Podmínečné upuštění od výkonu trestu a kdy o něj žádat

Podmínečné upuštění od výkonu trestu je spojeno s podmínečným propuštěním z výkonu trestu, ke kterému může dojít na základě rozhodnutí soudu. A to za předpokladu, že došlo k takové nápravě pachatele, kde lze předpokládat, že se odsouzený v budoucnu nedopustí trestného činu a za předpokladu, že povede řádný život.

Podmínečné upuštění od výkonu trestu je možné pouze v některých případech, které jsou zákonným výčtem stanoveny.  Jedná se o nepodmíněný trest odnětí svobody, trest zákazu činnosti a trest zákazu pobytu. U prvních dvou případů je zde fikce, že trest byl vykonán celý, a že bude účelu trestu dosaženo (došlo k nápravě pachatele).

Odsouzený má možnost podat žádost o podmíněné propuštění či o podmíněné upuštění v místě, v jehož obvodu se nachází věznice, ve které je odsouzený umístěn.

Kdy může nastat?

K podmínečnému upuštění od výkonu trestu může dojít až po výkonu poloviny uloženého nebo podle prezidenta republiky zmírněného trestu odnětí svobody.

Soud může od výkonu trestu upustit i v případě trestu zákazu činnosti, zákazu pobytu, a to za situace, že se odsouzený ve vězení choval jako napravený či za situace, že složil záruku.

Naše tipy z trestního práva a dalších oblastí si nenechá ujít již 4000+ spokojených uživatelů 

Kdykoliv se můžete odhlásit. Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

 

Propuštění až po odpykání 2/3 trestu

Existuje zde skupina pachatelů, kteří mohou být propuštěni až po výkonu dvou třetin svých trestů. Jedná se o pachatele zvlášť závažných trestných činů, dále o pachatele, kteří jsou zvlášť závažnými recidivisty a pachatele, kteří byli odsouzeni k výjimečnému trestu. V případě pachatelů odsouzených k výjimečnému trestu odnětí svobody na doživotí, může dojít pouze v případě, že si již odseděli 20 let ze svého trestu.

Zkušební doba podmínečného propuštění

Podmínění upuštění od výkonu trestu je spojené se zkušební dobou, jejímž hlavním účelem je jakési potvrzení nápravy pachatele. Zkušební doba je stanovena v rozmezí jednoho až sedmi let a počíná dnem právní moci rozhodnutí o daném upuštění. Soud je oprávněn uložit přiměřená omezení a povinnosti, které by měli směřovat k tomu, aby odsouzený vedl řádný život i mimo pobyt ve věznici. Soud mu může uložit náhradu škody, která byla trestným činem způsobena.

Chcete pomoci s řešením podmínečného propuštění z výkonu trestu? Kontaktujte nás!

Chcete bližší informace?

601 303 666

info@azlegal.cz

radka-conkova120x120

Jsme k dispozici po - pá, 9 - 18 hodin.

Chcete vyřešit Váš problém? Sjednejte si konzultaci s našimi právníky.


Podmínečné upuštění od výkonu trestu a kdy o něj žádat

Ověřené praxí. Pomohou vám uspět v životě
i v podnikání. ZDARMA, včetně našich ebooků. Přihlaste se.

Neodejděte s prázdnou! 
Máme pro vás skvělé tipy.

17123
17129
17131

Kdykoliv se můžete odhlásit. Přihlášením souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů. Samotné ebooky pak najdete zde.

 
Líbí se Vám náš obsah? Prosíme podpořte nás a dejte nám like!