Velice často se v praxi setkáváme s případy, kdy osoba, která pečuje o dítě, tvrdí, že je „na mateřské“. Co je to ale vůbec ta „mateřská“? Je nutné rozlišovat rovinu pracovněprávní, která přímo uvádí pojem „mateřská dovolená“. Systém sociálního zabezpečení, který upravuje dávky poskytované rodiči na mateřské dovolené, však nic takového nezná. Pojďme se podívat, jak je to s dávkami, které jsou poskytované v případě narození dítěte.
Na jaké dávky v mateřství máte nárok?
V České republice můžete získat celkem několik peněžních plnění v souvislosti s narozením dítěte. Jedná se o plnění, která mohou být vyplacena na základě vaší účasti na nemocenském pojištění. To také znamená, že pokud například jako OSVČ nejste účastni na nemocenském pojištění, tedy neplatíte si jej, tyto dávky se vás netýkají a nemáte na ně nárok! Jako další je plnění, na které máte nárok během péče o dítě a které vyplácí česká správa sociálního zabezpečení.
Peněžitá pomoc v mateřství
První z těchto dávek je tzv. peněžitá pomoc v mateřství, která je poskytována většinou ženě (ale v některých případech může být poskytována i muži) v souvislosti s narozením dítěte, kdy tuto dávku lze začít čerpat mezi 8. a 6. týdnem před plánovaným termínem porodu. Podmínkou je splnění potřebné doby pojištění (účasti na nemocenském pojištění). Tato peněžitá pomoc v mateřství však není vyplácena po celou dobu péče o dítě, jak by si většina osob mohla myslet, ovšem pouze na dobu 28 týdnů (v případě vícerčat je doba prodloužena na 37 týdnů) v závislosti na tom, kdy osoba začala pobírat tuto dávku. Je důležité připomenout, že v průběhu pobírání této dávky není možné pracovat.
Vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství
Druhou dávkou je vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství, který náleží ženě, která byla v důsledku těhotenství nedobrovolně převedena na jinou práci, za kterou jí náleží nižší mzda. Jde například o případy, kdy těhotná žena nemůže vykonávat určitou práci z důvodu těhotenství a zaměstnavatel ji převede na jinou (např. fyzicky méně náročnou) práci.
Otcovská poporodní péče
Poslední dávkou v rámci nemocenského pojištění je tzv. otcovská poporodní péče (velice často nazývaná prostě jen jako otcovská). Ta nově náleží za dobu 14 dnů v souvislosti s péčí o novorozené dítě a logicky náleží pouze otci, tedy muži. Otec však tuto dávku musí začít čerpat v rámci šestinedělí. Později již o tuto dávku nelze pobírat.
Jak již bylo řečeno výše, peněžitá pomoc v mateřství nenáleží po celou dobu péče o dítě, a proto existuje ještě jedno plnění, které může rodič získat právě po skončení peněžité pomoci v mateřství. V tomto případě jde o tzv. rodičovský příspěvek.
Rodičovský příspěvek
Rodičovský příspěvek již není závislý na účasti na nemocenském pojištění. Jde o dávku, která je vyplácena měsíčně příslušnou pobočkou úřadu práce, přičemž v případě splnění podmínek je třeba požádat příslušnou krajskou pobočku úřadu práce o vyplácení rodičovského příspěvku. Výše uvedené dávky pak řeší příslušné pobočky správy sociálního zabezpečení.
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič (jak matka, tak otec), který celodenně pečuje o nejmladší dítě, nejdéle však do 4 let věku dítěte. Výše tohoto příspěvku je pevně stanovena na 300.000,- Kč, pokud se vám narodí jedno dítě, a 450.000,- Kč v případě vícerčat. Navíc, tento rodič může rovněž pracovat či podnikat, aniž by mu zanikl nárok na tuto dávku.
Výši pravidelného měsíčního příspěvku (vyplácí se měsíčně z celkové částky 300.000,- Kč) si stanoví rodič sám, což znamená, že si může rovněž stanovit dobu, po kterou chce příspěvek pobírat. Výplatu si však může nechat rozdělit maximálně do 4 let nebo si ji může nechat vyplatit za pouhé 2 roky.
Po dlouhá léta platilo pravidlo, že v případě narození nového nejmladšího dítěte (např. situaci, kdy čerpám rodičovský příspěvek po dobu 3 let, avšak po roce se mi narodí nové dítě), nárok na zbývající nevyplacenou část rodičovského příspěvku zaniká. Od roku 2022 však platí, že v případě narození nového dítěte má rodič právo na vyplacení zbývající části rodičovského příspěvku najednou.
Náš tip
Zjistěte si na co všechno máte nárok a veškeré dávky si vyřiďte včas. Pokud si o některé dávky zažádáte pozdě, automaticky vám nárok na ně zaniká.
Stále si nejste jistí, jak to všechno funguje a potřebujete právní radu? Obraťte se na nás!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek