fbpx

Náhrada škody vůči státu a co je možné nárokovat?

nouzová opatření náhrada škody

Náhrada škody vůči státu a co je možné nárokovat?

Dnem 12. 3. 2020 vyhlásila vláda na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území ČR. Za účelem odvrácení krizové situace vydala vláda k dnešnímu dni více jak 20 krizových opatření (např. zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách, tj. např. v restauracích). Tato krizová opatření mohou mít však pochopitelně vážné dopady na podnikatele a jejich činnosti, resp. podnikatelům může v důsledku těchto opatření vzniknout nemalá škoda.

Mohu žádat náhradu škody od státu?

Ano, podnikatelé mají možnost domoci se náhrady škody od státu. Dle krizového zákona je totiž stát povinen nahradit škodu způsobenou právnickým a fyzickým osobám v příčinné souvislosti s krizovými opatřeními. Náhradu škody může dle krizového zákona požadovat kdokoliv, komu v důsledku krizového opatření vznikla škoda. Vznik škody v tzv. příčinné souvislosti s krizovým opatřením a její výši však musí poškozená osoba prokázat.

Jak, kdy a kde mám nárok na náhradu škody uplatnit?

Nárok na náhradu škody je nezbytné uplatnit do 6 měsíců od doby, kdy se poškozený o škodě dozvěděl. Nejpozději lze škodu uplatnit do 5 let od vzniku škody. Po uplynutí kterékoliv z těchto lhůt již nárok na náhradu škody uplatnit nelze. Žádost se podává příslušnému orgánu krizového řízení (určení orgánu bude záviset zejména na tom, v důsledku, jakého přijatého krizového opatření vznikla) a není zpoplatněna. Pokud krizový orgán žádosti o náhradu škody nevyhoví, lze se obrátit na soud.

Žádost se podává písemně odůvodněně, tj. poškozený by měl popsat a prokázat vznik škody a její výši. Naprosto klíčové je však prokázání příčiny vzniku škody, kterou musí být krizové opatření státu.

Zahrnuje náhrada škody i ušlý zisk?

Zatím není zcela vyjasněna otázka, zda náhrada škody dle krizového zákona zahrnuje i ušlý zisk, tzn. např. ztráta zákazníků, kteří by provozovnu navštívili, pokud by nebyla uzavřena, nebo výdělek, o který poškozená osoba v důsledku zrušení různých veletrhů apod. přišla. Nelze proto předvídat, jakým způsobem budou orgány a soudy k náhradám škody (a ušlého zisku) v souvislosti s koronavirem přistupovat.

Podnikatelům můžeme rozhodně doporučit, aby si vedli evidenci vzniklých škod včetně dokladů, které ji budou prokazovat. Podnikatelé by rovněž neměli zapomínat, že mají ze zákona prevenční povinnost, tedy povinnost škodám předcházet či eliminovat jejich dopad. V rámci preventivních opatření pro vás připravujeme další články a doporučení, tak nás nezapomeňte sledovat.

Chcete pomoci s nárokováním náhrady škody po státu? Kontaktujte nás, rádi se na váš případ podíváme!

Můžete nás kontaktovat na infolince 601 303 666 nebo emailu info@azlegal.cz, nebo si můžete požádat o nezávaznou konzultaci vyplněním jednoduchého formuláře a my se Vám ozveme.


Náhrada škody vůči státu a co je možné nárokovat?

2 min

Nenechte se překvapit! Přihlaste se k našim novinkám a získejte ZDARMA zajímavé ebooky!

pravni-rizika-pri-podnikani
12-rad-jak-nenaletet-podvodnikum

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

A také důležité informace, které by Vám něměly uniknout…

Třeba 12 rad, jak nenaletět podvodníkům!

Nebudeme Vám psát moc často a kdykoliv se můžete odhlásit. Samotný e-book pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!