pojištěni pro případ náhrady škody. Tento článek vysvětluje, jaké typy škod mohou vzniknout, jak je možné je vymáhat a proč je důležité si před podpisem smlouvy nechat dokumenty zkontrolovat právníkem
Pojištění profesní odpovědnosti
Dle práva EU jsou realitní makléři povinni uzavřít pojištění profesní odpovědnosti v závislosti na druhu a hodnotě transakcí. Tuto povinnost dále rozpracovává zákon o realitním zprostředkování. Zákon klade na realitního zprostředkovatele zvýšené požadavky na jeho odbornost i profesní odpovědnost, na kterých je třeba důsledně trvat kvůli potenciální škodě na straně třetích osob, tedy zájemců o realitní zprostředkování.
Realitní zprostředkovatel je povinen být pojištěn po celou dobu výkonu jeho činností. Limitem pojistného plnění, na které musí být realitní zprostředkovatel pojištěn je stanoven na částku nejméně 1 750 000 Kč pro jednu pojistnou událost.
Pojištění realitního zprostředkovatele je tu tedy pro případ, že by při výkonu své činnosti, způsobil klientovi škodu, která často převyšuje finanční možnosti samotného realitního zprostředkovatele. Pojištění kryje škodní události na majetku či zdraví. Každý realitní makléř je odpovědný za škodu, kterou způsobí.
Škoda a její náhrada
Škoda se dle občanského zákoníku dělí na majetkovou škodu a nemajetkovou újmu. Při výkonu činnosti realitního zprostředkovatele bude nejčastější škoda majetková, na kterou se také v rámci tohoto článku zaměříme.
Škodou se dle občanského zákoníku rozumí jakákoliv škoda na majetku a dále také ušlý zisk. Ušlým ziskem se pak rozumí majetkový prospěch, k jehož nabytí by došlo, kdyby nebyla způsobena škoda. Jedná se o zcela reálný a očekávatelný prospěch, o který poškozená osoba přišla.
Občanský zákoník preferuje náhradu škody uvedením v předešlý stav. Nicméně poškozený má možnost si vybrat, jakým způsobem si přeje nahradit škodu, a pokud si zvolí náhradu škody v penězích, musí škůdce takový požadavek splnit.
Jakou škodu může způsobit realitní makléř?
Realitní makléř může způsobit škodu v případě, že uzavřená smlouva bude vykazovat takové vady, které způsobí její neplatnost. Pokud součástí realitního zprostředkování byla příprava a uzavření smlouvy, a taková smlouvy bude neplatná, odpovídá realitní makléř za takto způsobenou škodu. Odpovědnost realitního makléře lze dovodit i v případě, že smlouvu zadal advokátovi.
Škoda může vzniknout i na nabízené nemovitosti. Pokud bude mít realitní makléř na starosti prohlídky a bude mít volný přístup do nemovitosti a opomene nějakou povinnost, nebo přímo svým jednáním způsobí škodu na nemovitosti, odpovídá vlastníkovi této nemovitosti.
Vymáhání škody po realitním zprostředkovateli
Pro úspěšné vymožení škody je zásadní mít dostatek důkazů. Veškerou komunikaci s realitním zprostředkovatelem preferujte v písemné podobě, nebo alespoň trvejte na písemném potvrzení dohodnutých skutečností.
Pokud zjistíte, že vám realitní zprostředkovatel způsobil škodu, okamžitě se na něj obraťte, nejlépe v písemné formě. Pokud realitní makléř škodu nepřizná, zašlete mu předžalobní výzvu. Často se stane, že škůdci se chtějí vyhnout soudnímu řízení, a proto ne předžalobní výzvu zareagují více aktivně, než na pouhé vytknutí způsobení škody. Navíc, pokud škůdci zašlete předžalobní výzvu a budeme mít úspěch ve věci, bude škůdce povinen nahradit vám náklady soudního řízení.
Pokud realitní makléř nezareaguje na předžalobní výzvu, je dalším nevyhnutelným krokem žaloba. Žalobou se buď můžete domáhat nahrazení majetkové škody v penězích, nebo v uvedeným v předešlý stav. Nejrychlejším způsobem vymáhání peněžité pohledávky vzniklé na základně škodního jednání škůdce, je elektronický platební rozkaz.
Praxe je však taková, že náhrada škody ze strany realitního makléře není zatím velmi běžná. Postupem času a množstvím žalob vůči realitním zprostředkovatelům bude docházet k rozrůstání judikatury ohledně náhrady škody realitními zprostředkovateli a teprve judikatura ukáže, jak široká je jejich odpovědnost.
Tip na závěr?
Smlouvy předkládané realitními makléři si vždy nechte zkontrolovat zkušeným právníkem. Smlouvy, se kterými za námi chodí naši klienti, často obsahují ustanovení nevýhodná pro naše klienty, které by jim bez naší revize mohly způsobit nemalé problémy. Ze zkušenosti víme, že se vyplatí předběžná opatrnost, než pak zdlouhavě a často s nemalými náklady vymáhat škodu.
Potřebujete pomoci s řešením náhrady škody? Neváhejte se na nás obrátit.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek