Jistě si umíte představit mnoho důvodů, proč je anonymní vlastnictví společnosti výhodné. Řídit společnost tak, aby nikdo nevěděl, že ji vedete právě vy, Vám zajistí klid a ochranu. Díky tomu můžete například podnikat, i pokud by Vám v tom bránila nějaká překážka. Jiný právní řád Vám totiž možná takové podnikání umožní. Také tím ochráníte a skryjete svůj majetek, třeba před zraky zvědavého okolí a různých podvodníků.
Dříve byla anonymita vlastnictví výrazně jednodušší
Dřívější právní úprava byla pro lidi v tomto směru mnohem příznivější. Od roku 2014 došlo k poměrně rozsáhlé právní úpravě, na jejímž základě byla velká část anonymního vlastnictví akciových společností rozkryta. Tato právní úprava byla přijata z důvodu opatření proti praní špinavých peněz, které často opouštěly Českou republiku, protože byly vyváděny anonymními společnostmi, které získávaly a plnily veřejné zakázky.
Zrušení akcií na majitele
Do konce roku 2013 bylo totiž možné vlastnit listinné akcie na majitele. Tato akcie opravňuje toho, kdo ji drží, vykonávat práva akcionáře. Jejich držitel však mohl zůstat zcela anonymní, převáděly se pouze tradicí, tedy fyzickým předáním z ruky do ruky. To se změnilo přijetím zákona o některých opatřeních ke zvýšení transparentnosti akciových společností. Zákon uložil akciovým společnostem povinnost vyměnit listinné akcie na majitele za listinné akcie na jméno. To znamená, že jméno každého akcionáře bylo zapsáno do seznamu akcionářů. Dalším možným řešením, jak se zbavit nevyhovujících listinných akcií na majitele, bylo uložení cenného papíru v bance (tzv. imobilizace), která eviduje vlastníka akcií, nebo zaknihování cenného papíru, což znamená, že listinná podoba akcie se nahradila zápisem do evidence vedené Centrálním depozitářem cenných papírů. Je zcela zřejmé, že ve všech těchto případech je anonymita ztracena.
Současné řešení a zahraniční společnost
Dnes můžete své anonymity v podnikání dosáhnout tak, že vytvoříte spletitou a komplikovanou holdingovou strukturu vlastnictví akciové společnosti. Znamená to, že stoprocentním vlastníkem české akciové společnosti může být anonymní zahraniční společnost, která může být následně vlastněná jinou společností, a tak to může jít pořád dál. Tato struktura může nakonec skončit v daňovém ráji. Rozkrýt takovou vlastnickou strukturu je potom složité.
Jiná je situace u společnosti s ručením omezeným. U s.r.o. může být podíl společníka představován kmenovým listem, což je cenný papír, který může být vydán pouze na řad a nelze jej vydat jako zaknihovaný cenný papír. Že se jedná o cenný papír na řad, znamená, že se převádí rubopisem, tedy podpisem na rubu kmenového listu převádějícího a toho, kdo cenný papír přijímá.
Převod podílu s kmenovým listem
Převodem kmenového listu se převádí podíl ve společnosti s ručením omezeným. V momentě převodu rubopisem se nabyvatel stává společníkem v s.r.o., ale svá práva a povinnosti může vykonávat, až když převod oznámí společnosti. Do té doby zůstává v anonymitě. Další věc je, že převod podílu by měl být zapsán v obchodním rejstříku. Vzhledem k tomu, že převodů rubopisem může být učiněno mnoho v krátkém časovém úseku, nelze objektivně požadovat, aby byl každý okamžitě zapsán do obchodního rejstříku. Nakonec může dojít k tomu, že jako společník společnosti s ručením omezeným jsou vedeny současně tři osoby. Jedna je společníkem, protože drží kmenový list, druhá osoba je jako společník vedena ve společenské smlouvě s.r.o. a třetí v obchodním rejstříku. Zorientovat se v tom, „kdo je kdo“ může být pro třetí osoby složité a anonymní vlastník z toho může těžit.
Chcete poradit ohledně nastavení celé firemní struktury nebo pomoci se založením zahraniční společnosti?
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek