fbpx

Nepříjemné nástroje České obchodní inspekce na kontrolu podnikatelů

Nepříjemné nástroje České obchodní inspekce na kontrolu podnikatelů

Česká obchodní inspekce je podnikatelům stále v patách. Na jednu stranu je to určitě dobře, aby na trhu nepůsobili podvodníci. Na druhou stranu je však třeba chápat, že samotné podnikání může být hodně náročné, a když ještě narazíte na nepříjemného úředníka, může to být problém, protože s ním někdy není vůbec žádná řeč. Snažíme se podnikatelům přinášet co nejvíce informací, aby i v případě kontroly postupovali správně. Zde uvádíme některé nástroje, které při kontrolách ČOI využívá.

Kontrolní nákup ČOI

Aktuální právní úprava dopomáhá České obchodní inspekci k větší kontrole podnikatelů. Dřívější právní úprava nám zcela jasně nevymezila, zda kontrolním nákupem došlo k uzavření smlouvy či nikoliv.  Nyní je kontrolní nákup inspektora považován za klasické uzavření smlouvy.

Povinnost inspektora sdělit prodejci informaci o proběhlém kontrolním nákupu nastává po jeho bezprostředním ukončení. V případě internetového obchodu to je do 14 dnů od data doručení zboží.

V případě, že se nejedná o zboží podléhající zkáze, tak je v okamžiku oznámení kontroly možné od nákupu odstoupit. Prodejce je následně povinen vrátit peníze za kontrolní nákup, a to bez zbytečného odkladu. Pokud tak neučiní, hrozí mu sankce do výše 1 milionu korun.

Totožnost skutečného provozovatele internetového obchodu

Novela ze začátku loňského roku zasáhla i do právní kontroly e-shopů, a to především proto, že některé internetové obchody se dosud často vyhýbaly svým zákonným povinnostem. Nejen pro spotřebitele, ale též pro inspektory bylo dosud složité zjistit, kdo internetový obchod provozuje. Z tohoto důvodu dala novela inspektorům ČOI pravomoc požadovat po poskytovateli webových stránek informace vedoucí k totožnosti skutečného provozovatele daného internetového obchodu.

Anonymita kontrolora

Pro účely kontroly je možné, aby inspektor za výjimečných podmínek a pouze v nezbytné míře pracoval pod skrytou identitou (v praxi se setkáváme i s tím, kdy se “výjimečné podmínky” a “nezbytná míra” ne vždy dodržují, ale to by vydalo na samostatný článek). Skrytá identita mu je propůjčena Ministerstvem vnitra, které je oprávněno mu vydat krycí doklady, například krycí občanský průkaz. Tyto dokumenty jsou vydávány především za účelem ochrany osobních údajů inspektorů, které by mohli být snadno zneužity.

Právo zjednat si přístup

Změna zasáhla i do oblasti týkající se kontrol staveb, pozemků a dopravních prostředků a dalších. Tyto subjekty podléhají právu inspektora zjednat si přístup, a to v případě, že prodávající není k zastižení nebo v případě, že se dané kontrole brání. Pokud bude inspektor nucen toto právo využít, je nutné, aby zajistil přítomnost nezúčastněné osoby, která na průběh kontroly dohlédne.

Řešíte problém s ČOI? Chcete, aby byla dodržena Vaše práva? Přesně to naše advokátní kancelář dělá!

Můžete nás kontaktovat na infolince 601 303 666 nebo emailu info@azlegal.cz, nebo si můžete požádat o nezávaznou konzultaci vyplněním jednoduchého formuláře a my se Vám ozveme.


Nepříjemné nástroje České obchodní inspekce na kontrolu podnikatelů

Nenechte se překvapit! Přihlaste se k našim novinkám a získejte ZDARMA zajímavé ebooky!

pravni-rizika-pri-podnikani
12-rad-jak-nenaletet-podvodnikum

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

A také důležité informace, které by Vám něměly uniknout…

Třeba 12 rad, jak nenaletět podvodníkům!

Nebudeme Vám psát moc často a kdykoliv se můžete odhlásit. Samotný e-book pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!