Mám nevytížené zaměstnance, mohu je pronajmout? A musím mít agenturu práce?

Pokud chcete “pronajmout” své zaměstnance, které jsou u Vás v pracovním poměru, je to za určitých podmínek možné. Nastane-li situace, kdy jsou Vaši zaměstnanci nevytížení, je možné je pronajmout i bez využití agentury práce. Pronajmout zaměstnance mohou oprávněny nejen právnické osoby, ale i fyzické osoby.

Co je to tzv. pronajmutí zaměstnanců?

Jedná se o dočasné zapůjčení zaměstnance po dobu, po kterou ho zaměstnavatel není schopen využít. Zaměstnanec je po tuto dobu zaměstnán na pracovní pozici v jiné firmě, kde vykonává práci. Zaměstnanec je vždy placen společností, která ho v daném okamžiku zaměstnává.

Pronajmutí zaměstnanců prostřednictvím Agentur práce je v České republice běžnou záležitostí, avšak pronajímání zaměstnanců samotnými firmami je spíše výjimečné a málo využívané.

Jaké náležitosti firmy potřebují k pronajmutí svých zaměstnanců?

Nejdůležitější náležitostí, bez které se pronájem zaměstnanců neobejde je povolení od Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Pro získání povolení od MPSV, je nutné uhradit správní poplatek, který v tomto případě činí 1 000,- Kč. V případě, že by se nejednalo o pronajímání zaměstnanců české firmy české firmě, ale o zprostředkování zaměstnání cizincům, činil by správní poplatek 10 000,- Kč. Stejnou částku by bylo nutné uhradit i v případě, že by společnost zprostředkovávala českým občanům zaměstnání v zahraničí.

Přidejte se k 1 500+ podnikatelům

Dostávejte skvělé informace a tipy pro ochranu a rozvoj vašeho podnikání. Nebudete litovat.

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

 Jaké jsou podmínky pronajímaných zaměstnanců?

Pronajímaný zaměstnanec má právo na stejné pracovní ohodnocení jako ostatní zaměstnanci firmy, jíž je zaměstnanec pronajímán. Toto ohodnocení se stejně jako u jeho kolegů na stejné pozici odvíjí od pracovních zkušeností v oboru a jeho vzdělání. Pronajatý zaměstnanec má samozřejmě také právo na stejné zacházení jako klasický kmenový zaměstnanec. Tyto podmínky zajišťuje zaměstnanci jeho firma, u které je běžně zaměstnán.

Kdy je třeba využít agentury práce?

Pokud by hlavní podnikatelská činnost právnické nebo fyzické osoby spočívala v zajišťování zprostředkování zaměstnání pro jednotlivé osoby, je nutné stát se tzv. agenturou práce a zajistit si povolení, které uděluje Generální ředitelství Úřadu práce. Činnost takové agentury pak spočívá hlavně v zajištění poptávky zaměstnavatelů po zaměstnancích. Agentura práce vybírá vhodné uchazeče dle požadavků svých klientů a alokuje je přímo k nim. Za takové zprostředkování nemůže agentura práce chtít finanční úhradu po samotném zaměstnanci. Problematika agentur práce je v poslední době poměrně často řešena v médiích, protože mnohé firmy, které musí splňovat ze zákona podmínky pro agenturu práce, tyto podmínky nesplňují. Často pak z jejich strany dochází k obcházení zákona (obzvláště u zaměstnávání cizinců), které je však nelegální. Takovým firmám mohou hrozit vysoké finanční sankce i zákaz činnosti.

Chcete pomoci se založením agentury práce tak, abyste splnili všechny zákonné požadavky? Kontaktujte nás!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Mám nevytížené zaměstnance, mohu je pronajmout? A musím mít agenturu práce?

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!