fbpx

Mám nevytížené zaměstnance, mohu je pronajmout? A musím mít agenturu práce?

Mám nevytížené zaměstnance, mohu je pronajmout? A musím mít agenturu práce?

Pokud chcete “pronajmout” své zaměstnance, které jsou u Vás v pracovním poměru, je to za určitých podmínek možné. Nastane-li situace, kdy jsou Vaši zaměstnanci nevytížení, je možné je pronajmout i bez využití agentury práce. Pronajmout zaměstnance mohou oprávněny nejen právnické osoby, ale i fyzické osoby.

Co je to tzv. pronajmutí zaměstnanců?

Jedná se o dočasné zapůjčení zaměstnance po dobu, po kterou ho zaměstnavatel není schopen využít. Zaměstnanec je po tuto dobu zaměstnán na pracovní pozici v jiné firmě, kde vykonává práci. Zaměstnanec je vždy placen společností, která ho v daném okamžiku zaměstnává.

Pronajmutí zaměstnanců prostřednictvím Agentur práce je v České republice běžnou záležitostí, avšak pronajímání zaměstnanců samotnými firmami je spíše výjimečné a málo využívané.

Jaké náležitosti firmy potřebují k pronajmutí svých zaměstnanců?

Nejdůležitější náležitostí, bez které se pronájem zaměstnanců neobejde je povolení od Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Pro získání povolení od MPSV, je nutné uhradit správní poplatek, který v tomto případě činí 1 000,- Kč. V případě, že by se nejednalo o pronajímání zaměstnanců české firmy české firmě, ale o zprostředkování zaměstnání cizincům, činil by správní poplatek 10 000,- Kč. Stejnou částku by bylo nutné uhradit i v případě, že by společnost zprostředkovávala českým občanům zaměstnání v zahraničí.

 Jaké jsou podmínky pronajímaných zaměstnanců?

Pronajímaný zaměstnanec má právo na stejné pracovní ohodnocení jako ostatní zaměstnanci firmy, jíž je zaměstnanec pronajímán. Toto ohodnocení se stejně jako u jeho kolegů na stejné pozici odvíjí od pracovních zkušeností v oboru a jeho vzdělání. Pronajatý zaměstnanec má samozřejmě také právo na stejné zacházení jako klasický kmenový zaměstnanec. Tyto podmínky zajišťuje zaměstnanci jeho firma, u které je běžně zaměstnán.

Kdy je třeba využít agentury práce?

Pokud by hlavní podnikatelská činnost právnické nebo fyzické osoby spočívala v zajišťování zprostředkování zaměstnání pro jednotlivé osoby, je nutné stát se tzv. agenturou práce a zajistit si povolení, které uděluje Generální ředitelství Úřadu práce. Činnost takové agentury pak spočívá hlavně v zajištění poptávky zaměstnavatelů po zaměstnancích. Agentura práce vybírá vhodné uchazeče dle požadavků svých klientů a alokuje je přímo k nim. Za takové zprostředkování nemůže agentura práce chtít finanční úhradu po samotném zaměstnanci. Problematika agentur práce je v poslední době poměrně často řešena v médiích, protože mnohé firmy, které musí splňovat ze zákona podmínky pro agenturu práce, tyto podmínky nesplňují. Často pak z jejich strany dochází k obcházení zákona (obzvláště u zaměstnávání cizinců), které je však nelegální. Takovým firmám mohou hrozit vysoké finanční sankce i zákaz činnosti.

Chcete pomoci se založením agentury práce tak, abyste splnili všechny zákonné požadavky? Kontaktujte nás!

Můžete nás kontaktovat na infolince 601 303 666 nebo emailu info@azlegal.cz, nebo si můžete požádat o nezávaznou konzultaci vyplněním jednoduchého formuláře a my se Vám ozveme.


Mám nevytížené zaměstnance, mohu je pronajmout? A musím mít agenturu práce?

Nenechte se překvapit! Přihlaste se k našim novinkám a získejte ZDARMA zajímavé ebooky!

pravni-rizika-pri-podnikani
12-rad-jak-nenaletet-podvodnikum

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

A také důležité informace, které by Vám něměly uniknout…

Třeba 12 rad, jak nenaletět podvodníkům!

Nebudeme Vám psát moc často a kdykoliv se můžete odhlásit. Samotný e-book pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!