Nepříjemné nástroje České obchodní inspekce na kontrolu podnikatelů

Česká obchodní inspekce je podnikatelům stále v patách. Na jednu stranu je to určitě dobře, aby na trhu nepůsobili podvodníci. Na druhou stranu je však třeba chápat, že samotné podnikání může být hodně náročné, a když ještě narazíte na nepříjemného úředníka, může to být problém, protože s ním někdy není vůbec žádná řeč. Snažíme se podnikatelům přinášet co nejvíce informací, aby i v případě kontroly postupovali správně. Zde uvádíme některé nástroje, které při kontrolách ČOI využívá.

Kontrolní nákup ČOI

Aktuální právní úprava dopomáhá České obchodní inspekci k větší kontrole podnikatelů. Dřívější právní úprava nám zcela jasně nevymezila, zda kontrolním nákupem došlo k uzavření smlouvy či nikoliv.  Nyní je kontrolní nákup inspektora považován za klasické uzavření smlouvy.

Povinnost inspektora sdělit prodejci informaci o proběhlém kontrolním nákupu nastává po jeho bezprostředním ukončení. V případě internetového obchodu to je do 14 dnů od data doručení zboží.

V případě, že se nejedná o zboží podléhající zkáze, tak je v okamžiku oznámení kontroly možné od nákupu odstoupit. Prodejce je následně povinen vrátit peníze za kontrolní nákup, a to bez zbytečného odkladu. Pokud tak neučiní, hrozí mu sankce do výše 1 milionu korun.

Totožnost skutečného provozovatele internetového obchodu

Novela ze začátku loňského roku zasáhla i do právní kontroly e-shopů, a to především proto, že některé internetové obchody se dosud často vyhýbaly svým zákonným povinnostem. Nejen pro spotřebitele, ale též pro inspektory bylo dosud složité zjistit, kdo internetový obchod provozuje. Z tohoto důvodu dala novela inspektorům ČOI pravomoc požadovat po poskytovateli webových stránek informace vedoucí k totožnosti skutečného provozovatele daného internetového obchodu.

Přidejte se k 1 500+ podnikatelům

Dostávejte skvělé informace a tipy pro ochranu a rozvoj vašeho podnikání. Nebudete litovat.

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Anonymita kontrolora

Pro účely kontroly je možné, aby inspektor za výjimečných podmínek a pouze v nezbytné míře pracoval pod skrytou identitou (v praxi se setkáváme i s tím, kdy se “výjimečné podmínky” a “nezbytná míra” ne vždy dodržují, ale to by vydalo na samostatný článek). Skrytá identita mu je propůjčena Ministerstvem vnitra, které je oprávněno mu vydat krycí doklady, například krycí občanský průkaz. Tyto dokumenty jsou vydávány především za účelem ochrany osobních údajů inspektorů, které by mohli být snadno zneužity.

Právo zjednat si přístup

Změna zasáhla i do oblasti týkající se kontrol staveb, pozemků a dopravních prostředků a dalších. Tyto subjekty podléhají právu inspektora zjednat si přístup, a to v případě, že prodávající není k zastižení nebo v případě, že se dané kontrole brání. Pokud bude inspektor nucen toto právo využít, je nutné, aby zajistil přítomnost nezúčastněné osoby, která na průběh kontroly dohlédne.

Řešíte problém s ČOI? Chcete, aby byla dodržena Vaše práva? Přesně to naše advokátní kancelář dělá!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Nepříjemné nástroje České obchodní inspekce na kontrolu podnikatelů

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!