Letní měsíce jsou bohaté na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, tedy dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce. Tímto způsobem si často přivydělávají rodiče, kteří se téměř naplno věnují svým mladým potomkům, ale léto patří tradičně studentským brigádám. Dnes si řekneme jaký je rozdíl mezi těmito dohodami a na co si dát pozor při jejich sjednávání.
Dohoda o provedení práce
Začněme základem – dohoda o provedení práce je stavěná na práci v menším rozsahu, často se využívala na práci, která trvala například den či víkend. Hlavní důvod je prostý, je časově omezena. Uzavřete-li tento typ dohody konané mimo pracovní poměr, nesmíte pro jednoho zaměstnavatele odpracovat více než tři sta hodin za kalendářní rok, a to ani v případě, že s tímto zaměstnavatelem uzavřete dohod více.
Dohoda o provedení práce musí být uzavřena písemně, a musí obsahovat alespoň sjednanou práci a dobu, na kterou se dohoda uzavírá. Výše odměny v ní ze zákona uvedena být nemusí, proto ale lze doporučit, abyste si ji sjednali už na začátku a vyhnuli se tak nepříjemným situacím.
Pro zaměstnavatele byla tato dohoda mimořádně atraktivní, protože brigádníkům nemuseli hradit zdravotní a sociální pojištění, nepřesáhla-li jejich odměna výši 10 tisíc korun měsíčně. Od 1. 1. 2025 však přicházejí změny pro dohodáře, a sledují se dva ukazatele, které zakládají zaměstnavatelům povinnost odvést dohromady 7,1 % na platby za nemocenské a sociální pojištění, a to:
- limit 25 % průměrné mzdy (aktuálně 10 500 korun) v případě jedné dohody, a
- limit 40 % průměrné mzdy (aktuálně 17 500 korun) v případě několika souběžných dohod.
Pracovní doba je na dohodě stran, ale písemné ujednání stran má přednost, proto si dejte pozor na to, co podepisujete. A pokud odpracujete minimálně čtyřnásobek své týdenní pracovní doby, vznikne vám dokonce nárok na dovolenou!
Pokud byste měli práce plné zuby, myslete na to, že pokud není ujednáno nic jiného, činí výpovědní doba 15 dnů a začíná běžet dnem, kdy byla výpověď doručena druhé straně.
Dohoda o pracovní činnosti
Hlavním znakem dohody o pracovní činnosti je to, že není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby, takže můžete pracovat maximálně 20 hodin týdně. Odpadá však omezení 300 hodin ročně, ale pokud byste chtěli, můžete si dohodu o pracovní činnosti ujednat i na dobu kratší než 300 hodin ročně.
Zásadně se však liší od dohody o provedení práce v tom, že povinnost účasti na zdravotním a sociálním pojištění vzniká už při odměně přesahující 3 999 korun měsíčně. V ostatních ohledech se od druhé dohody příliš neliší, a to ani ohledně dovolené či výpovědní lhůty.
No a co ta brigáda? Ještě mi nebylo osmnáct
Zákoník práce dbá o mladistvé a zakazuje zaměstnavatelům zaměstnávat je činnostmi kde hrozí vyšší riziko pracovního úrazu či nemoci z povolání. Rovněž nesmí nosit těžká břemena a vykonávat výškové práce. Toto omezení neplatí při přípravě na budoucí povolání, ale mladistvý musí být pod neustálým odborným dohledem.
Samozřejmostí je i omezení pracovní doby, kdy nesmí vykonávat práci v noci a práci přesčas, navíc mají nárok na přestávku v trvání 30 minut každé 4 a půl hodiny práce.
Potřebuje poradit v oblasti pracovního práva? Neváhejte nás kontaktovat.
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek