Tyto tři trestné činy jsou laickou veřejností často označovány jako jeden totožný trestný čin. Trestní zákoník však tyto trestné činy jednoznačně rozlišuje a rozdíly mezi nimi jsou větší než by se na první pohled mohlo zdát! Pojďme se v dnešním článku na rozdíly mezi nimi důkladně podívat.
Trestný čin krádeže
Tohoto trestného činu se pachatel dopustí tak, že si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní a splní alespoň jednu z podmínek, kterou trestní zákoník uvádí. Například způsobí na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou nebo spáchá čin vloupáním či na věci, kterou má jiný na sobě či při sobě způsobí škodu. Za trestný čin krádeže pak pachateli hrozí (v případě základní skutkové podstaty, tj. nezpůsobení vysoké škody) až dva roky vězení.
V případě, že dojde ke krádeži věci v hodnotě do 10.000 Kč, nejde o trestný čin, nýbrž pouze o přestupek krádeže.
Trestný čin loupeže
Loupež je na rozdíl od krádeže řazena do kategorie trestných činů proti svobodě. To znamená, že jde o mnohem závažnější trestný čin, když krádež spadá „pouze“ do kategorie trestných činů proti majetku.
Tím největším rozdílem od krádeže je právě užití násilí a k tomu, aby pachatel spáchal trestný čin loupeže je třeba, aby použil násilí či pohrůžku bezprostředního násilí v úmyslu zmocnit se cizí věci. Je tedy třeba, aby užil násilí k překonání kladeného nebo očekávaného odporu napadené osoby.
Závažnost loupeže pak podtrhuje i trest odnětí svobody, který se může vyšplhat až na deset let! V případě způsobení vysoké škody či smrti je pak trest téměř dvojnásobný.
Ke krádeži ve většině případů dochází bez použití násilí. Jako loupež bude věc řešena v případě, že se pachatel bezprostředně po činu pokusí věc uchovat násilím nebo pohrůžkou násilí. Pokud tedy pachatel vytrhne stařence tašku s nákupem a peněženkou a ta se nijak nebude bránit, bude se jednat o krádež, protože zde pachatel neužil násilí. V případě, že se se stařenkou bude o tašku s nákupem přetahovat, půjde již o loupež, a tudíž pachateli bude hrozit několikrát vyšší trest odnětí svobody.
Ve výše nastíněném případě je však hranice naprosto tenká a vždy je třeba, aby došlo k důkladnému prošetření dané věci, především pak to, jaký úmysl měl pachatel na začátku svého jednání, zda chtěl či nechtěl užít násilí již od počátku či se tak rozhodl až v průběhu svého jednání poté, co daná osoba začala klást odpor.
Trestný čin zpronevěry
Zvláštním trestným činem je pak trestný čin zpronevěry, který má nejblíže ke krádeži, jelikož spadá rovněž do kategorie trestných činů proti majetku. Rozdílem je zde ovšem skutečnost, že v případě zpronevěry si pachatel přisvojí cizí věc, která mu byla svěřena a tím způsobí škodu nikoliv nepatrnou nebo větší.
Pokud tedy máte vypůjčené auto, se kterým se rozhodnete nakládat v rozporu s účelem, ke kterému byla věc dána do vaší dispozice, např. ho svévolně zničíte. Ruku v ruce s tímto trestným činem jde rovněž náhrada škody, kterou po vás poškozený může požadovat. Za zpronevěru pak pachateli hrozí až dva roky za mřížemi.
Důležitým aspektem je rovněž promlčecí lhůta. Zatímco trestný čin krádeže a trestný čin zpronevěry se ve své základní skutkové podstatě promlčí za tři roky, v případě loupeže činí promlčecí lhůta dlouhých patnáct let!
Potřebujete radu v oblasti trestního práva? Kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek