fbpx

Podmínečné upuštění od výkonu trestu a kdy o něj žádat

Podmínečné upuštění od výkonu trestu a kdy o něj žádat

Podmínečné upuštění od výkonu trestu je spojeno s podmínečným propuštěním z výkonu trestu, ke kterému může dojít na základě rozhodnutí soudu. A to za předpokladu, že došlo k takové nápravě pachatele, kde lze předpokládat, že se odsouzený v budoucnu nedopustí trestného činu a za předpokladu, že povede řádný život.

Podmínečné upuštění od výkonu trestu je možné pouze v některých případech, které jsou zákonným výčtem stanoveny.  Jedná se o nepodmíněný trest odnětí svobody, trest zákazu činnosti a trest zákazu pobytu. U prvních dvou případů je zde fikce, že trest byl vykonán celý, a že bude účelu trestu dosaženo (došlo k nápravě pachatele).

Odsouzený má možnost podat žádost o podmíněné propuštění či o podmíněné upuštění v místě, v jehož obvodu se nachází věznice, ve které je odsouzený umístěn.

Kdy může nastat?

K podmínečnému upuštění od výkonu trestu může dojít až po výkonu poloviny uloženého nebo podle prezidenta republiky zmírněného trestu odnětí svobody.

Soud může od výkonu trestu upustit i v případě trestu zákazu činnosti, zákazu pobytu, a to za situace, že se odsouzený ve vězení choval jako napravený či za situace, že složil záruku.

Propuštění až po odpykání 2/3 trestu

Existuje zde skupina pachatelů, kteří mohou být propuštěni až po výkonu dvou třetin svých trestů. Jedná se o pachatele zvlášť závažných trestných činů, dále o pachatele, kteří jsou zvlášť závažnými recidivisty a pachatele, kteří byli odsouzeni k výjimečnému trestu. V případě pachatelů odsouzených k výjimečnému trestu odnětí svobody na doživotí, může dojít pouze v případě, že si již odseděli 20 let ze svého trestu.

Zkušební doba podmínečného propuštění

Podmínění upuštění od výkonu trestu je spojené se zkušební dobou, jejímž hlavním účelem je jakési potvrzení nápravy pachatele. Zkušební doba je stanovena v rozmezí jednoho až sedmi let a počíná dnem právní moci rozhodnutí o daném upuštění. Soud je oprávněn uložit přiměřená omezení a povinnosti, které by měli směřovat k tomu, aby odsouzený vedl řádný život i mimo pobyt ve věznici. Soud mu může uložit náhradu škody, která byla trestným činem způsobena.

Chcete pomoci s řešením podmínečného propuštění z výkonu trestu? Kontaktujte nás!

Můžete nás kontaktovat na infolince 601 303 666 nebo emailu info@azlegal.cz, nebo si můžete požádat o nezávaznou konzultaci vyplněním jednoduchého formuláře a my se Vám ozveme.


Podmínečné upuštění od výkonu trestu a kdy o něj žádat

Nenechte se překvapit! Přihlaste se k našim novinkám a získejte ZDARMA zajímavé ebooky!

pravni-rizika-pri-podnikani
12-rad-jak-nenaletet-podvodnikum

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

A také důležité informace, které by Vám něměly uniknout…

Třeba 12 rad, jak nenaletět podvodníkům!

Nebudeme Vám psát moc často a kdykoliv se můžete odhlásit. Samotný e-book pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!