Novelu zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku schválila v červnu 2024 vláda a její účinnost bude nejspíše od 1.1.2025. Hlavním cílem projednávané právní úpravy je zjednodušení a zrychlení rozvodového řízení, podpora smírných rozvodů, odstranění zbytečných zdrojů konfliktů mezi rozvádějícími se manžely a omezení zatížení justice. V našem článku si jednotlivé změny probereme podrobně.
Smluvený rozvod manželství
Zákonodárce navrhuje úpravu smluveného rozvodu manželství, dle kterého soud rozvede manželství, aniž by zjišťoval příčiny rozvratu manželství, pokud dojde k závěru, že shodné tvrzení manželů o rozvratu manželství je pravdivé.
Zjišťování příčin rozvodu manželství je jedním z hlavních důvodů eskalace napětí mezi rozvádějícími se manželi a vede k prodlužování už tak dosti náročného procesu. Z toho důvodu se zákonodárce domnívá, že by se příčiny rozvratu měly zjišťovat pouze ve specifických případech.
Zrušení podmínky odděleného soužití po dobu více než 6 měsíců
Zákonodárce považuje podmínku šestiměsíčního odloučení manželů za nadbytečnou, neboť se fakticky nijak nezkoumá a neprověřuje, nýbrž se pouze formálně konstatuje shodným prohlášením účastníků. Z toho důvodu by se měla tato podmínka z právní úpravy odstranit.
Změna se bude týkat i zákona o zvláštních řízeních soudních
Dle navrhované úpravy bude mít soud možnost upustit od výslechu manželů, pokud oba manželé budou souhlasit z rozvodem manželství, které bude dle shodných prohlášení trvale, hluboce a nenapravitelně rozvráceno a tyto skutečnosti budou vyplývat z písemných podáních nebo ze shodných tvrzení účastníků při jednání.
Navrhovaná úprava by dále měla upustit od požadavku na soud, aby usiloval o smíření manželů. K takovému kroku by se měl uchýlit pouze v případě, že by to vzhledem k okolnostem případu bylo účelné a manželé by byli přítomní při jednání.
Dojde ke spojení řízení
Obecně, než je možné rozvést manželství, je nutné rozhodnou o poměrech dítěte, zejména tom, kdo bude mít dítě v péči a jaká bude výše výživného. V praxi se tak vedou dvě samostatná řízení, jedno o poměrech dítěte a druhé a samotném rozvodu. Nově by měla být možnost spojit tato řízení do jednoho řízení, pokud dojde k dohodě mezi manželi. Soud by tak mohl projednat úpravu poměrů dítěte a rozvod manželů v jednom řízení.
Zákonodárce dále navrhuje omezení zastoupení dítěte kolizním opatrovníkem. Dosavadní právní úprava presumuje střet zájmu dítěte a jeho rodičů. Ten se však neděje v případě, kdy rodiče jednají ve vzájemné shodě. Soud bude muset sám zhodnotit, zda rodiče jednají v nejlepším zájmu dítěte, když nebude jmenován opatrovník.
Nově bude možné postoupit pohledávku výživného
Novela zákona by měla zavést nové ust. § 921a, které bude umožňovat postoupení pohledávky na výživné. K využití tohoto institutu by mělo docházet zejména v případech, kdy je povinná osoba dostatečně solventní k plnění výživného, ale výživné odmítá plnit ze subjektivních důvodu (např. kvůli sporu s exmanželkou). Postupitelné by měly být pouze splatné peněžité pohledávky, o kterých rozhodl soud.
Na postoupenou pohledávku se neuplatní ručení postupitele za dobytnost pohledávky. Pokud by se navíc jednalo o pohledávku výživného pro nezletilé ne plně svéprávné dítě, vylučovala by se i odpovědnost za to, že pohledávka v době postoupení trvala.
Novela občanského zákoníku tak nepřináší žádnou zásadní změnu v řízeních o rozvodech a v řízeních o poměrech dětí. Spíše reaguje na dobu a vývoj soudní praxe s ohledem na bezdůvodné požadavky, které musely strany splnit. Změna se tak nejzásadněji dotkne nesporných rozvodů, které jsou projevem společné vůle manželů ukončit svazek. V těchto případech by skutečně mělo dojít ke zrychlení řízení a minimalizaci eskalace konfliktů.
Pokud potřebujete pomoci s rozvodem, případně jiného problému v rámci rodinného práva, neváhejte se na nás obrátit!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek