Stává se to zcela běžně a může to potkat i Vás. Spáchání přestupku se může dnes dopustit prakticky kdokoliv a kdekoliv. Celý právní řád je prostoupen přestupky, kterých se můžou lidé, potencionální pachatelé, dopustit. Pravdou je, že v praxi často policisté, úředníci městských úřadů a jiné správní orgány velmi rády pokutují pachatele a i za ty nejmenší prohřešky a vystupují z pozice síly. Pachatel mnohdy cítí, že celá věc není „černobílá“ a rozhodnutí se jim zdá vůči nim nespravedlivé. Často s tím ale nic nedělají. Otázkou pro mnohé zůstává, zdali je lepší sklonit hlavu a zaplatit několik stovek či tisícovek pokuty, nebo se bránit dostupnými právními prostředky.
Bloková pokuta – bez Vašeho souhlasu to nejde
To, co se dříve označovalo jako bloková pokuta, se dnes jmenuje příkaz na místě. Ukládá se jím pokuta (nebo napomenutí), pokud obviněný souhlasí se zjištěným stavem věci, s právní kvalifikací skutku, s uložením pokuty a její výší a s vydáním příkazního bloku. Co si pod tím vším představit?
Znamená to, že podpisem příkazu na místě v podstatě potvrzujete závěr policisty nebo úředníka, že jste se dopustili přestupku tak, jak on sám určil!!!
Váš argumentační a obranný prostor je minimální. Co je prostředkem obrany a co si lidé mnohdy neuvědomují, když jim policista nebo úředník pokutu uděluje, je právě skutečnost, že s jejím udělením musí souhlasit. Tento souhlas stvrdí svým podpisem a tím se příkaz na místě stane pravomocným a vykonatelným. Co si pod tím představit?
Znamená to jednak to, že se proti němu nedá bránit žádným řádným opravným prostředkem, jako je např. odvolání!!!
Jediným přípustným obranným mechanismem je návrh na zahájení přezkumného řízení, na které však není nárok. Vykonatelnost zase znamená, že pokuta může být bez dalšího přímo vymáhána např. v exekuci.
Mnohdy se vyplatí bránit!
Už právě tedy v momentě, kdy se Vám policista nebo úředník chystá udělit pokutu, se musíte rozhodnout, jestli se proti ní budete bránit. Pokud s pokutou nesouhlasíte a myslíte si, že situace opravdu není černobílá, nesmíte v takovém případě příkaz na příkazový blok podepsat. Musíte nechat věc projednat ve správním řízení u obecního úřadu, ve kterém budete plně a účelně uplatňovat svá procesní práva na obranu. Ve všech případech samozřejmě není vždy možné zvrátit běh věcí tak, abyste vyvázli bez potrestání, pakliže ke spáchání přestupku skutečně došlo. Na druhou stranu však uplatněním svým procesních práv můžete konečné rozhodnutí naklonit ve svůj prospěch a dospět k mnohem příznivějšímu výroku. Sami policisté nebo úředníci totiž často nemají vše v pořádku, podle zákona a překračují své pravomoci.
Naše advokátní kancelář je zde proto, abychom Vám s obranou Vašich práv pomohli!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek