Dne 11. 6. 2019 byla v Úředním věstníku Evropské unie publikována nová evropská legislativa pro drony, což znamená, že od 1. 7. 2020 začínají platit změněná pravidla pro provozování dronů. Nová legislativa ovšem neplatí jen pro „profesionální“ letce, ale i pro amatéry, kteří mají dron pouze pro zábavu.
Co nová legislativa znamená majitele dronů znamená v praxi?
Nutnost celoevropského sjednocení legislativy v oblasti dronů je celkem jednoduše odůvodnitelná. Zaprvé je změna právního stavu vynucena dostupností malých bezpilotních letounů a neexistující právní úpravou dronů, ale také nárůstem incidentů s nimi spojených. Vzpomeňme si na incident v Mnichově či v Londýně, kdy se obrovské airbusy jen o pár centimetrů minuly s malými drony a jejichž srážka by znamenala fatální následky. Zadruhé je celoevropská iniciativa odůvodňována sjednocením legislativy, a tedy možností registrace dronu v jednom státě a jeho bezproblémové užívání v domovském, ale i v ostatních státech EU bez další potřeby registrace.
První změna bude viditelná již při nákupu dronu, jelikož jejich prodejci v Evropské unii budou povinni označovat prodávané drony identifikačními štítky– C0, C1, C2, C3 a C4. Do kategorie C0 se v tomto dělení řadí nejlehčí a nejpomalejší drony, do skupiny C4 se naopak řadí modely, jejichž vzletová hmotnost může dosáhnout až 24 kg.
Povinná registrace dronů nad 250 gramů
Nejzajímavější částí nové legislativy je zajisté proces registrace dronu. Povinnost registrovat dron a získání registrační značky (tedy obdoby SPZ), která bude muset navíc být viditelně umístěná na nehořlavém místě dronu, bude nově určena i naprostým amatérům, respektive všem majitelům, jejichž dron má při vzletu více než 250 gramů a při nárazu do člověka je schopen přenést energií vyšší než 80 joulů.
Povinná registrace dronů, které jsou vybavené kamerami
Dále bude nutná registrace pro drony, jenž jsou schopny zaznamenávat osobní údaje, tedy jsou vybaveny kamerami s možností záznamu. Nutno podotknout, že do této kategorie dnes spadají téměř všechny drony. Zároveň je nově stanoven minimální věk pilota v EU, a to na 16 let, přičemž tento limit je možné v otevřené kategorii snížit až o 4 roky, ve specifické až o 2 roky při zhodnocení veškerých rizik. Navíc, snížení věkové hranice platí pouze ve členském státě, ve kterém bylo schváleno. V ostatních členských státech platí generální úprava. Získání registrace bude rovněž podmíněno složením on-line testu.
Nová evropská úprava zakládá 3 kategorie dronů:
- otevřená kategorie– piloti v této kategorii musí vypracovat provozní postupy, absolvovat on-line test a mít dron označený štítkem s registračním číslem
- specifická kategorie – především se jedná o drony, určené ke komerčnímu užití. Podmínky pro provozovatele dronu v této kategorii jsou mnohem přísnější. Nejen, že musí mít vytvořenou provozní příručku (scénář provozu, analýza rizik atd.), ale také pojištění a piloti musí absolvovat test a příslušný kurz. Stejně jako v otevřené kategorii musím mít dron označen štítkem.
- certifikovaná kategorie – pokud dron nespadá do předchozích kategorií, řadí se do skupiny certifikovaných. Sem připadají drony, které jsou svým provozem nejvíce rizikové. Většinou se tak jedná o drony pro převoz osob nebo transportní drony. Provozovatel navíc musí získat osvědčení provozovatele lehkých bezpilotních systémů.
Všeobecně platí, že létání s drony by nemělo být provozováno v blízkosti osob či v zastavěném území (městě), není-li to nutné a nemá-li provozovatel příslušné povolení. Zároveň drony nesmí létat v noci a pokud nemají licenci pro komerční užití, výstupy, které kamera v dronu pořídí, by neměly být úplatně distribuovány.
V případě, že máte jakýkoliv dotaz ohledně provozování dronů či jejich registrace, obraťte se na naší kancelář!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek