Nejhorším trestem, který lze v České republice za trestný čin uložit, je trest odnětí svobody, který se uloží v případě, že žádný jiný trest není pro daný skutek dostačující. I v tomto případě však zákonodárce omezil tvrdost zákona a umožnil odsouzeným při splnění zákonných podmínek zkrátit si trest odnětí svobody. Podívejme se na to, v jakých případech je to možné, a jaké jsou podmínky, které musí odsouzený splnit.
Podmínky pro podmíněné propuštění jsou v zásadě tři – vykonání určité části trestu, polepšení odsouzeného a příznivá prognóza budoucího řádného života odsouzeného či záruka za dovršení jeho nápravy.
Vykonání části trestu
Obecně platí, že soud může odsouzeného podmíněně propustit v případě, že vykonal alespoň polovinu uloženého trestu, a byl-li prezidentem trest zmírněn, tak alespoň polovinu takto zmírněného trestu.
Podmíněné propuštění je možné i po výkonu třetiny uloženého trestu odnětí svobody v případě, že odsouzený dosud nebyl ve výkonu trestu odnětí svobody, a nebyl odsouzen za zvlášť závažný zločin, kterým byla nebo měla být způsobena smrt či těžká újma na zdraví, který byl spáchán na těhotné ženě nebo na dítěti, nebo který byl například spáchán odsouzeným coby členem organizované skupiny.
Lze však i přitvrdit, a podmíněné propuštění je ve vyjmenovaných případech (například zvlášť závažný zločin vraždy, znásilnění či loupeže) nebo v případě uložení trestu výjimečného možné až po vykonání dvou třetin trestu odnětí svobody.
Pokud odsouzený vykonává doživotní trest odnětí svobody, může o podmíněné propuštění požádat nejdříve po uplynutí dvaceti let výkonu trestu.
Polepšení odsouzeného
Splnění podmínky výkonu části trestu není samo o sobě dostačující pro podmíněné propuštění; odsouzený musí rovněž prokázat, že došlo k naplnění účelu trestu, tudíž jeho polepšení. Zohledňuje se zde chování odsouzeného ve výkonu trestu, plnění programu nebo spolupráce s personálem věznice, přičemž negativně v tomto směru působí kázeňské přestupky a tresty odsouzeného.
Soud posuzuje polepšení odsouzeného na základě hodnocení odsouzení za dobu výkonu trestu, který vypracuje věznice, ve které odsouzený trest vykonává. Soud může v tomto směru přihlížet do jisté míry i k tomu, či odsouzený odčinil způsobenou škodu či újmu, nebo či dobrovolně a včas nastoupil do výkonu trestu.
Budoucí řádný život odsouzeného
Soud rovněž posuzuje prognózu řádného života odsouzeného po případném podmíněném propuštění. Roli tady hraje rodinné, sociální a finanční zázemí odsouzeného, zajištění bytových potřeb či příslib zaměstnání odsouzeného po podmíněném propuštění. Tuto prognózu soud provede na základě výpovědi odsouzeného, jeho rodinných příslušníků či blízkých osob, případně listin prokazujících budoucí bytové a pracovní poměry odsouzeného.
Posouzení prognózy řádného života odsouzeného může být nahrazeno zárukou za dovršení jeho nápravy. Tuto záruku může poskytnout zájmové sdružení občanů, které bude následně působit na odsouzeného tak, aby vedl řádný život. I v tomto případě však soud dále zkoumá chování odsouzeného po podmíněném propuštění.
Kdo může návrh na podmíněné propuštění podat?
O podmíněném propuštění rozhoduje soud na návrh, který může podat odsouzený, státní zástupce, ředitel věznice, ve které odsouzený trest odnětí svobody vykonává, případně i zájmové sdružení občanů, navrhne-li současně za dovršení nápravy odsouzeného záruku.
A jak rozhodne soud?
V případě, že soud návrhu na podmíněné propuštění vyhoví, může uložit odsouzenému celou řadu povinností, které musí dodržovat než se osvědčí. Samozřejmostí je stanovení zkušební doby, která činí u zločinů jeden až sedm let, a u přečinů až tři roky. Soud může nařídit dohled Probační a mediační služby (domácí vězení), vykonání veřejně prospěšných prací, či povinnost zdržovat se ve stanovené době v určeném obydlí.
Pokud soud návrh zamítne, odsouzený ho může opětovně podat po šesti měsících. Státní zástupce, ředitel věznice či zájmové sdružení občanů nejsou touto lhůtou vázáni, a mohou návrh podat znovu i dříve.
Potřebujete zastoupit v trestním řízení? Neváhejte nás kontaktovat!
Chcete bližší informace?
Jsme k dispozici Po - Pá (9 - 18).
Pošlete nám vaši poptávku nebo si sjednejte konzultaci online!
„Těšíme se na vás.“
Adriana Hermannová
Oblíbené kategorie magazínu: Firmy a podnikatelé | Ochrana podnikání | Náhrada škody | Pracovní právo | Přestupky a správní záležitosti | Nemovitosti | Vymáhání pohledávek